Šaras – Europos trenerių, pretenduojančių treniruoti NBA ekipas, sąrašo viršūnėje

Šarūnas Jasikevičius
Šarūnas Jasikevičius
  © Paulius Peleckis / Fotobankas
Alfa.lt
2019-05-08 19:43

Europos krepšininkai per pastaruosius du dešimtmečius ne tik įsitvirtino NBA lygoje, bet ir ima tapti vienais ryškiausių jos veidų – vokietis Dirkas Nowitzki ilgus metus buvo laikomas vienu geriausių lygos puolėjų, o 2007-aisiais iškovojo ir naudingiausio žaidėjo apdovanojimą, į pastarąjį šį sezoną rimtai pretenduoja graikas Giannis Antetokounmpo, o Vakarų konferencijos atkrintamosiose varžybose žiba ir serbas Nikola Jokičius.

Visgi treneriai iš Europos tokio pripažinimo vis dar laukia. Kai kurie jų jau yra įsitvirtinę NBA komandose ir dirba kaip asistentai, tačiau vyriausiuoju strategu kol kas buvo paskirtas vienintelis Igoris Kokoškovas, vos po sezono atleistas iš Fynikso „Suns“ stratego posto.

Nepaisant lėto europiečių trenerių integravimąsi į NBA pasaulį, pamažu vis artėja laikas, kai žymiausi Senojo žemyno krepšinio specialistai šturmuos pajėgiausią pasaulio lygą. Ispanų portalo Thewing.es apžvalgininkas Javieras Canete nusprendė atrinkti penkis europiečius, kurie jau artimiausiu metu gali stoti prie NBA ekipų vairų.

5. Sergio Scariolo

Daugybę trofėjų su Ispanijos rinktine iškovojęs italas praėjusią vasarą pasiryžo kanadietiškai avantiūrai ir tapo naujojo Toronto „Raptors“ vyr. trenerio Nicko Nurse‘o asistentu. Daugybę metų Europos krepšinio patirties prikaupęs italas kartu su šia ekipa jau nužygiavo iki Rytų konferencijos pusfinalio, o bet koks kitas rezultatas nei NBA finalas Toronto klubui šiemet bus vertinamas kaip nesėkmė.

S. Scariolo Toronte daugiausiai užsiima su ekipos užsieniečiais, tarp kurių yra ir du Ispanijos rinktinės žaidėjai – Marcas Gasolis ir Serge‘as Ibaka.


Sergio Scariolo

Sergio Scariolo© SCANPIX

Jeigu kažkuri komanda ieškos trenerio, turinčio patirties ir galinčio suvaldyti garsias pavardes turinčius žaidėjus, S. Scariolo gali tapti jos pasirinkimu. Kitokiu treniravimo stiliumi nei vyraujantis NBA pasižymintis italas gali tapti puikiu jaunimo treneriu bei įvesti savą sistemą, retai aptinkamą kitoje Atlanto pusėje.

4. Ettore Messina

Dar vienas italas ir vienas geriausių Europos visų laikų trenerių. E. Messina Europoje laimėjo viską, o turėdamas didžiulį statusą išvyko į Teksasą, kur šiuo metu patarinėja San Antonijaus „Spurs“ treneriui-sielai Greggui Popovichiui. Tai – puiki patirtis 59-erių treneriui iš Italijos, tačiau tuo pačiu ir užtrenktos durys kilti aukštyn, mat 70-metis Popas praėjusią savaitę pratęsė sutartį su „Spurs“ dar trims sezonams.


Ettore Messina ir Greggas Popovichius

Ettore Messina ir Greggas Popovichius© SCANPIX

Visgi net jei ir negaus šanso San Antonijuje, su savo patirtimi E. Messina gali sulaukti pasiūlymų ir iš kitų NBA komandų. Būtų sunkiai suprantama, jei vienas tituluočiausių Europos trenerių paliktų Senąjį žemyną neturėdamas ambicijų tapti vyriausiuoju treneriu, tad galima neabejoti, kad į šią Atlanto pusę jis negrįš bent sezoną nepabuvęs ant aukščiausiojo laiptelio.

3. Igoris Kokoškovas

Beveik du dešimtmečius NBA komandų vyr. trenerių asistentu dirbęs serbas praėjusią vasarą pagaliau gavo savo šansą, tačiau vos po metų buvo atleistas ir vėl liko be išsvajotosios pozicijos darbo.


Luka Dončičius ir Igoris Kokoškovas

Luka Dončičius ir Igoris Kokoškovas© SCANPIX

Nepaisant nesusikalbėjimo Fynikse, kur su jauna komanda I. Kokoškovas kalnų nenuvertė ir liko paskutinis Vakarų konferencijoje, 47-metis strategas vis dar tikisi sulaukti pasiūlymų iš NBA komandų. Tiesa, 2017-aisiais su Slovėnijos rinktine Europos čempionato auksą laimėjęs treneris neatmeta galimybės grįžti ir į Europą, kur įspūdingos patirties prikaupęs specialistas būtų laukiamas išskėstomis rankomis.

2. Jordi Fernandezas

Iš Badalonos kilęs katalonas nėra plačiai žinomas net Ispanijoje, tačiau NBA jis yra itin vertinamas, tad niekas nenustebtų, jei netrukus šis strategas taptų pirmuoju ispanu NBA komandos vyr. treneriu.

Būdamas vos 26-erių J. Fernandezas tuometinio Klivlando „Cavaliers“ stratego Mike‘o Browno buvo paskirtas treniruoti jaunuosius ekipos krepšininkus. Pro ispano rankas praėjo tokie žaidėjai, kaip Kyrie Irvingas, Tristanas Thompsonas ir Dionas Waitersas, o po ketverių metų, 2013-aisiais, J. Fernandezas tapo G lygoje rungtyniaujančios „Canton Charge“ ekipos trenerio asistentu.

Jau po metų katalonas perėmė dukterinės „Cavaliers“ komandos vairą ir 2016-aisiais gavo šansą iš Denverio „Nuggets“, kai šie pasiūlė jam dirbti trenerių štabe. Čia trejus metus padirbęs J. Fernandezas itin daug dėmesio sulaukė pastaruoju metu, kai NBA specialistų akys pagaliau nukrypo į ryškų šuolį atlikusios ir per žingsnį nuo Vakarų konferencijos finalo esančios ekipos stratego Mike‘o Malone‘o štabą, kuriame yra ir katalonas.

Į jį jau spėjo nusitaikyti tie patys „Cavaliers“ – jie praėjusią savaitę gavo leidimą iš „Nuggets“, kad galėtų pradėti derybas su 36-erių specialistu. Nors Denverio ekipai vis dar kovojant atkrintamosiose jos dar nėra pažengusios toli į priekį, J. Fernandezas stipriai priartėjo prie vyr. trenerio pozicijos NBA klube ir ją gali užimti jau kitąmet.

1. Šarūnas Jasikevičius

Šaras jau spėjo tapti vienu geriausių Europos trenerių ir yra arti to, kad imtų krautis lagaminus ir iškeliautų į JAV. Dėmesio lietuvis sulaukė dar pernai, o šiemet jis tik dar labiau išaugo, visiems matant, kokius rezultatus demonstruoja jo vadovaujamas Kauno „Žalgiris“.


Šarūnas Jasikevičius

Šarūnas Jasikevičius© Teodoras Biliūnas / Fotobankas


Jo krepšinio supratimas, nugalėtojo mentalitetas – tiek kaip žaidėjo, tiek kaip trenerio – ir patirtis, sukaupta daugybėje įvairių situacijų ir šalių leidžia tikėtis, kad Šaras turės šviesią ateitį ant kažkurios NBA ekipos suolo. Kol kas šioje situacijoje protingiausiai elgiasi Memfio „Grizzlies“, jau išreiškę susidomėjimą 43-ejų lietuviu.

„Grizliai“ šiuo metu nėra idealiausioje atsinaujinimo situacijoje – to neleistų padaryti turimos sutartys ir šaukimai naujokų biržoje. Visgi tai gali tapti gera terpe augintis jaunuosius talentus ir leisti tobulėti jaunam ir vis dar tobulėjančiam treneriui, kuriam prireiktų laiko priprasti prie NBA krepšinio.

Memfio ekipa veikiausiai siūlys Š. Jasikevičiui vidutinės trukmės sutartį, kuria nuims dalį spaudimo nuo NBA „naujoko“. Jeigu abiem pusėms pavyktų susitarti, nesitikėkite, jog nutiks kažkas panašaus į I. Kokoškovo situaciją – „Grizzlies“ neturėtų priimti tokių skubių sprendimų.

Net ir neturėdamas žvaigždžių savo komandoje, Š. Jasikevičius jau parodė savo lygį „Žalgiryje“, tad panašu, jog galimybė išvykti už Atlanto gali suvilioti šį strategą. Vis dėlto tai neturėtų niekieno nustebinti, kadangi pats Šaras ne sykį užsiminė apie svajonę dirbti NBA. Š. Jasikevičiaus protas yra sutvertas šiam sportui, o už Atlanto jo veikiausiai laukia ilga ir, tikėkimės, sėkminga trenerio karjera.