Vilniuje – galimybė išbandyti inovatoriškus lietuvių kūrinius

Inovacijų parodos atidarymas
Inovacijų parodos atidarymas
  © Fotobankas

Trečiadienį sostinėje duris atvėrė inovacijų paroda, kurioje lankytojai gali patys išmėginti įvairiausius technologinius sprendimus. Šie ne tik palengvina kasdienį žmonių gyvenimą, bet ir išplečia galimybių ribas. Dvi dienas truksiančioje parodoje eksponuojamos įvairios lietuvių sukurtos inovacijos, kurios jau spėjo užkariauti ir užsienio rinkas.

Inovacijos – iš kasdienybės problemų

Čia galima rasti ir 3D spausdintuvu pagamintą robotą-padėjėją, ir robotizuotą šunį, taip pat pasinerti į virtualią realybę. Parodoje galima susipažinti ir su šiek tiek „žemiškesniais“ lietuvių sukurtais sprendimais, pavyzdžiui, inovatyvaus dizaino krėslais bei įmantriais dviračio parkavimo įrenginiais, kuriuos kasdien galima panaudoti praktikoje.

Parodos lankytojai turi galimybę išmėginti Lietuvoje dar nepristatytą inovatyvų sprendimą – gyvai susipažinti ir kūno kalba pabendrauti su robotu. KTU mokslininkai renginyje pristato šiuo metu itin sparčiai populiarėjantį dėvimąjį įrenginį – išmaniąją apyrankę, padedančią įvertinti žmogaus fizinio aktyvumo profilį. „Tata Paper“ stende lankytojų laukia iš veganiškos odos pasiūtos rankinės.

„Apie inovacijas dažniausiai kalbama mokslo ir verslo kontekste, tačiau inovacijos nėra vien tik kosminių palydovų kūrimas ar genų žirklės. Inovacijos yra kasdienybė. „Inovacijų savaitės“ tikslas yra sujungti šiuos kontekstus ir parodyti, kad galimybė inovacijai gali atsirasti netikėčiausiose kasdienėse situacijose“, – sakė šalies ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.

Anot jo, šioje parodoje esantys išradimai dar kartą parodo, kaip gebėjimas pastebėti problemą, su kuria susiduria daugelis, ir ją kūrybiškai išspręsti gali virsti puikia verslo idėja. O dar labiau džiugina tai, kad visi inovacijų parodos dalyviai turi lietuvišką kilmę.

Sėkmingas startas užsienyje

Vienu tokiu sėkmingu lietuvių pavyzdžiu galima vadinti vertikalaus dviračių parkavimo įrenginį „Parkis“. Visiškai atsitiktinai ekonomistui Broniui Raubai kilusi „Parkio“ idėja tautiečių iš karto nesužavėjo, tačiau pasaulio dviratininkai šį įrenginį šluoja iš lentynų. Analogų neturinti vertikalaus dviračio parkavimo įrenginio idėja gimė sprendžiant gyvenimišką užduotį – kaip siaurame balkone sutalpinti kelis dviračius.


Inovacijų parodos atidarymas

Inovacijų parodos atidarymas© Fotobankas

Taip per nepilnus metus gimė pirmasis „Parkio“ prototipas, pagamintas iš faneros. Sulaukęs moralinio palaikymo iš pašalinių, idėjos autorius šį sprendimą toliau tobulino, kol įrenginys tapo visiškai funkcionuojantis ir saugus naudoti.

Didysis „Parkio“ proveržis įvyko tuomet, kai kūrėjai nusprendė dalyvauti minios finansavimo platformoje „Kickstarter“. Iškart po starto „Parkis“ sulaukė didžiulės paklausos užsienyje, todėl vietoje planuotų 12 tūkst. eurų kūrėjai surinko daugiau nei 70 tūkst. eurų.

Miniatiūrinėms „skulptūroms“ – specialus prizas

Inovacijų parodos atidarymo metu ūkio ministras V. Sinkevičius taip pat įteikė specialų prizą ministerijos organizuotame konkurse „Verslo ir mokslo partnerystė 2018“. Šiemet laureatais tapo bendrovė „Femtika“, kuri kartu su Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Lazerinių tyrimų centru sukūrė ypatingas lazerines stakles „Laser Nanofactory“, skirtas mažiems trimačiams objektams, kurie laisvai tilptų ant blakstienos arba adatos skylutėje, gaminti.


Inovacijų parodos atidarymas

Inovacijų parodos atidarymas© Fotobankas

Tai pirmoji pasaulyje hibridinės gamybos mašina, leidžianti naudoti labai platų medžiagų spektrą – polimerus, metalus, stiklą, keramiką. Šią technologiją galima taikyti medicino (pvz., nanorobotų, galinčių judėti žmogaus venose ir pristatyti vaistą tiksliai į pažeistą vietą, gamyboje), mikromechanikos (labai tikslių jutiklių gamyboje), optikos ir fotonikos (mikrolęšių, kurie aktualūs įvairių bepiločių orlaivių pramonėje, fotoninių kristalų gamyboje) srityse. Anot kompanijos direktoriaus Vidmanto Šakalio, šį išradimą jis kartu su partneriais kūrė dešimtmetį.

Inovacijų paroda vyksta rugsėjo 26–27 d. prekybos centre „Panorama“, Vilniuje. „Inovacijų savaitės 2018“ renginius organizuoja Ūkio ministerija kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA).

Vilniuje – galimybė išbandyti inovatoriškus lietuvių kūrinius

Inovacijų parodos atidarymas
+5