Politologas: tremtinius įžeidusios A. Maldeikienės sąmonės srautas nevertas reakcijos

Aušra Maldeikienė
Aušra Maldeikienė
  © Fotobankas

Europarlamentarės Aušros Maldeikienės pasakymas apie neva dažnai lėkštas ir mokyklose nenaudingas tremtinių istorijas sukėlė pasipiktinimą ne tik socialiniuose tinkluose. Tremtinių sąjunga rengia oficialų pareiškimą, o politologas Bernaras Ivanovas Alfa.lt sakė, kad politikės „minčių srautas“ net nevertas to, kad į jį kas nors reaguotų.

„Ideologija, didžiosios politinio mąstymo erdvės, neturi jokio ryšio su mokykliniu literatūros kursu. Ir tik klaikiai savo tautos ir jos kelio nekenčiantis žmogus gali manyti, jog priversi vaiką mylėti gimtinę, privertęs jį prabėgom susipažinti su visokiomis – dažnai lėkštomis – kančių prie kokių nors Laptevų istorijomis“, – viename interviu pareiškė europarlamentarė. Vėliau ji feisbuke savo paskyroje plačiau komentavo šiuos žodžius, bet jų neatsisakė.

„Suprantu, jog yra tokių, kurie mano žodžiuose galėjo įžvelgti panieką tremtinių kančioms. Vis dėlto, jeigu žmogus išties moka skaityti (o tai reiškia, geba suvokti, ką skaito, bei kontekstą), o ne tik raides jungti, tai jis tikrai supranta, kad dažnokai patriotizmo vardu pridengiami nekokybiški kūriniai, kurie, būna, net spekuliuoja kančia, kad primestų vienintelį teisingą požiūrį. Ir taip jau tikrai skurdinama tautos kultūra ir istorija“, – rašė ji.

Įskaudinti tūkstančiai tremtinių

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) pirmininkas Gvidas Rutkauskas portalui Alfa.lt sakė, kad A. Maldeikienės žodžiai sąjungos nariams buvo labai nemalonūs. „Mūsų sąjungoje yra apie 15 tūkst. narių ir jų visų vardu galiu pasakyti, kad esame, švelniai tariant, įžeisti. Gal tų pasisakymų tikslas ir nebuvo tiesiogiai pažeminti tremtinių skausmus ir netektis, bet jie tikrai skaudžiai mus žeidžia“, – teigė G. Rutkauskas.

Kaip sakė LPKTS vadovas, nebuvęs tremtyje negali iš tiesų suvokti, ką patyrė tremtiniai, kurie dvasiškai atsigauti negali net ir šiandien. „Ne pirmą kartą spaudoje matėme tokius pasisakymus, kurie tikrai mūsų nedžiugina. Siūlyčiau jų autoriams paskaityti knygų apie tremtinių išgyvenimus. Gal jose kažkas ir yra ne taip, kaip buvo iš tiesų. Tačiau kiekvienam tremtiniui jo istorija yra brangi ir jis ją savaip supranta bei perteikia. Tremties nepatyrusiam žmogui sunku tai suprasti ir atjausti“, – sakė Alfa.lt pašnekovas.

LPKTS pirmininkas teigė, kad A. Maldeikienės pasisakymo klausimą apsvarstys sąjungos valdyba ir paskelbs oficialią poziciją, kuri, pasak G. Rutkausko, „aišku bus ne tokia jau gera“. Tiesa, G. Rutkauskas apgailestavo, kad nors ir pozicija bus viešinama tremtinių spaudoje, neretai jų nuomonė lieka neišgirsta platesnės auditorijos.

Neverta reakcijos

Diskusijoje socialiniuose tinkluose taip pat kartais buvo kreipiamas dėmesys į tai, kad pastarasis skandalas yra panašus į Valdo Rakučio atvejį (dėl pasisakymų Holokausto tema), ir stebėjosi, kad V. Rakutis sukėlė didžiulę reakciją ir buvo aštriai kritikuojamas net ir partijos kolegų. O į A. Maldeikienės žodžius tokios reakcijos nematyti.

Vytauto Didžiojo universiteto politologas B. Ivanovas portalui Alfa.lt teigė, kad tuo stebėtis neverta, nes jos neverta pati A. Maldeikienė.

„Tremtinių pasipiktinimas visiškai suprantamas. Mano paties šeima buvo ištremta. Tačiau stebėtis dėl reakcijos neverta. Viskas logiška. V. Rakutis yra žmogus „iš didžiosios raidės“. Jis visada turėjo reputaciją, kurią dabar, deja, didžia dalimi prarado. Žmogus suklupo ir visus tai šokiravo“, – sakė politologas ir pridūrė, kad nieko šito neišeina pasakyti apie A. Maldeikienę, kuri esą visai neturi reputacijos, todėl į jos pasisakymus reaguoja daug mažiau žmonių.

„Reaguoti į jos žodžius – tai lyg eiti pro pakelės griovį ir pamatyti, kad ten kažkas vartosi. Praeidamas metei žvilgsnį ir nuėjai toliau. Panašiai, kaip normaliam žmogui nėra jokio poreikio komentuoti, ką sako Kremliaus propagandininkas Solovjovas, nes jo žodžiai tėra mėšlo gabalas. Tad dabartinė reakcija į A. Maldeikienės žodžius yra visiškai adekvati“, – sakė B. Ivanovas.

Anot jo, reakcija nėra audringa, nes europarlamentarė garsėja skandalingais pareiškimais ir daugelis dėl jų nenustemba. „Nieko kito iš jos ir aš nesitikėjau. Kad ji kažką protingo pasakys apie tremtinius ir istorinę atmintį. Kam išvis komentuoti jos „sąmonės srautą“. Na, pratrūko, na, pasipylė tos srutos. Jas tik apeiti reikia. Gal nebent tą vietą vėliavėlėmis pažymėti, kad kiti neįliptų“, – ironizavo politologas.