Mirė signataras Romualdas Ozolas

BNS
2015-04-06 16:45

Mirė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, šeštojo ir septintojo Seimų narys Romualdas Ozolas.

Seimo Ryšių su visuomene skyrius pranešė, kad signataras po sunkios ligos mirė pirmadienį.

1939 metais Pasvalio rajono Joniškėlio miestelyje gimęs Romualdas Ozolas nuo studijų metų gyveno sostinėje, kur baigė Vilniaus universiteto Filologijos fakultetą.

Sovietmečiu 17 metų Vilniaus universitete jis dėstė filosofiją, aštuntajame dešimtmetyje dirbo LTSR Ministrų Tarybos sekretoriate, vėliau – „Minties“ leidyklos vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoju.

Atgimimo metu R. Ozolas aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, įsteigė ir redagavo savaitraštį „Atgimimas“. 1990 metų kovo 11-ąją būdamas Aukščiausiosios Tarybos nariu balsavo už istorinį aktą dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo.

Nepriklausomos Lietuvos parlamente R. Ozolas dirbo nuo 1990 iki 2000 metų, vadovavo Lietuvos centro partijai.

Iš politikos ir visuomenės gyvenimo jis nesitraukė ir pralaimėjęs vėlesnius rinkimus, su bendražygiais nesėkmingai bandė inicijuoti referendumą prieš euro įvedimą.

R. Ozolas yra parašęs kelias dešimtis knygų. Už nuopelnus Lietuvai jis apdovanotas Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino Antrojo laipsnio ordinu.

Prezidentė: netekome valstybės kūrėjo, tvirtai tikėjusio Lietuvos potencialu būti savarankiška ir oria

Mirus Nepriklausomybės Akto signatarui, ilgamečiam Seimo nariui Romualdui Ozolui, prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad Lietuva neteko valstybės kūrėjo, tvirtai tikėjusio Lietuvos potencialu būti savarankiška ir oria.

„Netekome valstybės kūrėjo, tvirtai tikėjusio Lietuvos potencialu būti savarankiška ir oria. Mąstytojo, nepailstamai ieškojusio laisvos, stiprios ir sėkmingos Lietuvos modelio. Profesorius R. Ozolas turėjo šviesią nepriklausomos ir tvirtos Lietuvos viziją, kurią įkvėpė sąjūdiečiams. Tai buvo Sąjūdžio smegenys. Jo autoritetas ir gili mintis padėjo kurti valstybę, kurios siekė mūsų Tauta“, – sakoma šalies vadovės užuojautoje.

Pasak šalies vadovės, nepriklausomos Lietuvos idėja, su kuria ėjome į Baltijos kelią, už kurią pasirašė Kovo 11-osios signatarai, buvo skatinama ir filosofo R. Ozolo minčių, jos maitino ir atkurtos valstybės politiką.

D. Grybauskaitė pabrėžė, kad Lietuva buvo velionio mintyse iki pat paskutinio atodūsio.

„Profesoriaus R. Ozolo profesija buvo filosofas, bet pašaukimas buvo Lietuva. Iki pat paskutinio atodūsio jis ieškojo geriausio būdo mūsų valstybei išlikti ir klestėti“, – teigiama prezidentė užuojautoje.

Premjeras: Romualdas Ozolas buvo vienas iškiliausių Lietuvos politikų

Premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad, mirus Nepriklausomybės Akto signatarui, ilgamečiam Seimo nariui Romualdui Ozolui, Lietuva neteko „vieno iškiliausių Lietuvos politikų, gyvenimą paskyrusių kovai už savo šalies laisvę ir jos žmonių gerovę“.

„R. Ozolas daugelį metų buvo susitelkęs ties svarbiausiu Tėvynės tikslu – jos laisvės ir nepriklausomybės stiprinimu, gimtojo krašto puoselėjimu. Telydi velionio artimuosius, bičiulius ir kolegas paguoda ir dvasios tvirtybė šią netekties valandą“, – teigiama premjero užuojautoje.

Sakalas: Romualdas Ozolas  vienas iš nepriklausomybės ideologų

Atkuriant Lietuvos valstybingumą, Romualdas Ozolas savo pėdsaką paliko kaip vienas iš nepriklausomybės ideologų, sako buvęs jo bendražygis, signataras Aloyzas Sakalas.

„Jis buvo vienas iš nepriklausomybės ideologų. Tai svarbiausias darbas“, – BNS pirmadienį sakė A. Sakalas.

Anot jo, statant valstybę labai pravertė R. Ozolo filosofinis žvilgsnis.

„Jis buvo filosofas, žiūrėjęs iš filosofinio taško, jo pažiūros labai padėjo mūsų valstybingumui. Jis labai sutelkdavo tiek patį Seimą, tiek Seimo vadovybę, tiek visus kitus“, – kalbėjo signataras, su R. Ozolu ne vieną kadenciją dirbęs parlamente.

„Jis buvo labai mėgstamas žmonių. Kada jis kalbėdavo, aikštėse sakydavo kalbas, rinkdavosi didžiulė žmonių minia, nors ne visados jis kalbėdavo ta kalba, kuri visiems suprantama. Dažnai jo kalboje būdavo visokių filosofinių minčių, kurios ne visiems buvo suprantamos. Bet tai nė kiek nemenkino jo autoriteto“, – teigė A. Sakalas.

Buvęs kolega jam įsiminė kaip atviras ir nuoširdus žmogus.

„Labai nuoširdus, atviras ir tiesus žmogus. Niekados nesakydavo to, ko negalvoja. Sakydavo tai, ką galvoja, ir sakydavo tai šypsodamasis, mandagiai, neužgauliai“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.

Jo nuomone, iš politikos R. Ozolas pasitraukė per anksti. Viena iš jo nesėkmių – įkurta, bet išnykusi Centro partija.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Mirė signataras Romualdas Ozolas

Romualdas Ozolas