Žuvis Kauno savivaldybei pakvipo nekaip: viešąjį pirkimą laimėjusi bendrovė mano, kad konkursas buvo nešvarus

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis naujo vaikų darželio Aleksote atidaryme
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis naujo vaikų darželio Aleksote atidaryme
  © Teodoras Biliūnas / Fotobankas

Kauno savivaldybės administracijai tenka teisme gintis nuo įtarimų, kad viešųjų pirkimų sąlygos buvo pakeistos siekiant apriboti konkurenciją. Į teismą kreipėsi bendrovė „Maistulis“, kuriai kilo įtarimų, jog savivaldybės prižiūrimose mokyklose ir darželiuose prie vaikų maitinimo bendrovės prileidžiamos neskaidriai.

Įdomiausia šioje istorijoje tai, kad į teismą besikreipusi bendrovė viešųjų pirkimų metu už žuvies produktų tiekimą užsiprašė mažiausios kainos, todėl laikoma konkurso laimėtoja. Tačiau bendrovė įsitikinusi – pirkimo sąlygos surašytos taip, kad vieniems galimybė tiekti maisto produktus būtų apribota, o kitiems iš kelio būtų pašalintos kliūtys.

Anot bendrovės, kelias žuvies rūšis pirkti norinti konkurso rengėja sąlygas išdėstė taip, kad jai, nors ir siūlančiai mažiausią kainą, gali tekti vos kelios žuvų rūšys.

Kauno miesto savivaldybė mano, kad „Maistulis“ taip siekia kuo ilgiau išlaikyti prieš surengtą konkursą buvusią padėtį, kai turėjo mažiau konkurentų ir galėjo maisto produktus tiekti didesnėmis kainomis.

Žuvis darželiams padvelkė nekokiu kvapeliu

„Maistulis“ anksčiau kreipėsi į Kauno apygardos teismą, ieškiniu prašydamas pakeisti Kauno miesto savivaldybės administracijos neteisėtai pakeistas, neaiškias viešųjų pirkimų sąlygas. Ginčas kilo dėl žuvies pirkimo savivaldybės kuruojamoms priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigoms.

Centrinio viešųjų pirkimų portalo (CVPP) pateikiamais duomenimis, ši bendrovė jau turi bent vieną sutartį dėl maisto tiekimo – 2019 m. sausį savivaldybė su „Maistuliu“ sudarė sutartį dėl bulvių pirkimo toms pačioms įstaigoms. Nurodoma pirkimo vertė be PVM – 572 291,74 euro.

O bylos medžiagoje nurodoma, kad konkursas dėl žuvies tiekėjų Kauno darželiams buvo paskelbtas 2018 m. gegužę. Tų pačių metų gruodį paaiškėjo, kad konkurse sudalyvauti panoro keturios bendrovės: „Maistulis“ (pasiūlymo kaina – 333 313,22 euro), „Sotėja“ (pasiūlymo kaina – 339 347,10 euro), „Officeday“ (pasiūlymo kaina – 392 763,99 euro) ir „Niklita“ (pasiūlymo kaina – 392 888,17 euro).

Viešojo pirkimo komisijos 2018 m. gruodžio 19 d. posėdyje buvo nutarta sudaryti Pirkimui pateiktų pasiūlymų eilę pirmą vietą skiriant „Maistuliui“, antrą – „Sotėjai“, trečią – „Officeday“, o ketvirtą vietą – „Niklitai“. Taip pat buvo nutarta su pirmąsias tris vietas užėmusiais tiekėjais sudaryti preliminariąją sutartį. Tačiau pirmąją vietą užėmęs „Maistulis“ kreipėsi į teismą, tikindamas, kad konkurso baigtis – nešvari.

Konkursą laimėjo, bet nelaimėjo?

Bendrovė ieškinyje nurodė, kad tiekėjų konkurencija yra nepagrįstai ribojama, o paties pirkimo sąlygos yra neaiškios ir dviprasmiškos. „Maistuliui“ užkliuvo tai, kad savivaldybė pirkimų metu netikėtai panoro įsigyti 20 proc. daugiau žuvies, tačiau siūlomos kainos nepakeitė. Dešimt rūšių žuvies pirkti nutarusi savivaldybės administracija taip pat panoro, kad kai kurių žuvų filė būtų su nuskustais žvynais, nustatė glazūros kiekį.

Kaip savo ieškinyje nurodė „Maistulis“, tokie pakeitimai nėra paprastas paaiškinimas arba siekis ištaisyti akivaizdžias klaidas. Tai – kliūtis, kuria siekiama sumažinti tiekėjų skaičių. „Ieškovės įsitikinimu, reikalavimas tiekėjui iš anksto nurodyti konkrečią fasuotę, nors neaišku, kokio dydžio bus pateikiami užsakymai, yra perteklinis ir nukreipiantis į tam tikrą tiekėjų ratą“, – rašoma teismo dokumentuose.

Atrodo, kad konkursą laimėjusi bendrovė tarsi prašo apginti savo konkurentus, tačiau „Maistulio“ ieškinys nėra toks paprastas: anot bendrovės, Kauno savivaldybė numatė sudaryti preliminariąją sutartį su trimis tiekėjais iš karto ir pirkti žuvį iš to tiekėjo, kurio konkrečios žuvies rūšies įkainis bus mažiausias. „Maistuliui“ užkliuvo ir sutartyje numatyta sąlyga, kad tiekėjų varžytuvės gali būti atnaujintos, jei paaiškės, kad žuvies įkainiai yra didesni nei rinkoje.

„Ieškovės įsitikinimu, šios aplinkybės reiškia, kad kitų tiekėjų įkainiai pasiūlyme gali būti mažesni nei ieškovės, t. y. teoriškai ieškovė gali niekada nesudaryti pagrindinių žuvies pardavimo sutarčių ar jų sudaryti labai mažai“, – pažymima Kauno apygardos teismo dokumentuose.

Kauno apygardos teismas „Maistulio“ ieškinį praėjusį vasarį atmetė, tačiau bendrovė tokį sprendimą apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui. Bendrovės skundą teisėjai išnagrinėjo šią savaitę, o sprendimą žada paskelbti gegužės 9 d.

Savivaldybė: į teismą kreiptasi, kad išsaugotų pelną

Kauno savivaldybės atstovai sako, kad pirmąją vietą konkurse laimėjusi bendrovė siekia ne apginti konkurentus, bet išsaugoti dabartinę padėtį, kai „Maistulis“ maisto produktus darželiams tiekia didesnėmis kainomis, nei galės tai daryti ateityje. Alfa.lt gavo Kauno miesto savivaldybės administracijos Teisės ir konsultavimo skyriaus vedėjos Rūtos Šimkaitytės-Kudarauskės atsakymą, kuriame nurodoma, kad, kol vyksta teismo procesai, „Maistulis“ darželiams gali tiekti produktus pagal senas sutartis, kurios bendrovei yra pelningesnės.

„Bendrovė „Maistulis“ iki šiol aptarnauja Kauno miesto darželius pagal sudarytas tiesiogines sutartis ir užima didžiąją dalį šios rinkos, dominuodama išvien su kitu tiekėju.

Atlikus auditą nustatyta, kad darželiams tiekiamų maisto produktų kainos yra pernelyg aukštos, palyginus su įprastomis rinkos kainomis. Be to, vieni darželiai už produktus moka gerokai daugiau nei kiti.

Dėl to buvo priimtas sprendimas produktų pirkimą Kauno miesto darželiuose vykdyti centralizuotai, kad būtų užtikrintos skaidrios ir atviros pirkimų procedūros, tikra konkurencija, efektyvi kontrolė ir būtų išvengta galimų neteisėtų susitarimų.

Kalbant konkrečiai apie žuvies produktus, techninėse sąlygose buvo padaryti neesminiai pakeitimai, kurie netrukdė tiekėjams pateikti pasiūlymų. Tarp jų pasiūlymą pateikė ir bendrovė „Maistulis“. Maža to, šios įmonės pasiūlymas buvo konkurencingiausias bei palankiausias, todėl jis ir pelnė pirmą vietą. Nors įmonė ir tapo viešųjų pirkimų konkurso laimėtoja, ji vis tiek apskundė teismui sąlygas šio konkurso, kurį pati ir laimėjo.

Iš pažiūros situacija gali pasirodyti nelogiška, tačiau šiuose veiksmuose galima labai aiškiai įžvelgti bendrovės siekius veikti nesąžiningai.

Vykstant teisminiams ginčams, teismas taiko laikinąsias apsaugos priemones. Tai reiškia, kad visą šį laiką „Maistulis“ gali toliau veikti senomis sąlygomis, tiekdamas darželiams maisto produktus, kurie yra kelis kartus brangesni nei naujai įvykusiame centralizuotame pirkime.

Akivaizdu, kad bendrovė „Maistulis“ nesuinteresuota tiekti maisto produktų centralizuoto pirkimo sąlygomis, mat veikdama pagal senąją tvarką ji gali gerokai labiau pasipelnyti. O Kauno miesto savivaldybė yra suinteresuota, kad miesto biudžeto lėšos būtų panaudojamos racionaliai, neprasilenkiant su protingumo kriterijais.

Kauno miesto savivaldybė taip pat yra paskelbusi centralizuotą švietimo įstaigų patalpų paprastojo remonto konkursą. Šio konkurso sąlygas užginčijo bei teismui apskundė UAB „Nelsta“, jau iki šiol atlikdavusi smulkius remonto darbus darželiuose. Svarbu pastebėti tai, kad bendrovės „Nelsta“ direktorius ir vienintelis akcininkas yra tas pats asmuo, kaip ir bendrovės „Maistulis“ vadovas bei akcininkas. Šiuo metu konkursas yra nutrauktas, nes neliko nė vieno tinkamo konkurso pasiūlymo, ir jis bus skelbiamas iš naujo“, – rašoma R. Šimkaitytės-Kudarauskės atsakyme.

Vienintelis „Maistulio“ akcininkas ir vadovas – Vidmantas Baniulis. Alfa.lt susisiekė su verslininku, norėdama pasišnekėti apie laimėtą konkursą ir skundą teismui, tačiau V. Baniulis teigė esantis išvykoje ir negalintis kalbėti, siūlė paskambinti po kelių dienų. Tačiau vėliau susisiekti su verslininku taip ir nepavyko.