Skelbiama grėsmių ataskaita: ypatingo budrumo reikės prieš prezidento rinkimus

Vladimiras Putinas užsitikrino ketvirtąją kadenciją
Vladimiras Putinas užsitikrino ketvirtąją kadenciją
  © SCANPIX
BNS | Alfa.lt
2018-03-26 08:44
Rusijos tėvynainių politika Lietuvoje susiduria su pastebimais sunkumais, nesisekant pritraukti naujų narių į valstybei priešiškus ideologinius projektus bei didėjant atsparumui dezinformacinėms kampanijoms. Tačiau, kaip skelbia Valstybės saugumo departamentas, pastaraisiais metais vyravusios grėsmės išlieka – Rusijos žvalgyba naudojasi ne tik diplomatinėmis atstovybėmis, bet ir pažeidžiamais Lietuvos piliečiais.

Pirmadienį paskelbtoje VSD ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie KAM ataskaitoje taip pat teigiama, kad Rusijos Užsienio žvalgybos tarnyba išskirtinį dėmesį skiria 2019 m. vyksiantiems Lietuvos prezidento rinkimams. Tikėtina, kad jiems bus mėginama daryti įtaką panaudojant kibernetines priemones, taip mažinti pasitikėjimą demokratinėmis institucijomis ir pareigūnais.


LR Prezidentūra

LR Prezidentūra© Robertas Dačkus

Diplomatiniame korpuse – trečdalis šnipų

Taip pat skelbiama, kad Rusijos žvalgybos tarnybos priedangai naudojasi Rusijos diplomatinėmis atstovybėmis Lietuvoje, su kaimyninės šalies žvalgybos tarnybomis susiję asmenys sudaro trečdalį Rusijos diplomatinio personalo Lietuvoje.

Pastebima tendencija, kad Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos domisi net ir didesnių žvalgybinių galimybių ar prieigos prie įslaptintos informacijos neturinčiais Lietuvos piliečiais, kurie į Rusiją vyksta asmeniniais tikslais, skelbia VSD. Rusijos žvalgybos tarnybos tokius asmenis naudoja ne tik informacijai rinkti, bet ir kitai žvalgybos veiklai, pavyzdžiui, propagandai skleisti arba ryšiui tarp žvalgybos tarnybų ir jų užverbuotų asmenų palaikyti.

Taikosi į kiekvieną, kas gali būti naudingas

Įtraukti į antivalstybinę veiklą gali būti ne tik įtakingi ar jautrios informacijos turintys Lietuvos piliečiai, bet ir to galbūt net nesitikintys asmenys.

Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos, verbuodamos Lietuvos piliečius Rusijos teritorijoje, ypač dažnai naudoja šantažą ir provokacijas. Itin pažeidžiami yra į Rusiją keliaujantys ar ten dirbantys Lietuvos piliečiai, kurie nenorėtų viešinti tam tikros asmeninės informacijos (dėl priklausomybių, kraštutinių polinkių, praeities įvykių) ar yra pažeidę teisės aktus (gabena kontrabandą, naudojasi nelegaliomis paslaugomis, nemoka mokesčių, klastoja dokumentus, palaiko santykius su kriminaliniu pasauliu). Tokie Lietuvos piliečiai tampa lengvais taikiniais, kuriuos FSB turi daugiau galimybių paveikti.

Rusijos saugumo tarnybos taip pat yra nusitaikiusios į buvusio bendradarbiavimo su sovietų KGB nedeklaravusius valstybės tarnautojus ir tam naudoja Rusijos archyvuose saugomą informaciją.

„Rusijos žvalgybos tarnybos verbuodamos Lietuvos piliečius dar naudojasi Rusijos archyvuose esančia įslaptinta informacija apie buvusius KGB agentus Lietuvoje. Rusijos žvalgyba ieško ir bando kompromituoti buvusius Sovietų Sąjungos tarnybų slaptuosius bendradarbius, kurie to nėra deklaravę ir šiuo metu dirba Lietuvos valstybės institucijose bei disponuoja Rusijos žvalgybos tarnybas dominančia informacija ar gali paveikti priimamus sprendimus“, – rašoma VSD ir karinės žvalgybos paskelbtoje grėsmių vertinimo ataskaitoje.


FSB pareigūnai

FSB pareigūnai© Socialiniai tinklai

Pasienis – išskirtinio aktyvumo zona

Su Rusija besiribojantys Lietuvos pasienio rajonai – išskirtinio Rusijos žvalgybos tarnybų aktyvumo zona, teigia VSD.

Atkreipiamas dėmesys, kad Federalinio saugumo tarnybos (FSB) Pasienio tarnyba nėra Vakarų valstybėse įprastas pasienio apsaugos funkcijas vykdanti institucija – ji yra ne tik saugumo, kontržvalgybos ir žvalgybos funkcijas vykdančios FSB dalis, bet ir turi uždavinių Lietuvoje.

„FSB Pasienio tarnybos Kaliningrado valdybos žvalgybos padalinių darbuotojai reguliariai ieško taikinių tarp į Kaliningradą vykstančių Lietuvos piliečių, kuria verbavimo situacijas, pavyzdžiui, ieško pažeidimų vizų ar kelionės dokumentuose, formuoja agentūrinį tinklą Lietuvos pasienio rajonuose, vykdo žvalgybą prieš Lietuvos valstybės sienos apsaugos tarnybą“, – rašoma VSD ir karinės žvalgybos dokumente.

Aktyvūs FSB veiksmai trukdo plėtoti kai kuriuos abiem valstybėms naudingus bendradarbiavimo projektus.

Vienas tokių pavyzdžių – ES remiama Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programa.

„FSB ieško taikinių tarp į programos renginius Kaliningrado srityje vykstančių piliečių. (...) FSB veiksmai apsunkina programos projektų įgyvendinimą ir trukdo palaikyti kaimynyste grįstus santykius“, – teigia Lietuvos pareigūnai.