Kandidatai Panevėžyje rinkimų komisiją užvertė parašais: ypač pasistengė P. Urbšio šalininkai

Povilas Urbšys
Povilas Urbšys
  © Dmitrijus Radlinskas

Dėl vietos Panevėžio valdžioje besirungiantys kandidatai rinkėjų parašų medžioklėje pasistengė iš peties. Nors galimybę varžytis rinkimuose būtų užtikrinę 630 panevėžiečių parašų, partijos ir visuomeniniai rinkimų komitetai jų surinko kiekvienas kone dvigubai daugiau, o viena politinė jėga užsimojo kitus nustelbti surinkusi rekordinį skaičių parašų – kone tiek pat, kiek trys partijos kartu sudėjus.

Tokiais rekordininkais pasistengė tapti daugiausia panevėžiečių namų aplankęs Panevėžio mero regalijų siekiančio Seimo nario Povilo Urbšio vedamas visuomeninis rinkimų komitetas „Už jaukų miestą KARTU“. Už tai, kad jo sąrašo kandidatams būtų leista dalyvauti rinkimuose, pasirašė gerokai daugiau nei 3000 panevėžiečių. Savivaldybės rinkimų komisija galiojančiais pripažino 3305 parašus. Šio komiteto pristatyti lapai su parašais iš kitų išsiskyrė ir tvarkingumu – iš kelių tūkstančių komisija neįskaitė tik vieno parašo.

Dėl antros kadencijos mero poste rinkimuose susirungsiančio Ryčio Račkausko suburto komiteto „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ komisijai grąžintuose lapuose – dvigubai daugiau parašų nei privaloma mažiausia riba. Rinkimų komisija šiam komitetui įskaitė 1264 parašus, o negaliojančiais pripažino 26.

Socialdemokratus, vedamus kandidato į merus Ramūno Vyžinto, palaikė per 1160 panevėžiečių. Komisija tinkamais pripažino 1159 parašus ir tik 7 negaliojančiais.

Leidosi į varžytuves

Už Darbo partiją, į mero kėdę svajojančią pasodinti Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Sandrą Jakštienę, parašus suraitė irgi daugiau, nei pakaktų gauti leidimui dalyvauti rinkimuose. Komisija patvirtino 1137 parašų teisėtumą ir 22 nepripažino.

Socialdemokratų darbo partija, į vietos politikos aukštumas bandanti sugrąžinti buvusį vicemerą ir Seimo narį Petrą Narkevičių, po turnė per panevėžiečių namus surinko 1135 galiojančius parašus. Socialdarbiečių kraityje ir daugiausia pripažintų negaliojančiais – 43.

Į mero kėdę pretenduojančios Tarybos narės Gemos Umbrasienės vairuojamas Žaliųjų partijos Panevėžio skyriaus sąrašas surinko 1133 galiojančius parašus ir 16-iolika komisija pripažino negaliojančiais.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų su jų kandidate į Panevėžio merus Indiana Grigiene kraityje 1116 galiojančių parašų ir šeši neįskaityti.

Liberalų sąjūdis, meru siūlantis Valdemarą Jakštą, Panevėžyje surinko 1024 galiojančius parašus ir 24 komisijos pripažintus brokuotais.

TS-LKD Panevėžio skyriaus sąrašui kraujo spaudimą turėję sukelti nuo jo triukšmingai atsiskyrę tremtiniai ir politiniai kaliniai rodo ambicijas būti išrinkti į miesto Tarybą ir netgi užimti aukščiausią savivaldoje politinį mero postą. Į jį pretenduojančio Raimundo Pankevičiaus vedamas Krikščioniškosios demokratijos partijos sąrašas savo sąskaitoje turi 1023 galiojančius ir 7 eliminuotus panevėžiečių parašus.

Nepartinį Kęstutį Lukoševičių į politinę areną kautis dėl Aukštaitijos sostinės mero titulo siunčianti Valstiečių ir žaliųjų sąjunga surinko šiek tiek daugiau nei 1000 parašų. Iš jų galiojantys 1012 ir 10 liko neįskaityti.

Naglio Puteikio vedama Centro partija, vienintelė iškėlusi kandidatus tik į Panevėžio Tarybos narius, bet neturinti ambicijų atsisėsti į mero kėdę, surinko šiek tiek per 900 parašų. Iš jų 942 komisija pripažino teisėtais, o keturiais suabejojo.

Iš Panevėžio politinio žemėlapio pastaruosius ketverius metus išnykusiai partijai „Tvarka ir teisingumas“, į merus keliančiai iš socialdemokratų atėjusį Rimantą Petukauską, pavyko surinkti 917 galiojančių parašų, o dar 12 pripažinti negaliojančiais.

Užvertė lapais

Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininko pavaduotojo Aušrio Valkūno teigimu, politinių jėgų surinkti parašai tikrinti vadovaujantis Vyriausiosios rinkimų komisijos pateikta metodika. Dažniausios klaidos – pasirašiusieji nurodė ne visus arba neteisingus privalomus duomenis, už kai kuriuos kandidatų sąrašus pasirašinėjo ne Panevėžio mieste, o rajone deklaruoti gyventojai.

Parašams rinkti partijoms ir visuomeniniams rinkimų komitetams Panevėžyje pradžioje išduota dvigubai daugiau lapų nei pakaktų privalomiems 630 parašų.

Pasak A. Valkūno, vienintelis P. Urbšys kreipėsi dėl papildomų lapų.

„Kas norėjo, visi galėjo prašyti daugiau lapų parašams rinkti. Būtume ir kitiems davę, nors dėl to komisija kentėtų. Jai teko tikrai nemenkas krūvis patikrinti visus parašus, o vienas judėjimas jų pateikė tiek, kiek tris partijas kartu sudėjus“, – teigė A. Valkūnas.