Vilniaus gyventojai priešinasi atliekų deginimo gamyklos statybai

Kaminas
Kaminas
  © Andrius Petrulevičius

Lazdynų mikrorajono gyventojai nepasitiki Vilniaus regiono Aplinkos apsaugos departamentu, leidusiu tvirtinti šalia Gariūnų turgavietės planuojamos statyti atliekų deginimo gamyklos poveikio aplinkai ataskaitą. Joje teigiama, kad pačios atliekos nepavojingos ir kad dėl savo savybių jos negali užsidegti. Bet aplinkosaugininkai tuo abejoja, mat degant atliekoms išsiskirtų dūmai, kurių sudėtyje gausu kenksmingų, cheminių medžiagų. Vilniaus miesto taryba, remdamasi įmonės „COWI Baltic“ atliktu poveikio aplinkai vertinimu, spręs, ar Vilniaus Lazdynų mikrorajone leisti statyti komunalinių atliekų deginimo gamyklą.

Atsakymų į klausimus nepateikiama

„Ataskaita buvo atlikta neatsižvelgiant į ekologinį faktorių, poveikį žmonių sveikatai. Kadangi imtas tik ekonominis faktorius, buvo žiūrima, kad būtų kuo mažesnės investicijos“, – ketvirtadienį BNS įvykusios spaudos konferencijos metu sakė Lazdynų bendruomenės savivaldijos narys Tomas Andrijauskas.

Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje teigiama, kad pačios atliekos nepavojingos ir kad dėl savo savybių jos negali užsidegti. Tačiau aplinkosaugininkai tuo abejoja, mat degant atliekoms išsiskirtų dūmai, kurių sudėtyje gausu kenksmingų, cheminių medžiagų – dulkių, rūgščių, sunkiųjų metalų, anglies junginių ir kitokių teršalų.

Ar Vilniaus Lazdynų mikrorajone leisti statyti komunalinių atliekų deginimo gamyklą, turi nuspręsti Vilniaus miesto taryba, remdamasi įmonės „COWI Baltic“ atliktu poveikio aplinkai vertinimu.

„Atliekų surinkimas, tvarkymas ir deginimas yra pagrindinė savivaldybės problema. Iki šiol savivaldybė nėra pareiškusi pozicijos šiuo klausimu“, – kalbėjo Arūnas Štaras. Pasak jo, ši poveikio aplinkai vertinimo ataskaita sukėlė daug klausimų, į kuriuos atsakymų nebuvo sulaukta. A. Štaras teigė, kad tokios gamyklos statyti negalima. Pasak jo, dabartiniame bendrajame plane tokios gamyklos statymo galimybė net nenumatyta.

„Surinkti 23 parašai po siūlymu įtraukti atliekų deginimo gamyklos statybų klausimą į Tarybos posėdžio darbotvarkę. Tam pritaria „Tvarkos ir teisingumo“, Tėvynės sąjungos frakcijos, Lenkų rinkimų akcijos nariai“, – sakė liberalsąjūdietis.

Anksčiau Vilniaus miesto taryba buvo nusprendusi nepritarti tokios gamyklos statybai Jačionių g. 13, motyvuodama tuo, kad reikia ieškoti kitos teritorijos. Todėl buvo sustabdytas minimos ataskaitos rengimas, kadangi savivaldybė nebuvo apsisprendusi, ar leisti statybas, ar ne. Tačiau Vilniaus m. aplinkosaugos departamento direktorius Rolandas Masilevičius UAB „Cowi Baltic“ leido rengti poveikio aplinkai vertinimo studiją.

Remiantis Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus Gintaro Palucko š. m. balandžio 17 d. raštu, adresuotu Vilniaus regiono aplinkos departamentui, šis klausimas savivaldybės taryboje nesvarstomas.

Ataskaitos parengimas kainavo 100 tūkstančių litų

„Žmonių priešinimasis – natūrali reakcija, kadangi šalia statomas naujas įrenginys. Jie vadovaujasi emocijomis, kadangi bijo tokios gamyklos šalia. Bet atliekų deginimo nereikia bijoti, kadangi jų deginimas lauže – vienas dalykas, o specialiame įrenginyje – visai kitas“, – sakė Dana Bagdonavičienė, įmonės „COWI Baltic“, vertinusios būsimos atliekų deginimo gamyklos poveikį aplinkai, Aplinkosaugos skyriaus vadovė. Jos teigimu, įrenginio nėra, jis tik planuojamas statyti, todėl praktinio pamatavimo negali būti, kadangi skaičiuojami teoriniai duomenys.

Pasak D. Bagdonavičienės, šios poveikio aplinkai ataskaitos parengimas kainavo apie 100 tūkst. litų.

Atliekų deginimo gamyklos statybų organizatoriai nutyli faktus

„Savivaldybė atsakinga ne tik už komunalinių atliekų deginimą, bet ir už pirminės sveikatos priežiūrą“, – sakė Raimundas Alekna, Tėvynės sąjungos frakcijos narys miesto taryboje. Pasak jo, būtent Lazdynų mikrorajone yra pastatyti keletas taršos šaltinių, tarp jų ir pavojingų medicininių atliekų deginimo įmonė. Gyventojų sergamumas išaugo būtent dėl šių įmonių atsiradimo.

„Ši įmonė, kuri vertina poveikį aplinkai, tiesiog nutyli, kad jau toje teritorijoje yra keletas įmonių, kurios teršia. Jie pateikia informaciją taip, tarsi nauja įmonė būtų vienintelė“, – kalbėjo R. Alekna, teigęs, kad bus labai ryškus poveikis aplinkai ir sveikatai.

„Kyla įtarimų, kad jie nuslepia kai kuriuos gresiančius žalingus sveikatai veiksnius ir kad daro tai sąmoningai. Savivaldybė turėtų pasakyti ryžtingą savo poziciją“, – tikino konservatorius. Jo manymu, savivaldybė taip pat turi atsižvelgti į visuomenės nuomonę šiuo klausimu.