Į antrąjį rinkimų turą patekę nepriklausomi kandidatai – skandalų lydėtos, spalvingos asmenybės

Rinkimai Lenkijoje
Rinkimai Lenkijoje
  © SCANPIX

Į antrąjį rinkimų turą šiemet pateko keturi nepriklausomi kandidatai, tai vienu mažiau nei 2016 m. rinkimuose, kai antrajame ture varžėsi penki politikai.

2016 m. save išsikėlė penki kandidatai, iš jų tik Algirdui Paleckiui nepavyko laimėti antrojo turo. Į Seimą pateko nepriklausomi Povilas Urbšys, Bronislovas Matelis, Darius Kaminskas ir Raimundas Martinėlis.

Tarp kovosiančių dėl vietos Seime šiemet – Petras Gražulis, Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys Domas Griškevičius, Seimo narys Darius Kaminskas, verslininkas ir Biržų rajono tarybos narys Valdemaras Valkiūnas. Alfa.lt peržvelgė jų biografijas.


V. Valkiūnas

V. Valkiūnas© „Sekundės“ archyvas

Valdemaras Valkiūnas

Žurnalo Top 500 turtingiausių Lietuvoje reitinge 240 vietą užimantis Valdemaras Valkiūnas – verslininkas, buvęs ir Seimo nariu. 2015 m. išrinktas Biržų rajono meru.

2019 m. savivaldos rinkimuose V. Valkiūnui nepavyko iškovoti mero posto, tačiau jis išrinktas į savivaldybės tarybą.

V. Valkiūnas garsėja kontroversiškais pareiškimais: būdamas meru išreiškė griežtą protestą prieš pabėgėlių priėmimą, aiškindamas, kad „tik išprievartautas priimtų. Taip pat tvirtino nesąs feminisčių draugas ir kad, jo nuomone, moterys nebūtinai turi eiti į darbą, nes yra šeimos židinio kūrentojos.

V. Valkiūnas garsėja euroskeptiškomis, antilenkiškomis ir prorusiškomis pažiūromis, kritiškai vertina Vakarų sankcijas Rusijai, teigia, kad būtina gerinti dvišalius santykius. Politikas išreiškė griežtą nepritarimą iniciatyvai prie sovietinių karių paminklų įrengti informacines lenteles, kur būtų užrašoma paaiškinamoji informacija apie Lietuvos istoriją.

Kapitalą jis susikrovė kaimynėje Latvijoje. 1992 m. įkūrė SIA „Voldemars“, buvo jos prezidentu. Įmonė fasuoja birius maisto produktus ir pardavinėja pažymėtus Latvijoje garsiu „Valdo“ prekės ženklu.

V. Valkiūnas Rygoje plėtojo nekilnojamojo turto projektus, ketino pastatyti dangoraižį, bet planus sujaukė krizė.

2011 m. išrinktas turtingiausiu Seimo nariu. 2019 m. jo turtas vertintas 19 mln. eurų.

Save iškėlęs Sėlos vakarinėje apygardoje politikas surinko 17 proc. palaikymo balsų ir antrajame ture susigrums su konservatorių kandidatu, buvusiu Seimo nuolatiniu atstovu Europos Sąjungoje (ES), Gabrieliaus Landsbergio tarptautinių santykių ir ES politikos patarėju Matu Maldeikiu. Jis yra europarlamentarės Aušros Maldeikienės sūnus.


Domas Griškevičius

Domas Griškevičius

Domas Griškevičius

Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys, mero pavaduotojas Domas Griškevičius. Anksčiau politikas priklausė Lietuvos socialdemokratų partijai.

2017 m. liepą Šiaulių LSDP skyrių paliko apie 70 narių, sukūrė naują politinį darinį – visuomeninį judėjimą, kurio lyderiu tapo vicemeras D. Griškevičius.

2016 m. pabaigoje Šiauliuose kilus politinei krizei ir keičiantis valdančiajai daugumai, D. Griškevičius buvo atleistas iš vicemero pareigų, tačiau 2017 m. pradžioje teismui patvirtinus šalių taikos sutartį.


Petras Gražulis

Petras Gražulis© Vygintas Skaraitis / Fotobankas

Petras Gražulis

Nuo 1996 m. renkamas LR Seimo nariu Petras Gražulis daugiausia politinio kapitalo susikrovė kovodamas prieš seksualines mažumas. Politiko kontroversiški pasisakymai neapsiribojo vien kalbomis: jis yra uolus LGBTQ rengiamų paradų sostinėje lankytojas.

P. Gražulis sukėlė skandalą per 2012 m. gegužės 17 d. vykusią konferenciją, skirtą Tarptautinei dienai prieš homofobiją, kurioje dalyvavo ir Nyderlandų ambasadorius bei JAV ambasados darbuotojas, įvairių žmogaus teisių gynimo organizacijų atstovai bei kiti užsienio svečiai, prilygindamas homoseksualumą nekrofilijai, zoofilijai, kleptomanijai ir narkomanijai bei reikalaudamas visus gėjus ir ambasadorius išvyti iš Lietuvos.

Skandalingasis politikas ne kartą atsidūrė visuomenės dėmesio akiratyje: 2017 m. rugsėjį P. Gražulis perėjoje kliudė moterį su kūdikio vėžimėliu ir pasišalino iš įvykio vietos.

2018 m. palangiškė Birutė Navickaitė pareiškė, kad nuo skandalingojo politiko susilaikė dukters. P. Gražulis tėvystės kratėsi ir pripažino tik po atlikto DNR testo.

2019 m. birželį prokuratūra kreipėsi į Seimą turėdama įtarimų, kad P. Gražulis ilgą laiką piktnaudžiavo parlamentaro pareigomis veikdamas bendrovės „Judex“ interesais, kišosi į valstybės tarnautojų veiklą, skatino kyšių perdavimą Rusijos pareigūnams ir gavo iš „Judex“ turtinę naudą. Prokuratūra prašė panaikinti jo neliečiamybę, tačiau Seimas nubalsavo už jos išsaugojimą.

Pirmame rinkimų ture Gargždų apygardoje save iškėlęs P. Gražulis gavo 21 proc. palaikymo balsų ir antrame ture susirungs su 20 proc. palaikymo balsų surinkusia konservatore Rasa Petrauskiene.


Darius Kaminskas

Darius Kaminskas© Karolis Kavolėlis/Fotobankas

Darius Kaminskas

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijai Seime priklausantis Darius Kaminskas spėjo pabuvoti Naujosios sąjungos, Darbo partijos ir Pilietinės demokratijos partijos nariu. 2016 m. laimėjo mandatą kaip nepriklausomas kandidatas.

Nuo 2000 iki 2016 m. buvo renkamas Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nariu.

D. Kaminskas kritikuotas dėl to, kad, turėdamas Vilniuje tris butus, išimties tvarka apsigyveno Seimo viešbutyje. Opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis net siūlė D. Kaminskui pagalvoti, ar jis gali būti Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotojas, tačiau postą seimūnas išsaugojo. Komisijos nariai D. Kaminsko elgesyje neįžvelgė teisės normų pažeidimų, tačiau akcentavo moralinę, reputacinę žalą. Kolegos siūlė jam pačiam padaryti sprendimą ir trauktis iš pareigų, bet jis nesutiko.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija nutarė nepradėti tyrimo dėl Seimo viešbutyje gyvenančio parlamentaro D. Kaminsko. Etikos sargus įtikino jo argumentai, ir jie nerado Statuto pažeidimų.

2020 m. rinkimuose Apygardos rinkimų komisija nusprendė, kad D. Kaminskas Seimo rinkimų įstatymą pažeidė dovanodamas dovanas Sangailų ir Beržų bendruomenėms rinkimų kampanijos metu. Apygardos komisija tai traktavo kaip rinkėjų papirkimo veiksmą. VRK šios išvados nepatvirtino.

Kėdainių apygardoje save iškėlęs Seimo narys D. Kaminskas gavo 33 proc. palaikymo balsų ir antrame ture susirungs su 22 proc. surinkusiu socialdemokratu Tomu Bičiūnu.