Legendos atvykimas išėjo į naudą: L. Lekavičius tapo kertine „Panathinaikos“ dalimi

Lukas Lekavičius (Eurolygos nuotr.)
Lukas Lekavičius (Eurolygos nuotr.)

Kai 2017-ųjų vasarą Lietuvos krepšinio padangę sudrebino žinia apie Kauno „Žalgirį“ paliekantį ir į Atėnus persikeliantį Luką Lekavičių, daugelis manė, kad tuomet 23-ejų įžaidėjas pasimes ryškesnių „Panathinaikos“ žvaigždžių spindesyje. Vis dėlto tam buvo vienas svarus kontrargumentas – Luko Graikijoje asmeniškai pageidavo pats „PAO“ strategas Xavi Pascualis, pažadėjęs jam Nicko Calatheso dublerio vaidmenį.

Tad kai gruodį ekscentriškasis „Panathinaikos“ savininkas Dimitris Giannakopoulos netikėtai atleido kataloną iš jo užimtų pareigų, buvo sudvejota ir L. Lekavičiaus ateitimi – ne pačią geriausią formą demonstravęs lietuvis tarp kandidatų palikti komandą buvo įvardytas ir Graikijos bei Europos žiniasklaidoje.

Tam pagrindo buvo nemažai, mat mažasis 180 cm įžaidėjas nuo lapkričio vidurio demonstravo prasčiausią formą per savo laikotarpį Atėnuose – per aštuonerias rungtynes Lukas nė karto nesurinko daugiau negu 3 taškų, o jo vidurkiai tesiekė viso labo 1,1 taško ir 1,6 rezultatyvaus perdavimo per 9,4 minutės aikštėje.

Kai kurie Lietuvos krepšinio gerbėjai po suirutės Atėnuose jau ėmė svajoti apie L. Lekavičiaus sugrįžimą į Kauną, tačiau tokie svaičiojimai buvo išsakyti gerokai per anksti – priešingai, nei manyta, „Panathinaikos“ vairą perėmus legendiniam Rickui Pitino įžaidėjo iš Lietuvos vaidmuo ir produktyvumas gerokai išaugo.


Rickas Pitino

Rickas Pitino© SCANPIX

Jau pirmųjų savo rungtynių Atėnuose metu L. Lekavičiui pravardę sugalvojęs ir jį liaupsinęs amerikietis lietuvį kol kas mato kaip pavyzdį kitiems savo auklėtiniams, o žodžius verčia darbais skirdamas jam kur kas didesnį vaidmenį, nei tai darė X. Pascualis.

Per pirmuosius 14 mačų, kai komandai dar vadovavo katalonas arba jį laikinai po atleidimo pakeitę asistentai, Lukas aikštėje praleisdavo po 11,2 min., o į komandą atvykus R. Pitino lietuvio žaidimo laikas išaugo iki 17,8 min.

Gerokai pagerėjo ir L. Lekavičiaus statistika – jei iki tol jo vidurkiai siekė 3,8 taško, 1,6 rezultatyvaus perdavimo ir 4,2 naudingumo balo, tai į Atėnus atvykus R. Pitino Luko skaičiai išaugo kone dvigubai – iki 7,5 taško, 2 rezultatyvių perdavimų ir 7,3 naudingumo balo.

„Jei man pavyktų kiekvieną vaikiną priversti žaisti ne tik kietai, bet ir pakelti savo žaidimo lygį į aukštesnį, kaip tai daro L. Lekavičius, ir jei kiekvienas gynyboje žaistų taip, kaip L. Lekavičius, mes laimėtume“, – po pralaimėto graikų derbio prieš Pirėjo „Olympiakos“ auklėtiniui pagyras žarstė R. Pitino, sužavėtas intensyvaus ir nepailstančio L. Lekavičiaus darbo ant parketo.

Tai, kad Lukas atgimė į komandą atvykus naujam treneriui, iliustruoja ir išplėstinė statistika. Su L. Lekavičiumi aikštėje „PAO“ per paskutiniąsias ketverias rungtynes pelnė vidutiniškai 3,5 taško daugiau nei varžovai, kai be lietuvio Atėnų klubas varžovams nusileido vid. 4,3 taško skirtumu.

Palyginimui, vadovaujant X. Pascualiui ir L. Lekavičiui esant aikštėje, „Panathinaikos“ ekipai tai taip pat atsiliepdavo teigiamai, bet skirtumas nebuvo toks didžiulis – su lietuviu graikai varžovus pranokdavo 0,1 taško, o be jo – nusileisdavo 1,6 taško.

Nors L. Lekavičius „PAO“ gretose dar neabejotinai nusileidžia N. Calathesui, kuris, atvykus R. Pitino, gavo dar daugiau atsakomybės ekipos puolime ir renka po 12,3 taško, 8,3 rezultatyvaus perdavimo bei 19 naudingumo balų, lietuvio įtakos komandos žaidimui augimą rodo ir vadinamasis panaudojimo rodiklis.


Nickas Calathesas

Nickas Calathesas© SCANPIX

Jei treniruojant X. Pascualiui L. Lekavičius būdamas aikštėje metimu, rezultatyviu perdavimu arba klaida užbaigdavo tik 15,5 proc. savo ekipos atakų, tai komandos vairą perėmus R. Pitino šis rodiklis išaugo iki 23,2 proc.

Pagal šį rodiklį komandoje jį lenkia tik jau minėtasis N. Calathesas, kurio rodiklis siekia nedaug didesnį procentą – 24,4.

Tiesa, L. Lekavičiaus minutes gali kiek apkarpyti prieš kelias dienas klubą papildę naujokai. Jei į Atėnus grįžęs Adreianas Payne‘as užims sunkiojo krašto arba vidurio puolėjo poziciją, tai Seanas Kilpatrickas gali tapti ir tiesioginiu lietuvio oponentu – šis ketverius metus NBA praleidęs amerikietis daugiausia žaidžia atakuojančiuoju gynėju, tačiau iš bėdos gali pasistumti ir į įžaidėjo poziciją.

Pirmadienį su žalia apranga Graikijos lygos rungtynėse debiutavęs krepšininkas iškart pasižymėjo puikiu žaidimu – „Kymis“ klubą jis per 23 min. nubaudė 20-čia taškų.

Vis dėlto L. Lekavičius tame pačiame susitikime sužaidė 25 min., o tai tik dar kartą parodė, kaip lietuviu pasitiki R. Pitino. Panašu, kad vieną sėkmingiausių periodų per savo antrąjį sezoną Atėnuose išgyvenantis Lietuvos rinktinės įžaidėjas vienu pagrindinių „PAO“ ginklų bus ir šiandien, kai svečiai iš Graikijos sieks išsivežti itin svarbią pergalę iš Kauno.