50 minučių trileris ir laimingas kapitono šūvis: Lietuvos rinktinė per vargus žengė į pasaulio čempionatą

Mantas Kalnietis
  © FIBA
2018-09-17 19:13

Prieš kelias dienas kroatus išvykoje nugalėjusiai Lietuvos rinktinei tetrūko vienos pergalės iki pasaulio čempionato, o ją rungtynėse su Nyderlandų krepšininkais jiems prognozavo daugelis.

Vis dėlto tai, kas turėjo būti lengva ir užtikrinta, tapo vienu įspūdingiausių trilerių, kokius per pastaruosius metus yra matę Lietuvos krepšinio gerbėjai. Du pratęsimus išplėšę olandai gerokai patampė šeimininkų nervus, tačiau galiausiai po Manto Kalniečio taiklaus tritaškio paskutinėmis 50-osios minutės sekundėmis Lietuva iškovojo pergalę ir pagriebė bilietą į planetos pirmenybes – 95:93 (24:16, 15:23, 18:16, 18:20, 9:9, 11:9).

Aštuntosios rungtynės planetos pirmenybių atrankoje lietuviams tapo tikru išbandymu. Nors jau pirmojo kėlinio viduryje šeimininkai buvo susikrovę dviženklę persvarą, į rungtynes sugrįžę olandai ilgą laiką pirmavo bei lietuvius į priekį paleido tik ketvirtojo kėlinio pradžioje.

Dar sužaidus dvi minutes lemiamame ketvirtyje, Lietuvos rinktinės persvara tesiekė 1 tašką, tačiau tuomet tritaškių pakylėti šeimininkai spurtavo net 13:0, pabėgo 73:59 ir atrodė, jog atsakė į visus klausimus.

Su tuo nebuvo linkę sutikti patys Nyderlandų krepšininkai, atsakę 12 taškų paeiliui bei prasidedant paskutinei minutei priartėję iki vieno metimo atstumo (73:71). Eimantas Bendžius likus žaisti 20 sek. pataikė baudų metimus ir atrodė, jog lietuviams telieka ramiai išlaikyti pranašumą, tačiau po minutės pertraukėlės olandai surengė dar vieną įspūdingą sugrįžimą.

Iš pradžių išprovokavę nesportinę Ado Juškevičiaus pražangą bei pataikę du baudų metimus iš keturių, „oranžiniai“ netrukus perėmė kamuolį aikštės viduryje bei likus žaisti 7 sek. išlygino rezultatą. Lukas Lekavičius metimu aukšta trajektorija jo pakeisti nesugebėjo ir komandoms teko žaisti pratęsimą.

Jame olandai nė neketino lietuviams dovanoti pergalės bei tiksint paskutinei minutei pirmavo – 81:82. Lemiamą ataką ir vėl prisiėmė L. Lekavičius, tačiau jo netikslų paleistą kamuolį šįsyk sugriebė Edgaras Želionis, pelnęs du taškus su pražanga bei sugrąžinęs lietuviams persvarą. Vis dėlto olandai vėl rado atsakymą ir komandoms teko žaisti dar penkias papildomas minutes.

Antrojo pratęsimo pabaigoje atrodė, jog komandoms teks žaisti ir dar vieną papildomą kėlinį, tačiau reikalus jame išsprendė M. Kalnietis. Tritaškį likus žaisti 12 sekundžių pataikęs komandos kapitonas suteikė lietuviams 3 taškų persvarą bei apsigynus per likusias sekundes Lietuvos rinktinės krepšininkai ir sirgaliai triumfavo – jie kitąmet varžysis pasaulio čempionate Kinijoje.

Dainiaus Adomaičio kariaunai tai tapo jau aštuntąja paeiliui pergale atrankoje į planetos pirmenybes. Lietuvos rinktinė tapo vos ketvirtąja Europos komanda, patekusia į planetos pirmenybes – vakar tai padarė Graikijos, Vokietijos ir Čekijos rinktinės, o šiandien gali padaryti ir ispanai bei prancūzai.

Lietuva: Mantas Kalnietis 21 (5/11 trit.), Lukas Lekavičius ir Eimantas Bendžius po 14, Mindaugas Kuzminskas 10, Edgaras Ulanovas 8.

Nyderlandai: Charlonas Kloofas 19, Thamasas Van Der Marsas 16, Shane'as Hamminkas 13.

Mačo eiga:

Susitikimą Lietuvos rinktinė pradėjo tokiu startiniu penketu: Mantas Kalnietis, Rokas Giedraitis, Edgaras Ulanovas, Mindaugas Kuzminskas ir Artūras Gudaitis.

2 min. Sėkmingiau rungtynes pradėjo svečiai iš Nyderlandų, kurių gretose pasižymėjo Roelandas Schaftenaaras ir Worthy De Jongas, o skirtumas šoktelėjo iki keturių taškų (0:4). Taškų badą Lietuvos rinktinėje nutraukė tik M. Kuzminsko tritaškis (3:4).

5 min. Sunkiai įsivažiavusi, Lietuvos rinktinė pabiro taikliais metimais bei ne tik išsiveržė į priekį, bet ir ėmė auginti savo pranašumą (11:6).

7 min. Be klaidų atakuojantys lietuviai spurtą pratęsia jau iki 14:0 bei anksti įgija dviženklę persvarą (18:6).

10 min. Šeimininkų garvežį pristabdę olandai pamažu grįžta rungtynes ir prieš pat kėlinio pabaigą lietuvių persvarą sumažina iki 6 taškų. Tiesa, A. Gudaičio baudų metimai ją vėl kiek padidina (24:16).

Artūras Gudaitis

Artūras Gudaitis© FIBA

12 min. Šaltas dušas antrojo kėlinio starte – olandai pelno penkis greitus taškus ir skirtumas tirpsta perpus (26:21). D. Adomaičiui nelieka nieko kito, tik imti pirmąją minutės pertraukėlę.

14 min. Nyderlandų krepšininkai nenusiteikę juokauti – net ir po lietuvių pertraukėlės jų spurtas tęsiasi, o Thomasas Van der Marsas švelnina svečių atsilikimą iki minimumo (26:25).

16 min. Pykčiu nesitvardančiam D. Adomaičiui tenka prašyti dar vienos pauzės – visiškai užstrigusi jo komanda po ilgesnės pertraukos praleidžia svečius į priekį (28:29).

19 min. Lietuviai labai sunkiai gimdo taškus. R. Giedraitis iš pradžių pataiko tritaškį, o kitus taškus pelno tik po to, kai šeimininkai bent tris kartus kartoja savo pačių metimus ir nesugeba pataikyti net iš sąlyginai lengvų situacijų. Nyderlandams atitrūkti neleido tik kokybiška bei pasiaukojanti lietuvių gynyba – vien ką reiškia jau 3 varžovams išrašyti blokai (33:31).

20 min. Apylygis rezultatas olandams, panašu, išaugino sparnus. Charlonas Kloofas po dėjimo su pražanga riaumoja lietuvių baudos aikštelėje, Shane'as Hamminkas susuka galvas visai Lietuvos gynybai, o nuo deficito prieš ilgąją pertrauką lietuvius gelbėja tik šešis taškus iš eilės pelnęs A. Juškevičius. Po pirmosios mačo pusės lygu – 39:39.

22 min. Situacija nesikeičia ir vos prasidėjus antrajai susitikimo pusei. Olandai greitai surenka 6 taškus bei įgija kol kas didžiausią pranašumą šio vakaro susitikime (39:45).

25 min. Pirmąjį metimą iš žaidimo trečiajame kėlinyje lietuviai pataiko tik sužaidus beveik pusę ketvirčio. M. Kalnietis nutraukia tylą realizuodamas tritaškį, bet olandai ir toliau išlaiko pranašumą (44:47).

28 min. Lietuvos rinktinės pataikymui jau nesiekiant nė 33 proc., puolime bent kiek gelbsti atkovojami kamuoliai. Vis tik neretu atveju taškų pelnyti nepavyksta net ir turint du ar tris šansus, o olandai ir toliau išsilaiko žingsneliu priekyje (49:52).

30 min. Svečiai po taiklaus tolimo metimo vėl buvo susikrovę 6 taškų pranašumą, kurį ketvirčio pabaigoje tirpdyti ėmėsi Lukas Lekavičius. Staigusis įžaidėjas pataikė tritaškį, o išprovokavęs nesportinę olandų pražangą pataikė baudas bei pasirūpino laisvu Eimanto Bendžiaus tolimu metimu, kurį puolėjas užtikrintai realizavo (57:55).

32 min. E. Bendžius tritaškiu pradeda ir lemiamą ketvirtį, bet olandai nė nemano paleisti lietuvių į priekį (60:59).

33 min. M. Kalniečio dvitaškis priverčia prašyti olandus minutės pertraukėlės (64:59). Mažai kas prieš šias rungtynes tai būtų prognozavę, tačiau arenoje džiaugsmo banga nuvilnija lietuviams ketvirtojo kėlinio viduryje susikrovus viso labo 5 taškų pranašumą.

35 min. Lietuvos gynėjai, panašu, laidoja bet kokias olandų viltis atgaivinti intrigą. M. Kalnietis ir A. Juškevičius tritaškiais po labai labai ilgos pertraukos grąžina dviženklį skirtumą (70:59).

38 min. Nyderlandų rinktinė kyla į paskutinį šturmą. Du taiklūs tritaškiai ir lietuvių persvara iš 14 taškų sumažėja perpus (73:66).

39 min. Svečiai nė nežada sudėti ginklų. Dar kelios sėkmingos jų atakos ir skirtumas siekia jau tik vieną metimą (73:71).

40 min. E. Bendžius likus 20 sek. sumetė baudų metimus ir atrodė, kad lietuviams teliks išlaikyti susikrautą pranašumą. Vis dėlto olandai išprovokuoja nesportinę pražangą, o netrukus M. Kuzminskas klysta aikštės viduryje ir likus žaisti mažiau nei 8 sek. rezultatas vėl lygus (75:75).

40 min. L. Lekavičiaus metimas skrieja pro šalį ir komandoms teks žaisti pratęsimą.

42 min. L. Lekavičius pratęsimą pradeda tritaškiu, bet olandai ir vėl kabinasi lietuviams į atlapus (79:79).

43 min. S. Hamminkas tildo „Siemens“ areną, tritaškiu išvesdamas olandus į priekį (81:82).

45 min. Edgaras Želionis taiso L. Lekavičiaus bandymą pelnydamas du taškus su pražanga, bet olandai ir vėl nežada šeimininkams atiduoti pergalės bei lygina rezultatą likus 10,8 sek. Paskutinėje atakoje vėl iniciatyvos ėmusis L. Lekavičiui, taškų pelnyti nepavyksta ir komandoms tenka žaisti jau antrą pratęsimą.

47 min. Link penktosios dešimties sužaistų minučių komandos artėja nemažindamos apsukų. Jos apsikeičia tritaškiais, o olandai lygina rezultatą po monstriško dėjimo (89:89).

48 min. M. Kalnietis tritaškio nepataiko, o į priekį pabėgęs Yannickas Franke neklysta bei vėl išveda olandus į priekį (89:92).

49 min. M. Kalnietis lygina rezultatą tritaškiu (92:92).

50 min. Kapitonas likus žaisti 12 sek. pataiko dar vieną tritaškį ir išplėšia Lietuvos rinktinei pergalę.