„Aktualu jaunimui“: lyčių stereotipai

„Aktualu jaunimui“: lyčių stereotipai
„Aktualu jaunimui“: lyčių stereotipai
  © Alfa.lt
Alfa.lt
2020-12-02 12:40

Laida „Aktualu jaunimui“ – tai naujienų ir aktualijų alternatyva jauniems žmonėms. Joje vyksta pokalbiai ir diskusijos su ekspertais ir žinomais žmonėmis, kurias veda aktyvūs ir jauni visuomenininkai.

Lyčių stereotipą žodyne galima rasti kaip visuomenės sąmonėje funkcionuojantis supaprastintas, schematizuotas, emociškai nuspalvintas kokio nors asmens vaizdinys, dažnai paremtas netikra informacija, bet palaikomas tradicijų ir nekeičiamas. Šios įsišaknijusios ir tapusios normomis klaidingos nuomonės supa mus kiekvieną dieną, dažnai net daro įtaką mūsų pasirinkimui, emocinei būklei ir gyvenimo kokybei. Kodėl kai kurie stereotipai, susiformavę prieš šimtmečius, vis dar aktualūs šiandien?

Lyčių stereotipų problematiką laidos vedėjas Daniel Ilkevič aptarė su Marija Serbintaite, skaitmeninių projektų vadove, projekto „Fema“ įkūrėja. „Fema“ – projektas, tinklaraštis, šviečiantis apie lyties klišes, feminizmą, lyčių lygybę ir konstruojamą vyriškumą bei moteriškumą.

Laidoje M. Serbintaitė su D. Ilkevič bandė rasti atsakymus į aktualius klausimus: kaip susiformuoja stereotipai? Kokiame amžiuje pradedame pastebėti stereotipus, spaudžiančius mus į rėmus? Diskutuodami pašnekovai palietė ir pagrindinius lyčių stereotipus: moteris – silpnoji lytis, kurios vieta virtuvėje ir su vaikais, bet kartu privalanti tilpti į „tobulos moters“ paveikslą, o vyras – tvirtas, stiprus sutvėrimas, turintis uždirbti, be abejo, pinigus šeimai ir negalintis rodyti emocijų, mat tai atvers vyriškosios lyties pažeidžiamumą ir jautrumą.

M. Serbintaitė dalydamasi savo patirtimi ir mintimis teigė, jog stereotipus kaip senas normas galime laužyti. Tai pradėti reikia kiekvienam asmeniškai nuo savęs, ir per pokalbį davė keletą patarimų:

1. Jei kažkas jums bando primesti stereotipą – tiesiai šviesiai klauskite „kodėl?“ Kodėl turite gyventi taip, kaip jums liepia, o ne taip, kaip jūs norite?

2. Įsisavinti paprastą teiginį – „Leiskime žmogui jaustis žmogumi“. Nesprauskime jo į žodžius „lytis“, „amžius“, „išvaizda“. Leiskime kiekvienam būti tiesiog savimi ir pajusti vidinę laisvę.

3. Jei patys norėsite kažkam priklijuoti etiketę – sustokite ir pabandykite suprasti, iš kur tai kyla. Kokios emocijos, veiksmai tai lėmė, ir išanalizavę save pritaikykite 2 patarimą.

Apie visa tai plačiau žiūrėkite „Aktualu jaunimui“ laidos įraše.

JWPLAYER_MAIN:633