Vilnius Š. Marčiulionio krepšinio akademiją prarado, Kaunas A. Sabonio mokyklą išlaikys?

Arvydas Sabonis
Arvydas Sabonis
  © Youtube.com

Pernai net dviejų garsių krepšininkų mokyklos atsisveikino su savo įkūrėjais: vasaros viduryje savo veiklą baigė daugybę talentų išugdžiusi, viena stipriausių Lietuvos krepšinio mokyklų – Šarūno Marčiuliono krepšinio akademija. Prieš savaitę Kauno savivaldybė paskelbė besiruošianti pirkti krepšinio legendos Arvydo Sabonio sporto centrą Kaune. 

Vietoj akademijos – butai

reklama

Abiejų mokyklų įkūrėjai kaip susitarę suskaičiavo veiklos 25-metį ir paskelbė apie pakitusius planus.

Š. Marčiulionis savo atsisveikinimo laiške šią vasarą rašė: „Esu nepaprastai laimingas, sėkmingai išpildęs mano vardo Akademijos 25 metų krepšinio mokymo ir ugdymo programą. Vieno projekto pabaiga kloja pamatus kito projekto pradžiai. Pažadu, kad ketvirčio amžiaus visokeriopa patirtis nedulkės stalčiuose, o ir vėl tarnaus Lietuvos bei pasaulio krepšiniui. Akademijos administracija ir toliau tęs praėjusiais metais pradėtą jungtinį projektą su Vilniaus krepšinio mokykla.“

Didžioji dalis buvusios akademijos žaidėjų ir trenerių prisijungė prie Vilniaus krepšinio mokyklos, kita dalis nukeliavo į sostinės krepšinio mokyklą.

reklama

Netrukus krepšinio žvaigždės vardo akademijos pastatas buvo nugriautas, o statybvietėje Raitininkų gatvėje pradėjo dirbti kranas. Šioje vietoje bus įrengti keli šimtai butų su vaizdu į Nerį.


Šarūno Marčiulionio viešbučio ir krepšinio akademijos pastatas

Šarūno Marčiulionio viešbučio ir krepšinio akademijos pastatas© Edvard Blaževič

Buvusiame Š. Marčiulionio krepšinio akademijos ir viešbučio sklype iškils daugiabučiai.

Mokyklą nupirks miestas

Prieš savaitę Kauno savivaldybės taryba nutarė įsigyti A. Saboniui priklausantį sporto centrą Kaune.

„Ši mokykla gyvavo 25 metus ir per tą laikotarpį buvo pasiekta puikių rezultatų, kartelė pakelta gana aukštai tiek vadybine, tiek sportine prasme. Prieš daugiau nei du dešimtmečius buvo noras sukurti tai, ko iki tol Lietuvoje nebuvo – vakarietišką krepšinio mokyklą, kurioje ugdomi ne tik sportininkai, bet ir asmenybės“, – apie krepšinio mokyklą kalbėjo legendinis krepšininkas A. Sabonis.

Pasak jo, tokios įstaigos išlaikymas kainuoja nemažus pinigus, o rėmėjų pritraukti darosi vis sunkiau.

reklama

„Per šiuos ilgus gyvavimo metus mokyklai kiek galėjau skyriau finansinių ir žmogiškųjų išteklių, tačiau manau, kad šiuo metu prie jos gyvavimo gali prisidėti daugiau žmonių ir pats miestas“, – teigė A. Sabonis.

A. Saboniui su žmona priklausantis sporto centras įsikūręs netoli KTU studentų miestelio Pašilės g. 41. Sporto bazėje, kurioje įrengtos 4 krepšinio aikštelės, šiuo metu veikia A. Sabonio krepšinio mokykla.

Daugiau kaip 4 tūkst. kv. m ploto sporto centras buvo įvertintas 2,3 mln. eurų. Sulaukus Kauno miesto tarybos pritarimo, bus pradėtos derybos dėl sporto centro įsigijimo.


Sabonio krepšinio centras

Sabonio krepšinio centras© Savivaldybė

A. Saboniui su žmona priklausantis sporto centras įsikūręs netoli KTU studentų miestelio Pašilės g. 

Ar bus išsaugotos tradicijos?

Ko gero, kiekvienas sutiks: Lietuvoje nėra populiaresnės sporto šakos už krepšinį. Iš kartos į kartą perduodama krepšinio kultūra siejama ne tik su sportu, bet ir su tautiniu identitetu. Užaugę su legendiniu „Žalgiriu“, stebėję mūsų šalies krepšininkų kovas sovietmečiu, lietuviai mielai serga šia nepagydoma liga.

Krepšinio treneris, Lietuvos edukologijos ir Sporto universiteto docentas dr. Rūtenis Paulauskas giria Kauno savivaldybės sprendimą pirkti A. Sabonio sporto centrą: „Kaunas suprato, kad investicija į vaikus yra viena geriausių. Štai Vilniuje Š. Marčiulionio mokykla nugriauta ir atiduota į privačias rankas.“

Jo nuomone, pradžioje kauniečiams gali būti sunku: tiesiog gali trūkti A. Sabonio vardo. Tačiau faktas, kad buvusioje krepšinio legendos mokykloje įsikurs Kauno krepšinio mokykla „Aisčiai“, džiugina.

reklama

„Kaune tvyro specifinė krepšinio kultūra. Negalime nuvertinti „Aisčių“, „Tornado“, „Perkūno“. Šios mokyklos dirba sunkesnėmis konkurencinėmis sąlygomis, bet užaugina pakankamai gerų žaidėjų“, – pridūrė R. Paulauskas.


Arvydas Sabonis

Arvydas Sabonis© Youtube.com

A. Sabonio Kaune įkurta krepšinio mokykla buvo ne verslo, o labiau socialinis projektas.

Prisimena pirmuosius žingsnius

Tai, kad visame pasaulyje išgarsėję Š. Marčiulionis ir A. Sabonis atkurtos nepriklausomybės pradžioje išdrįso atidaryti Lietuvoje savo vardo krepšinio mokyklas, daugeliui atrodė neįtikimas ir labai rizikingas žygdarbis.

R. Paulauskas puikiai atsimena tuos laikus, kai Lietuvoje buvo įkurtos dvi garsių krepšininkų mokyklos.


Šarūnas Marčiulionis

Šarūnas Marčiulionis

Treniruotis Š. Marčiulionio krepšinio akademijoje buvo ir prestižo dalykas.

„Šios idėjos buvo ne kaip dideli verslo, o kaip socialiniai projektai. NBA garsenybės savo šalyse irgi atidarinėjo savo vardo mokyklas. Šis vardas buvo galimybė šiek tiek susitapatinti su krepšinio žvaigždėmis. Ant marškinėlių nešioti mokyklos pavadinimą su garsenybės vardu buvo didžiausia garbė ne tik vaikui, bet ir jo tėvams“, – žino R. Paulauskas.

Garsios krepšinio legendos mokyklos auklėtiniai, ko gero, jautė savotišką pareigą skinti laimėjimus – A. Sabonio mokykla per visą savo istoriją yra gavusi daugiausia titulų visose amžiaus grupėse.

„Aišku, kad A. Sabonio mokykla pritraukė pajėgiausius vaikus, buvo galima pasikviesti dirbti ir geriausius trenerius. Šie jautėsi pagerbti, galėdami dirbti krepšinio žvaigždės mokykloje“, – įsitikinęs R. Paulauskas.

Iš Kauno tikimasi daug

Krepšinio specialistas pastebi, kad A. Sabonio mokyklos vadyba ir ryšiai su „Žalgirio“ dublerių bei pagrindine „Žalgirio“ komanda buvo geri. „Tačiau to nebūtų pakakę: vis tiek nori nenori, viena mokykla be konkurentų negalėjo užaugti. Reikia „ačiū“ pasakyti tiems, kurie buvo aplinkui. Tik konkurencinėje kovoje atsiranda ir krepšininkai, ir pergalės“, – pabrėžė R. Paulauskas.

Jis spėja, kad A. Saboniui pardavus mokyklą, pradžioje gali trūkti tiesiog vardo – A. Sabonio krepšinio mokykla. „Be to, kartelė aukštai iškelta, tačiau „Aisčiai“ irgi ne pėsti. Žinau, kad miestui perėmus šį sporto centrą, išliks infrastruktūra, dirbti pasiliks treneriai. O tai – svarbiausia“, – įsitikinęs pašnekovas.

Jis viliasi, kad Kauno savivaldybė bus toks mokyklos šeimininkas, kuris nepamirš ketvirtį amžiaus A. Sabonio puoselėtų krepšinio tradicijų ir kultūros, o pati mokykla išliks geriausia krepšininkų kalve Kaune. 

reklama