Antrojo D. Sabonio sezono įvertinimas: tai – gerokai daugiau nei garsaus tėčio pavardę nešiojantis žaidėjas

Domantas Sabonis
Domantas Sabonis
  © SCANPIX
Alfa.lt
2018-05-27 17:36

Domantas Sabonis baigė savo antrąjį sezoną NBA lygoje, o jis lietuviui buvo kur kas sėkmingesnis negu pirmasis, praleistas Oklahomos „Thunder“ gretose. Lyg ant mielių išaugę puolėjo statistiniai rodikliai – 11,8 taško ir 7,7 atkovoto kamuolio – atnešė jam ir Indianos „Pacers“ sirgalių meilę, o kartu su lygos žvaigžde tapusiu Victoru Oladipo lietuvis padėjo komandai nužygiuoti iki atkrintamųjų varžybų ir lemiamų septintų serijos rungtynių prieš LeBrono Jameso Klivlando „Cavaliers“ pirmajame jų etape.

Po tokio puikaus sezono įvertinimo D. Sabonis sulaukė ne tik iš sirgalių, bet ir iš ekspertų. Visų žaidėjų pasirodymus sezono metu vertinanti oficiali „Pacers“ svetainė ir jos apžvalgininkas Markas Montiethas apžvelgdamas lietuvio tobulėjimą negailėjo šiam gražių žodžių.

Pateikiame Indianos klubo analitiko įžvalgas apie D. Sabonio sezoną:

Praėjus vieneriems metams po to, kai D. Sabonis buvo nepastebimas lygos žaidėjas, dabar jį galima būtų įvardinti paslaptimi. Ši paslaptis greičiausiai taps puikiu žaidėju, tačiau dėl neaiškių jo galimybių D. Sabonis ir lieka paslaptimi.

Per praėjusio sezono mainus „Thunder“, kuriuose „Pacers“ atidavė Paulą George‘ą, tik papildoma mainų dalimi (nepagrįstai) laikytas lietuvis įrodė, kad yra gerokai daugiau nei tik eilinis mainų eilutes užpildantis krepšininkas. Be to, ir gerokai daugiau nei žaidėjas, kurio laukia atsarginio krepšininko karjera. Gerokai daugiau negu tik legendinio savo tėčio pavardę nešiojantis žaidėjas.

Ir štai dabar prasideda klausimai. Kiek ilgai D. Sabonis gali būti Myleso Turnerio pakaitalu vidurio puolėjo pozicijoje, kai išplėstinė statistika jau dabar rodo, kad lietuvis turėjo geresnį sezoną už amerikietį? Kiek ilgai „Pacers“ eksperimentuos bandydami suprasti, ar jie abu gali žaisti aikštelėje vienu metu, kai ta pati išplėstinė statistika byloja, jog toks duetas Indianos komandai neatnešė daug naudos? Jeigu jie negali kartu žaisti starto penkete, kas tada?

Šie klausimai turėtų būti atsakyti kitame sezone, tačiau kol kas „Pacers“ turi du daug žadančius 211 cm ūgio „centrus“.

„Pacers“ buvo itin sužavėti D. Saboniu prieš dvejus metus, kai šis paliko Gonzagos universitetą ir žengė į NBA naujokų biržą. Orlando „Magic“ pasirinko jį 11-uoju šaukimu, tačiau netrukus išsiuntė lietuvį į Oklahomą. Tačiau Kevinas Pritchardas („Pacers“ generalinis vadybininkas) teigia, jog „Pacers“ jį naujokų biržoje matė tarp šešių geriausių žaidėjų, o ekipos skautingo direktorius Ryanas Carras buvo didžiausias šio jaunojo vidurio puolėjo gerbėjas. Jų susižavėjimas D. Saboniu leido lengva ranka atiduoti P. George‘ą, nors daugeliui šis sprendimas buvo nesuprantamas.


Domantas Sabonis

Domantas Sabonis© SCANPIX

Domanto tėvas, Arvydas, laikomas vienu geriausių visų laikų vidurio puolėjų – 220 cm ūgio talentas, kuris galėjo tiek atakuoti, tiek dalintis kamuoliu su ypatingu laisvumu. Jauniausias jo sūnus yra 9 cm žemesnis atakuoja kaire ranka, tačiau kaip ir tėvas žaidžia labai universaliai ir pasižymi beprotišku kovingumu, kuris leidžia jam tapti vienu mėgstamiausių žaidėjų tarp sirgalių ir komandos draugų.

Vis dėlto suprantama, kodėl dauguma „Thunder“ fanų praėjusią vasarą net nesumirksėjo, kai D. Sabonis paliko jų komandą ir išvyko į Indianą. Naujoko sezone jis startiniame penkete pradėjo pirmąsias 64 savo rungtynes ir pasižymėjo keliais stipriais pasirodymais – tokiais kaip triskart pataikyti 4 tritaškiai per rungtynes. Vis dėlto sezono eigoje D. Sabonis iškrito iš starto penketo bei atkrintamosiose buvo pamirštas – per visą seriją su Hjustono „Rockets“ lietuvis sužaidė vos šešias minutes. Trejose paskutinėse sezono rungtynėse jis aikštelėje net nepasirodė.

Tad „Pacers“ gretose jis gavo naują startą bei netruko padaryti įspūdžio komandos draugams per treniruočių stovyklą prieš sezoną. D. Sabonis ir Lance‘as Stephensonas greitai rado ryšį aikštėje ir tapo mirtinu „du prieš du“ duetu, o pats amerikietis iškart pastebėjo lietuvio talentą: „O, žmogau, šis vyrukas labai geras!“

D. Sabonio žaidimas „du prieš du“ situacijose geriau nei bet kur kitur parodo lietuvio lygį. Jis stato tvirtas užtvaras, pagauna kamuolius net ir sudėtingose situacijose, arti krepšio gali pelnyti taškus abiem rankomis, o taip pat ir sugeba perduoti kamuolį sulaukęs dvigubos gynybos.

„Atiduodi kamuolį šiam vyrukui ir kai jis jį gauna, tai dažniausiai tampa taškais, – D. Saboniu žavėjosi L. Stephensonas. – Jis gali sugauti kamuolį, gali jį perduoti, gali daryti viską. Prieš sezoną aš tikrai gerokai jį nuvertinau.“

Netruko ilgai, kol lietuvis pranoko visų lūkesčius sezono pradžioje. Jis pataikė visus 7 savo metimus per pirmąjį mačą su Bruklino „Nets“, o kitas aštuonerias rungtynes pradėjo startiniame penkete, kai smegenų sukrėtimą patyrė M. Turneris. Trečiajame mače jis vėl pataikė 7 metimus iš tiek pat galimų, o dar po dviejų susitikimų be klaidų realizavo net 9 metimus. Per 13 pirmųjų rungtynių lietuvis rinko net po 13,3 taško ir 9,5 atkovoto kamuolio, krepšį atakuodamas stulbinančiu 63 proc. tikslumu.


D. Sabonis

D. Sabonis© SCANPIX


Sezono eigoje D. Sabonis grįžo į realybę, o po „Visų žvaigždžių“ savaitgalio pertraukos kartais net atrodė pervargęs. Dėl čiurnos traumos jis praleido šešerias rungtynes kovo mėnesį, o per šį laikotarpį jis greičiausiai gavo taip reikiamo poilsio, kadangi likusio sezono metu D. Sabonis atrodė puikiai – įskaitant ir karjeros pasirodymą su 30 pelnytų taškų Šarlotėje.

D. Sabonis, kaip ir V. Oladipo, dėl atvykimo į Indianą gavo tik naudos: jis žaidė ilgiau, o jo rolė puolime buvo kur kas svarbesnė nei Oklahomoje. Jau nekalbant apie atkovotus kamuolius, lietuvis pirmavo komandoje pagal taiklumą (51,4 proc.) ir dvigubus dublius (15). Nors D. Sabonis nemetė tiek daug tritaškių, kiek pirmaisiais metais Oklahomoje, jis vis tiek pataikė 35 proc. iš savo mestų 37 metimų.

Patirties trūkumas atkrintamosiose geriausiai pasimatė serijos su Klivlandu pradžioje, tačiau atrodo, jog lietuvis pamažu tų sunkumų atsikratė. Per pirmąsias trejas rungtynes jis rinko vos po 5,7 taško ir atakavo 41 proc. taiklumu, tačiau per kitus tris mačus pelnė net po 20 taškų, o jo pataikymas šoktelėjo iki 74 proc. Tiesa, lemiamose septintose rungtynėse D. Sabonis vėl buvo mažiau pastebimas – 10 taškų ir 3/10 pataikymas.

Viską pasvėrus, šis sezonas lietuviui, kuris aikštėje yra žvėris, o už jos ribų – tikras avinėlis, buvo ypatingas ir daug ko pamokantis. Po kiekvieno gero pasirodymo jo komentarai būdavo maždaug: „aš tik stengiuosi daryti savo darbą“, tačiau agresyvumas toli gražu jam nėra svetimas. Galbūt jam kartais pritrūksta pasitikėjimo, tačiau tuomet turi prisiminti skaičių, kuris nusveria bet kurį kitą – D. Saboniui tik 22-eji.

Patirtis kol kas yra didžiausia jo silpnybė, tačiau lietuvis neabejotinai turi daugybę vietos tobulėjimui.

„Jeigu prieitum prie jo ir pasakytum: „suvalgyk šitą sieną, kad mes laimėtume“, jis tik paklaustų: „ar galiu ant jo užbarstyti druskos ir pipirų?“, – prieš sezoną apie lietuvį vaizdžiai kalbėjo K. Pritchardas. – Jis tiesiog yra ypatingas. Jis fiziškas, jis kietas, super motyvuotas – jo varikliukas yra aukščiausio lygio.“

„Manau, kad jis dar tik pradeda suprasti, koks stiprus ir kietas yra aikštėje, – sakė „Pacers“ trenerio asistentas Danas Burke‘as. – Manau, kad kartais jis net nustemba dėl to, koks yra stiprus. Jį lengva treniruoti, tai – puikus vaikis. Dirbti su juo yra tikras džiaugsmas.“

D. Sabonis yra toks lengvai treniruojamas ir malonus, kad kalbėdamas net ir po sezono tikino, jog dėl komandos sutiktų kitą sezoną kilti nuo atsarginių žaidėjų suolelio. Idealus scenarijus būtų jeigu pavyktų jį ir M. Turnerį sutalpinti aikštėje kartu, tačiau panašu, kad Thaddeusas Youngas yra užsirezervavęs sunkiojo krašto puolėjo poziciją, jei tik grįš į sudėtį ir kitam sezonui. Kai kas gali kalbėti apie T. Youngo pastūmimą į lengvąjį kraštą, tačiau tritaškius mesdamas 32 proc. taiklumus kaip praėjusiame sezone, jis tik sukurtų komandai daug problemų atakuojant iš toli.

„Pacers“ galiausiai turės kažko atsisakyti. Tačiau nepaisant to, kaip išsispręs D. Sabonio klausimas, „Pacers“ ekipai tai bus pozityvus rezultatas. Nėra svarbu, kada ir kur jis žaidžia, kol lietuvis gauna daug minučių aikštėje.

„Jis keičia mūsų žaidimą, – lietuvį gyrė geras jo bičiulis V. Oladipo. – Jis stato užtvaras, kerta po krepšiu, randa silpnas varžovų vietas... Jis tiesiog daro mūsų žaidimą lengvesnį – paprasčiau tiek man, tiek ir visiems kitiems.“