Honkongo atstovai siuntė žinutę Lietuvos verslininkams

Priscilla To
Priscilla To
  © Irmantas Gelūnas / Fotobankas
Alfa.lt
2019-06-12 12:48

Ką žinome apie Honkongą? Daugybė dangoraižių, „viena šalis – dvi sistemos“, vienas labiausiai skubančių pasaulio miestų ir užimčiausių uostų.

Birželio 11 d. Vilniuje vykusio renginio organizatoriai – Honkongo Ekonomikos ir prekybos skyrius Londone, „InvestHK“ agentūra, Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai bei  „Saaresalu OÜ“ – prie šių įvaizdžių stengėsi pridėti ir dar vieną – tai galimybė verslams augti.

7,5 mln. gyventojų turintis Honkongas šiandien auga ir pats. Praėjusių metų BVP augimas 3 proc., nedarbo lygis išlieka žemas – 2,8 proc, o infliacija – 2,6 proc.

Nepaisant šių greitai kintančių rodiklių, teritorija turi reputaciją kaip lanksti ir komercijai itin tinkanti rinka. Kiek kontrastuojant su žemyninės Kinijos santvarka, „Heritage foundation“ Honkongą jau 25 metus iš eilės skelbia laisviausia pasaulio ekonomika, o Pasaulio ekonomikos forumas ją įvardijo kaip antrą konkurencingiausią ekonomiką pasaulyje iš karto po Singapūro.


Akimirkos iš renginio

Akimirkos iš renginio© Irmantas Gelūnas / Fotobankas

Logistika taip pat yra viena iš Honkongo stiprybių. Jam priklauso vienas didžiausių pasaulyje laivų registrų – po miesto vėliava registruotų laivų tonažas siekia daugiau nei 120 mln. tonų. Honkongas taip pat gali pasigirti turintis patį užimčiausią pasaulyje krovininį oro uostą.

Honkongo ekonomikos ir prekybos skyriaus Londone generalinė direktorė Priscilla To sakė, kad investuotojai turėtų matyti Honkongą nebūtinai kaip lokalią rinką, tačiau kaip vartus į visą Aziją. „Mes turime tvirtus ryšius su žemyninės Kinijos rinkomis, tačiau pastaraisiais metais matoma tendencija, kad Honkongas tampa baze tolesniam ėjimui į tokias Pietryčių Azijos šalis kaip Japonija ar Korėja. Tiesa, jis ir pats turi 7,5 mln. žmonių, taigi tai ne tokia ir maža rinka. Tai puiku, jei norite išbandyti, kaip tam tikrus produktus priims Azijos vartotojai. Jei Honkonge produktas bus sutiktas palankiai, dideli šansai, kad sugebėsite šią sėkmę perkelti ir į žemyninę Kiniją ir Aziją“, – kalbėjo ji.

Viešnia susirinkusiems taip pat pristatė ir Didžiąją įlankos zoną, kurią sudaro šalia įsikūrę devyni žemyninės Kinijos miestai, Honkongo ir Makau regionai. Jos teigimu, įsikūrus Honkonge, galima lengvai ir greitai aprėpti visą pakrantę, kurioje gyvena 70 mln. žmonių. Be to, netoli yra ir kitas megapolis – Šendženas.


Akimirkos iš renginio

Akimirkos iš renginio© Irmantas Gelūnas / Fotobankas

Laisvosios prekybos sutartis Honkongas yra pasirašęs su svarbiausiomis jį supančiomis rinkomis – vienas naujausių atvejų buvo Australija. Dvigubo apmokestinimo išvengimo pajamų mokesčių srityje susitarimai irgi veikia su nemažai šalių, tarp jų ir Latvija. Lietuva dar nėra šiame sąraše, tačiau gegužę Finansų ministerija parengė tokių įstatymų projektus.

Honkonge vystomos inovacijos ir technologijos buvo vienas iš kertinių renginio motyvų, nes kaip ir visose pažangiose šalyse, čia siekiama diegti robotikos sprendimus, dirbtinį intelektą, biotechnologijas ir išmaniojo miesto koncepcijas. Dauguma teritorijoje įsikūrusių gamyklų orientuojasi į aukštesnės pridėtinės vertės produktų gamybą. Pagal inovacijas ir technologijas miestas užima antrą vietą Azijoje ir 11 pasaulyje, čia įsikūrę daugiau nei 550 fintech startuolių.

Vis dėlto miestu turėtų domėtis ne tik aukštųjų technologijų kūrėjai, sako P. To. „Galite matyti, kokius didžiulis krovinių srautus mes priimame. Jeigu, pavyzdžiui, norite eksportuoti medieną, Honkongas gali būti gera vieta. Visiškai netoli nuo sienos yra įsikūrę nemažai baldų gamyklų ir nėra didelių problemų juos pasiekti. Naudodamiesi Honkongu kaip savo baze, gausite teisinę apsaugą, kuri padės iškilus įvairiems ginčams, be to, jei darbuotojai įsikūrę mūsų mieste, jiems galioja daug mažesni nei žemyninės Kinijos mokesčiai“, – pažymėjo ji.

Viešnia dar priduria, kad miestas nėra ir „betono džiunglės“ – nors miestas ir yra tankiausiai gyvenamas taškas planetoje, iš tiesų daugiau nei 70 proc. jo ploto užima žaliosios teritorijos, kurių dauguma yra saugoma įstatymo.


Leonidas Orlovas

Leonidas Orlovas© Irmantas Gelūnas / Fotobankas

Kitas renginyje kalbėjęs Honkongo atstovas, „InvestHK“ konsultantas Leonidas Orlovas, taip pat pristatė investuotojams palankius miesto privalumus. „Čia egzistuoja paprasta žemų mokesčių sistema, nereikia mokėti PVM. Didžiausias pelno mokestis verslui siekia 16,5 proc. Mes galime jums padėti įsikurti – suteikti informaciją apie verslo aplinką, parūpinti vizą ir patarti įsikūrimo klausimais. Organizuojame daug dalijimosi kontaktais renginių bei konsultuojame dėl plėtros“, – sakė jis.

Įkurti bendrovę šiame mieste, jo teigimu, netruks nė dienos, tiesa, L. Orlovas pripažino, kad banko sąskaitos sukūrimas gali užtrukti ir ilgiau.

Nors Lietuvos ir Honkongo ekonominiai ryšiai dar nėra tokie stiprūs, miestą jau spėjo atrasti kai kurie lietuviai verslininkai. Žilvinas Svigaris, tekstilės gamyba užsiimančios įmonės „3T transfers“ vadovas, sakė pastebėjęs, kad jo verslą vystyti Honkonge yra daug efektyviau nei žemyninėje Kinijoje. „Pastarojo vizito metu susitikome su 20 klientų, kas būtų neįmanoma dirbant žemyninėje Kinijoje. Malonu ten dirbti – susirinkimai yra kur kas produktyvesni, o vietiniai nelabai kreipia dėmesį, kurioje šalyje produkcija gaminama“, – sakė jis.

Honkongo atstovai siuntė žinutę Lietuvos verslininkams

Priscilla To
+13