Unikalus įvykis: rudasis lokys atšleivojo iki miškų Lietuvos viduryje

Rudasis lokys
Rudasis lokys
  © Wikimedia Commons
Sekundė
2018-05-09 20:10

Ėriškietis Darius Juzėnas pasakojo vakare važiuodamas dviračiu pastebėjęs įmintus didelius pėdsakus. Pats būdamas medžiotojas, vyras sustojo jų atidžiau apžiūrėti ir apstulbo supratęs neseniai praėjus mešką.

Anot D. Juzėno, kartu su tėčiu, ilgamečiu medžiotoju, pėdsakais sekę bene tris kilometrus.

Meškos vaikščiota visai netoli Ėriškių gyvenvietės po komercinės medžioklės plotus: išlįsta iš miško, eita pamiške ir nulapnota per lauką tolyn link Naujarodžių. Pasak ėriškiečio, žvėries pėdsakai pranyko suvešėjusiuose žiemkenčiuose.

„Spėju, kad pagal pėdų dydį būta saugusios, maždaug trejų metų, meškos“, – mano D. Juzėnas.


Pagal pėdų dydį tai būta suaugusios, maždaug trejų metų, meškos. Krekenavos regioninio parko direkcijos nuotr.

Apie įdomų radinį medžiotojai teigia pranešę aplinkos apsaugos inspektoriams, tačiau esą šie didelio susidomėjimo neparodė.

Meškos pėdsakai Panevėžio rajono apylinkėse, juolab netoli Ėriškių – visgi unikalus atvejis.

„Niekas nėra nei matęs, nei girdėjęs, kad meška čia būtų ėjusi. Tėvukas jau 40 metų medžioja, bet meškos pėdas pirmą kartą pamatė“, – radiniu stebėjosi D. Juzėnas.

Ėriškietis svarsto, kad lepečkojė čia atklydo iš Baltarusijos arba Latvijos. Visgi Lietuvos vidurys, medžiotojo nuomone, tokiam žvėriui – tik laikina stotelė.

„Lietuvoje meškai per maži miškų masyvai, jai čia prastos gyvenimo sąlygos ir maisto sunkiau rasti“, – įvertino D. Juzėnas.

Aptiko nugaišusį lokį

Į Panevėžio kraštą užklydusi meška – ypatingas įvykis, kadangi apie ruduosius lokius Vidurio Lietuvoje jau seniai nebuvo girdėta. 

Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus Valdemaro Jakšto teigimu, prieš 20 metų vienas girininkas aplinkosaugininkams pranešė matęs einančią mešką. Kažkas pajuokavo, kad šiam gal jau miške vaidenasi. Bet girininko būta atkaklaus – laukdamas atvykstančių aplinkosaugininkų šiferio lakštais uždangstė lepečkojės pėdsakus, kad šių lietus nenuplautų ar kas neišmintų.

Apžiūrėję gamtos inspektoriai patvirtino, jog miške įspaustos iš tiesų retos viešnios pėdos.

O po kurio laiko Panevėžio aplinkos apsaugos departamentas sulaukė iš uogautojo dar sunkiau tikėtinos žinios – žmogus miške greta Miežiškių seniūnijos Limeikių kaimo aptiko yrančią meškos maitą.

Pasak V. Jakšto, tai būta dvejų metų lokio jauniklio.

„Ko gero, mešką galėjo nušauti medžiotojas, sumaišęs ją su šernu. Arba brakonieriai, bet tikrai netikiu, kas patys suprato šaunantys į mešką. Gal ji sužeista vėliau nugaišo, o gal ir nušovęs žmogus, pamatęs, ką padarė, ją taip ir paliko, apie įvykį nutylėjęs“, – svarstė V. Jakštas.

Nugaišęs lokys buvo išvežtas į Kauno veterinarijos akademiją, kur patvirtinta, kad žvėries būta jauno ir stipraus.

Rudieji lokiai Lietuvoje laikomi išnykusiais ir tik kartais atklysta iš kaimyninių šalių.


fbcdn.net nuotr.

Krekenavos regioninio parko direkcijos nuotr.