Venesuelos parlamento vadovas metė iššūkį prezidentui N. Maduro

Venesuela
Venesuela
  © SCANPIX
BNS
2019-01-11 21:06

Venesuelos opozicijos kontroliuojamo Nacionalinio Susirinkimo vadovas penktadienį pareiškė esąs pasiruošęs perimti prezidento pareigas iš Nicolas Maduro, kurio inauguraciją antrai kadencijai daugelis Vakarų pusrutulio valstybių atmetė kaip neteisėtą.

Parlamento pirmininkas Juanas Guaido šį pareiškimą išsakė didelei miniai, susirinkusiai Karakase kitą dieną po N. Maduro prisaikdinimo.

Tačiau J. Guaido sakė, jog jam reikalingas visuomenės, ginkluotųjų pajėgų ir tarptautinės bendrijos palaikymas, kad jis galėtų perimti valstybės vadovo postą ir paskelbti naujus rinkimus.

J. Guaido pabrėžė, kad tuo atveju, jeigu N. Maduro mandatas pripažįstamas neteisėtu, valstybės vadovo pareigos turi pereiti Nacionalinio Susirinkimo pirmininkui, kaip numato šalies konstitucija.

J. Guaido pareiškimas yra drąsus iššūkis socialistui lyderiui, atmetančiam kritiką dėl jo perrinkimo. Vis dėlto Nacionalinės Asamblėjos rankos iš esmės yra surištos, nes šalies režimas įsteigė atskirą Nacionalinę Steigiamąją Asamblėją, kurios rinkimai buvo surengti tuo metu, kai dauguma opozicijos lyderių arba sėdėjo kalėjime, arba jiems buvo uždrausta dalyvauti rinkimuose.

N. Maduro kaltina Jungtines Valstijas ir kitus priešininkus regione rezgant perversmą jo šalyje.

Po opozicijos boikotuotų rinkimų N. Maduro ketvirtadienį buvo prisaikdintas antrajai šešerių metų kadencijai, šalyje neregėtas aukštumas pasiekus infliacijai, stingant pagrindinių maisto produktų ir vaistų bei tęsiantis masiniam išvykimui į kaimynines valstybes.

Vadinamoji Limos grupė, kurią sudaro 13 Lotynų Amerikos šalių ir Kanada, paragino N. Maduro atsistatydinti ir perduoti įgaliojimus parlamentui, tačiau blokui priklausančios Meksikos naujoji kairiosios pakraipos vyriausybė išliko šiuo klausimu neutrali.

Europos Sąjunga taip pat paskelbė, kad pernai įvykusius rinkimus lydėjo sukčiavimas, ir pratęsė Venesuelai paskelbtas sankcijas.

Jungtinės Valstijos jau ne vienerius metus spaudžia N. Maduro ir ne mažiau griežtai kritikuodavo jo velionį pirmtaką Hugo Chavezą. Tuo tarpu prezidentas Donaldas Trumpas yra užsiminęs apie karinę intervenciją Venesueloje.

Antradienį Jungtinės Valstijos paskelbė naująsias sankcijas septyniems venesueliečiams, kaltinamiems neteisėtu keitimu valiutą juodojoje rinkoje, atnešusiu jiems milijardus dolerių neteisėto pelno.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.