7 psichologo patarimai, kaip pagerinti savivertę

Atvaizdas
Atvaizdas

Daugybė žmonių kenčia dėl menkavertiškumo komplekso ir pasitikėjimo savimi stokos. Iš tikrųjų jie yra nė kiek ne blogesni už kitus, tik nemoka mylėti savęs.

Su teiginiu, kad reikia mylėti save, mes susiduriame dažnai. Tik mažai kas pasako, ką konkrečiai reikia daryti, kad toji meilė atsirastų. Į šį klausimą atsakė rusų psichologas Michailas Labkovskis.

Kodėl reikia mylėti save? „Žmogus, kuris nemyli savęs, negali nieko duoti kitam, – tikina psichologas. – Mes būname neįdomūs pasauliui tol, kol netampame įdomūs sau.“

Daugybė psichologinių problemų, M. Labkovskio nuomone, susiformuoja vaikystėje, kai žmogus dėl tėvų kaltės neteisingai vertina save. Tą vertinimą vaikas nesąmoningai nukopijuoja ir priskiria sau. Iš pradžių tai atrodo neteisinga ir sukelia vidinį protestą, bet vėliau žmogus jį priima kaip faktą, pasilikdamas sau meilės stokos, atstumtojo jausmą ir pernelyg griežtą kritiką sau.

Antroji savęs vertinimo banga užlieja paauglystės amžiuje, kai jaunas žmogus įvertina, kaip jis auga, bręsta, vystosi ir gražėja. Ši nuomonė gali skausmingai priklausyti nuo aplinkinių vertinimo, ypač jei tėvai nelepino paauglio savo meile ir atvirai juo nesižavėjo.

Visa tai pakerta pasitikėjimą savimi, pasėja nerimą ir liūdesį. Nuolatinis troškimas pakeisti save, ypač savo išvaizdą, nesibaigianti savikritika ir meilės sau trūkumas verčia jaustis nelaimingam.

Tik kaip pamilti save, tokį netobulą, neteisingą ir negražų? 7 psichologo M. Labkovskio patarimai padės kitaip pažvelgti į save ir įžiebti šią nuostabią meilę.

Praktiški patarimai, kaip pamilti save

*Pirmiausia paklauskite savęs: kodėl aš savęs nemyliu ir kuo pasireiškia ši nemeilė?

*Pabandykite aprašyti sau savo bruožus, charakterį. Po to pamąstykite, ar galite pamilti tokį žmogų.

* Prisiminkite, kaip formavosi jūsų požiūris į save. Ar tai – jūsų nuomonė, ar svetimų? Savimi nepasitikintys asmenys paprastai kalba apie tai, kaip kiti žmonės juos vertina, transliuoja ir perima svetimą požiūrį į save. Ar tikrai sutinkate su kitų nuomone apie save?

*Paklauskite savęs, ar tikrai norite keisti savo išvaizdą, protą, amžių, ausų formą, svorį. Gal jūs baiminatės kitų vertinimo ir nuomonės apie save?

*Pagalvokite, ar jūs domitės savimi, savo savybėmis, asmenybe, ar stengiatės vystyti ją pagal savo polinkius. O gal atmetate dalį savęs, ignoruojate kai kuriuos savo bruožus?

*Paklauskite savęs: ar tikrai vienas ar kitas jūsų bruožas yra „blogi“? Gal taip juos ėmėte vertinti po kokio nors įvykio ar išgirstos kitų nuomonės?

*Priimkite save visą – amžių, išvaizdą, charakterį, kitas ypatybes, – nesilygindami su kitais žmonėmis. Sakykite sau, kad mylite visa tai, nes tai yra jūsų, nes jūs esate unikalūs.

„Iš tikrųjų jūsų grožis, protas ir kitos savybės visai nėra problema, – tikina M. Labkovskis. –  Didžiausia problema yra tai, kaip jūs į visa tai žiūrite ir vertinate.“

Jo nuomone, kiti žmonės žiūri į mus ir vertina taip, kaip mes vertiname save. Jie „perskaito“ mūsų savikritiką ir nepasitenkinimą savimi iš mūsų elgsenos, pokalbių, žvilgsnių, kūno kalbos.

Nėra ko tikėtis, kad ateis kažkas ir įvertins jus geriau, nei jūs vertinate patys save, kad pamils jus labiau, nei mylite patys save. Užtat jūs galite tikėtis, kad aplinkinių nuomonė apie jus keisis kartu su jūsų požiūriu į save. Mylėkite save, ir kiti jus mylės!