Kultūrininkai žėrė priekaištus galimiems merams: Dž. Butkutės koncertui 10 000 eurų, Užgavėnėms – vos 100

Džordanos Butkutės koncertas Tauragėje
Džordanos Butkutės koncertas Tauragėje
  © Tauragės TIC

Vietoj pietų Tauragės kultūros darbuotojai sukviesti išklausyti Tauragės mero posto siekiančių politikų. Vidudienio pertrauka buvo karšta – kandidatams kliuvo kaip reikiant. Iki rinkimų likus vos keletui dienų išdrąsėję kultūros darbuotojai žodžių į vatą nevyniojo: politikų pažadus didinti jiems atlyginimus, statyti milijonų pareikalausiančią sporto areną ir pagaliau atsigręžti į skurstančią kultūrą sumalė į miltus. 

Pinigus skirstančios valdžios adresu skriejo iškalbingi skaičiai – Džordanos Butkutės koncertui iš biudžeto atseikėta dešimtys tūkstančių, o štai artėjančiai Tauragės miesto Užgavėnių šventei surengti skirta vos 100 eurų.

Atvyko tik keturi

Prieš pat rinkimus Tauragės kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis prisistatyti kultūros darbuotojams pakvietė kandidatus į Tauragės rajono savivaldybės merus. Nors kviesti visi aštuoni, atvyko tik keturi – konservatorė Giedrė Stulginskienė, socialdemokratas Darius Petrošius, liberalas Dovydas Kaminskas ir „Nepartinės Tauragės“ lyderis Vidas Bičkus. Likusieji, kaip pranešė V. Bartušis, pranešė atvykti pasikalbėti su kultūros darbuotojais negalėję.

Beje, Kultūros centro vadovas informavo, kad visuose Tauragės rajono kultūros namuose iki rinkimų gali būti parengtos vietos kandidatams į merus ir savivaldybės tarybą palikti savo rinkiminius bukletus. Kai kurių kandidatų rinkiminės agitacijos leidiniai jau puikuojasi kultūros rūmų fojė. V. Bartušis pavaldiniams priminė, kad gink Dieve kultūros namuose jų neliktų iki rinkimų dienos likus parai.


kurjeris.lt nuotr.

Susitikti su Tauragės rajono kultūros darbuotojais atvyko tik keturi kandidatai į merus, kiti neturėjo laiko.

Visi keturi kandidatai trumpai prisistatė, pateikė savo įžvalgas apie vietos kultūrą, apgailėjo, kad kultūros darbuotojų atlyginimai vieni mažiausių palyginti su kitų profesijų atstovais, pažėrė pažadų. G. Stulginskienė sakė, kad išrinkta mere ieškotų susitarimo tarp bendruomenių, D. Petrošius patikino, kad yra galimybių kultūros darbuotojams mokėti didesnes algas, D. Kaminskas metė naujausią valdančiųjų kozirį – Tauragėje pastatyti kultūros ir sporto areną, o V. Bičkus ragino nesipykti ir galų gale sutaikyti valdančiąją daugumą su opozicija. Mat per ketverius pastaruosius metus sutarimo pasiekti taip ir nepavyko.

Kalėdoms – 60 000, Užgavėnėms – 100

Įdomioji dalis prasidėjo, kai kandidatų link ėmė skrieti klausimai. Dėl menkų atlyginimų ir darbo sąlygų įsiskaudinę kultūros darbuotojai politikams priekaištavo, kad visiems šiems metams viešiesiems kultūriniams renginiams Kultūros centrui ir jo filialams, kurių yra 21, skirta vos 15 000 eurų, kai, pavyzdžiui, vien kalėdinės eglės įžiebimui nepagailėta ir 60 000 eurų. Po 20 000 eurų, švenčiant miesto gimtadienį, atseikėjama popžvaigždėms, o štai Užgavėnėms šiemet skirta vos 100 eurų.

„Visam miestui blynų prikepti“, – patikslino Kultūros centro vadovas V.Bartušis.

Iš kaimų kultūros namų suvažiavusios kultūros renginių organizatorės replikavo – 100 eurų dar esą gerai. Kultūros centro kaimų filialai šiai šventei esą gavo dar po mažiau – vos po 15 ar 10 eurų. Moterys guodėsi, kad kaimų kultūros namuose šalta, o jų atlyginimai esantys tokie menki, kad, pavyzdžiui, kai kuriems filialams darbuotojų niekaip nepavyksta rasti. Juk kas iš Tauragės už kelis šimtus eurų per mėnesį žvyrkeliu važinės į Pilsūdus – ne tik mašiną sulaužysi, bet menkos algos ir kurui neužteks.

Neliko nepastebėti lyg ant mielių augantys savivaldybės administracijos vadovų atlyginimai. Kandidatų kultūros darbuotojai ironiškai klausė – ar atėję į valdžią jie sau ir savo komandoms algas dar labiau kels, ar paliks tokias, kokios yra. 

Kultūros darbuotojams D. Kaminskas atsakė – atlyginimai pernai kilo visiems, įskaitant ir kultūros darbuotojus, žinoma, toli gražu ne tiek, kiek savivaldybės administracijos vadovams. Kultūros „artojai“ šiemet esą gauna apie 30 eurų daugiau.


kurjeris.lt nuotr.

Kandidatai į merus stojo prieš kultūros darbuotojų teismą

B. Adamsas į Tauragę nevažiuos

Skaudvilės kultūros darbuotojai rėžė tiesiai šviesiai – kiek valdžių buvo ir kiek tik kartų jų atstovai lankėsi Skaudvilės kultūros namuose, matė, kokiomis sąlygomis reikia dirbti. Artėja svarbi konferencija, o net nėra kur demonstruoti jos dalyviams skaidrių, nebent ant sienos. 

D. Kaminskas skaudviliškiams patarė tokią įrangą išsinuomoti, jos nuoma esanti visai nebrangi, tik 1000 eurų. Toks pasiūlymas salę prajuokino. 

Skaudviliškio V. Bičkaus teigimu, kai jis dar buvo mokinys, mokyklų ir kultūros įstaigų infrastruktūra buvusi turtingesnė. Jis teigė suprantąs kultūros darbuotojus, kurie į kultūros renginius, į darbą važinėja savo kuro sąskaita. „Tikrai taip neturėtų būti, kai darom didžiulį renginį Tauragėj ir iš visų kaimelių savo transportu, savo pinigais žmonės turi susivežioti visus atlikėjus, visą įrangą“, – sakė V .Bičkus.

Bene labiausiai kliuvo valdančiųjų planams ateinančią kadenciją Tauragės mieste statyti sporto ir kultūros areną. Tokios arenos statybos gali pareikalauti 5 000 000 ar 6 000 000 eurų.

„Nesu vadybininkas, bet pasikviesti garsų atlikėją į Tauragės areną būtų sudėtinga. Jis geriau važiuotų į Kauną, Klaipėdą ar Šiaulius, kur yra žmonių daug. Į Tauragę vargiai pasikviesi Bryaną Adamsą“, – kalbėjo V. Bičkus.

Dž. Butkutė ar G. Paškevičius kultūros sostine nepadarys

Rankos kilo viena po kitos. Kultūros centro darbuotojas Sigitas Kancevyčius, beje, jis taip pat yra „Nepartinės Tauragės“ kandidatas į Tauragės savivaldybės tarybą, pareiškė, kad kultūros žmonės paprasčiausiai apvaginėjami.

„Gerbiamieji kandidatai, ar jūs elgsitės taip, kaip dabar yra elgiamasi su kultūros sistema? Iš kultūros darbuotojų yra atimti ne tik pinigai, bet ir – didžiąja dalimi – veikla. Ten, kur valdžia gali pasiskirti didelius pinigus kultūriniams renginiams, kaip antai Kalėdų eglutės įžiebimas, jie daro patys, o tradiciniam masiniam renginiui – Užgavėnėms, kurias organizuos Kultūros centras, skyrė netgi 100 eurų, – šiuos S.Kancevyčiaus žodžius palydėjo audringi aplodismentai. – Patikėkit, su tokiu finansavimu, kokį jūs pasiskiriat sau, šita įstaiga irgi sugebėtų gerai padaryti. Ar jūs, išrinkti į valdžią, elgsitės taip pat nedorai mūsų atžvilgiu, ar sudarysite pagaliau mums normalias, ne blokadines, sąlygas dirbti savo darbą?“


kurjeris.lt nuotr.

Tauragės ir kaimų kultūros namuose iki rinkimų bus galima rasti kandidatų reklaminių bukletų.

D. Kaminskas patikino, kad didžiuliai pinigai miesto šventėms skiriami ne jam, o visai Tauragei. „Jeigu mes turim Kultūros skyrių savo administracijoj, tai jiems irgi reikia darbo, – S. Kancevyčiui atsakė D. Kaminskas.

Kandidato teigimu, kultūros darbuotojai kultūriniams renginiams rengti lėšų gali gauti rašydami projektus. Esą šis finansavimas priklauso nuo projekto parengimo kokybės, o Užgavėnes padaryti už 100 eurų, jo teigimu, yra gėda, nors pati savivaldybė šiam projektui tiek ir skyrė.

D. Kaminsko bendrapartietės, taip pat kultūros darbuotojos Rimos Bandzinaitės-Latožienės teigimu, valdžios siekis – kad Tauragė taptų Lietuvos kultūros sostine. V. Bičkus į tai atkirto, kad Tauragė netaps Lietuvos kultūros sostine, pasikvietusi čia pakoncertuoti Dž. Butkutę ar Gytį Paškevičių.

Jei vaiką maitinsi tik desertu, jis susirgs

Diskusija tikriausiai būtų virusi dar ilgai. Kurį politinį flangą rinksis kultūros padangė, – atsakymų nėra. Nelinksmą susitikimą su kandidatais į merus užbaigė taip pat liūdnas Kultūros centro darbuotojos Iridijos Mockienės monologas. Kreipdamasi į būsimosios valdžios atstovus, ji kalbėjo: „Atminkite, kad kultūros darbuotojai, neretai nuskriausdami savo šeimas, vykdo ne tik pramoginę, bet ir ugdomąją misiją – daugybė tauragiškių turi kur praleisti laisvalaikį, mokosi šokti, dainuoti, taip įprasmindami savo gyvenimą, laisvalaikį. Nematuokite kultūros vien pagal tai, kiek į renginį atėjo žmonių – 300 ar keli tūkstančiai. Jei vaiką kasdien maitinsi tik desertu, jis susirgs. Nepamirškite, kad socialinis, edukacinis darbas atsiperka tik po 20 ar 30 metų.“