Persekioti bėglius iš Baltarusijos gali būti pasitelktas Interpolas: seną spragą Rusija išnaudoja nevaržomai
Europarlamentarai: išmesti Baltarusijos iš organizacijos negalima

Baltarusija
Baltarusija

Baltarusijoje tęsiantis protestams, suimtųjų skaičius kiekvieną savaitgalį skaičiuojamas šimtais. Žmogaus teisių gynėjai sunerimę: nuogąstaujama, kad Baltarusijos valdžia gali mėginti išnaudoti Interpolą politiniams oponentams persekioti, juolab kad tokių precedentų būta ne vienas.

Baltijos šalių europarlamentarai tvirtina, kad nors Baltarusijos visiškai pašalinti iš Interpolo negalima, be esamų sankcijų Baltarusijai, reikėtų imtis priemonių, kad tarptautinis nusikaltėlių paieškos tinklas nebūtų paverstas susidorojimo mechanizmu.

Vienu iš ryškiausių politinio persekiojimo pavojaus skambučių tapo Rusijos VRM iniciatyva paskelbti į Lietuvą pasitraukusios Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos paiešką.

S. Cichanouskaja yra įtrauka į Rusijos vidaus reikalų ministerijos ieškomų asmenų bazę. Ten nurodoma, kad ji ieškoma pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, bet jis konkrečiai neįvardijamas.

Baltarusija pasekė Rusijos pavyzdžiu ir spalio viduryje paskelbė S. Cichanouskajos tarptautinę paiešką. Oficialiai skelbiama, kad S. Cichanouskaja ieškoma pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį dėl raginimų pakenkti nacionaliniam saugumui.

Opozicijos lyderė kol kas ieškoma tik Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) teritorijoje. Tai – valstybių sąjunga, sudaryta iš buvusių Tarybų Sąjungos respublikų.

Suėmimas pagal sufabrikuotą Baudžiamojo kodekso straipsnį S. Cichanouskajai šiuo metu gresia Armėnijoje, Azerbaidžane, Baltarusijoje, Kazachstane, Kirgizijoje, Moldavijoje, Rusijoje, Tadžikijoje ir Uzbekijoje.

Nepaisant to, egzistuoja gana didelė rizika, kad paieška bus išplėsta ir S. Cichanouskajos persekiojimui bus pasitelktas Interpolas.

Tokius nuogąstavimus spalio pradžioje, vos Rusijai paskelbus S. Cichanouskajos paiešką, išreiškė ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Labai aiškiai tuo pasakyta, kad bus sulaikyta ne tik į Baltarusiją, bet ir į Rusiją keliaujanti, o galbūt Rusija bandys tai daryti, kaip mėgsta, ir Interpolo kanalais“, – kalbėjo L. Linkevičius.

„Būtina šitą situaciją užkardyti, nes politizuotų paieškų neturėtų būti. Reikia stebėti, kad taip neatsitiktų. Ji ne taip dažnai keliauja, tačiau vis tiek keliauja“, – pridūrė jis.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paragino ES šalis ignoruoti opozicionierės paiešką.

„Nelegitimus diktatorius įtraukė Baltarusijos opozicijos lyderę S. Cichanouskają į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą. Tikiuosi, kad ES šalys išliks vieningos ir ignoruos šį neteisėtą arešto orderį. S. Cichanouskaja gali būti ieškoma Baltarusijoje, tačiau ES turėtų išlaikyti jai atviras visas duris“, – tviteryje rašė G. Nausėda.


Interpolas

Interpolas

Politinio persekiojimo įrankis

Remiantis šiuo metu patvirtintais Interpolo veiklos nuostatais, tarptautinis nusikaltėlių paieškos tinklas negali būti pasitelktas, siekiant persekioti asmenis dėl politinių motyvų ar jų religinių įsitikinimų. Tačiau labai norint šią sistemą galima nesunkiai apeiti – šia landa sistemingai naudojasi Rusija, Kinija, Iranas.

Norint persekioti neįtinkantį politinį oponentą reikia visai nedaug – sukurpiama Baudžiamoji byla leidžia paskelbti tarptautinę asmens paiešką, o Interpolo Generalinis Sekretoriatas pernelyg nesigilina, ar kaltinimai teisėti ir neturi politinio motyvo – bendradarbiavimas grindžiamas pasitikėjimo principu, kai nėra abejojama valstybės narės pateikta informacija arba faktais apie konkretų asmenį.

Vienas garsiausių tokio persekiojimo pavyzdžių – verslininkas, žmogaus teisių aktyvistas, Magnickio sąrašo iniciatorius Bilas Browderis, save paskelbęs Vladimiro Putino priešu Nr. 1, kuris pagal Rusijos išduotą orderį kelis kartus buvo sulaikytas įvairiose šalyse. Paieška buvo paskelbta ir garsiajam Kremliaus kritikui Michailui Chodorkovskiui.


Interpolo paieškos sistema

Interpolo paieškos sistema

Šiuo metu iš 7360 interpole pagal „Raudonosios žymos“ (angl. Red notice) orderį ieškomų asmenų skaičius siekia 7360, iš jų Rusijos ieškomų daugiau nei trečdalis – 2954 asmenys. Baltarusija šiuo metu tokių paieškų nėra paskelbusi.

Išmesti negalima – kontroliuoti būtina

Estijos atstovas Europos Parlamente Svenas Mikseris spaudos konferencijos metu atsakydamas į klausimą, ar būtų galima svarstyti Baltarusijos narystės suspendavimą įvairiose tarptautinėse organizacijose, įskaitant Interpolą, teigė, kad tokius veiksmus reikia gerai apsvarstyti.

„Kiekviena draudžiamoji priemonė prieš Baltarusiją turėtų būti gerai pasverta, įvertinant potencialią naudą ir žalą. Visų šių priemonių pagrindinis tikslas – spausti režimą, kad būtų sustabdyti žmogaus teisių pažeidimai šalyje. Pašalinti visą šalį iš tarptautinių bendradarbiavimo organizacijų – nemanau, kad būtų dalykas, kurio turėtume siekti, nes tokio žingsnio pasekmės gali skaudžiai atsiliepti visai šaliai“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo Estijos europarlamentaras.

Latvijos atstovė Europos Parlamente Sandra Kalniete teigė, kad Baltarusijos pašalinimas ar laikinas narystės Interpole suspendavimas būtų trumparegiškas, mat šalyje, be kita ko, taip pat yra ir organizuoto nusikalstamumo apraiškų.

„Interpolas skirtas kovoti prieš organizuotą nusikalstamumą, o Baltarusija kaip šalis taip pat yra organizuoto nusikalstamumo šaltinis, tad pašalinti ją iš Interpolo būtų pakankamai trumparegiška“, – kalbėjo S. Kalnietė.

Europarlamentarė pabrėžė, kad Baltijos šalys, spausdamos ES dėl sankcijų Baltarusijos režimui ir Aliaksandrui Lukašenkai, nuveikė labai daug ir tai įrodo, koks įtakingas yra Baltijos šalių susitelkimas šiuo klausimu.


Petras Auštrevičius

Petras Auštrevičius© Europos Parlamentas

Lietuvos europarlamentaras Petras Auštrevičius, komentuodamas situaciją dėl galimo tarptautinio nusikaltėlių paieškos tinklo išnaudojimo Baltarusijos politiniams oponentams persekioti, atkreipė dėmesį, kad paskelbta S. Cichanouskajos paieška – rimtas skambutis.

„Turime labai atidžiai stebėti S. Cichanouskajos bylą, nes jos paiešką pirmoji paskelbė Rusija, ne Baltarusija. Manau, kad mūsų atsakingieji valdžios pareigūnai turėtų siųsti labai aiškią žinutę Interpolui ir kitoms institucijoms, kad bet koks politinis persekiojimas nebūtų leidžiamas“, – kalbėjo P. Auštrevičius.

Baltarusijoje jau daugiau kaip du mėnesius vyksta beprecedenčiai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 m. Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko suklastotais.

S. Cichanouskaja nusprendė balotiruotis į prezidento postą, kai jos vyras Siarhejus Cichanouskis, taip pat ketinęs mesti iššūkį A. Lukašenkai, buvo įkalintas.

Šiuo metu Baltarusijoje sulaikyti ir kalinami keli ryškiausi opozicijos atstovai – buvęs kandidatas į prezidentus Viktoras Babarika ir jo sūnus Eduardas Babarika, opozicijos įkurtos Koordinacinės tarybos narės Maryja Kalesnikava ir Lilija Vlasava.

Pastarosiomis savaitėmis Baltarusijos milicija sulaikė tūkstančius demonstrantų. Dėl liudininkų pranešimų apie milicijos smurtą ir sulaikytų asmenų kankinimą tarptautinė bendrija pasmerkė A. Lukašenkos režimą, kuriam Vakarai paskelbė sankcijų.

Baltarusijoje grubia jėga slopinant protestus keli žmonės žuvo.