Kuršių nerijos svarstymas Seime – su riksmais ir ultimatumais (atnaujinta 14.45)

KNNP direktorė A. Stancikienė (Olgos Posaškovos (Seimo kanceliarijos) nuotr.)
KNNP direktorė A. Stancikienė (Olgos Posaškovos (Seimo kanceliarijos) nuotr.)

Trečiadienį bendras Seimo Audito ir Aplinkos apsaugos komitetų posėdis virto mitingu. Seimo nariams nepavyko susitarti dėl svarstymo temos, o dalykišką toną keitė trykštančios emocijos ir pakelti balsai.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas siūlė svarstyti Neringos gyventojų skundus, kurie esą „lavina plūsta“ į jų komitetą. Tuo metu Audito komiteto vadovas Artūras Skardžius ragino svarstyti, kaip Kuršių nerijoje valdomas valstybės turtas. O žodį gavę Neringos bendruomenės atstovai piktinosi Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direktorės Aurelijos Stancikienės veikla.

Aplinkos apsaugos komiteto narys Andrius Kubilius reikalavo, kad būtų apsvarstytas Lietuvos žaliųjų keliamos problemos dėl naujo bendrojo plano ir kiti klausimai. Tačiau B. Bradauskas pareiškė tokio skundo negavęs ir nežinąs, apie ką kalbama.

A. Kubiliui pradėjus skaityti žaliųjų raštą, A. Skardžius jį nutraukė. „Ką jūs čia kalbate, Kubiliau. Čia ne rinkimai. Atėjote daryti destrukciją“, – pareiškė Audito komiteto pirmininkas.

Jis savo ruožtu Aplinkos ministerijos sekretorės Jūratė Juozaitienės primygtinai klausė, ar Kuršių nerijoje galima skaidyti sklypus.

„Ar galima Kuršių nerijoje skaidyti sklypus pagal įstatymą? Savivaldybė pateikė, kad tokių atvejų yra 35. Sklypai padalyti į septynis, penkis. Kiekviename stovi pastatai, kai kurie išparduoti. Kodėl buvo visi derinimai su institucijomis?“ – griežtai klausė A. Skardžius.

J. Juozaitienė teigė, kad tokią landą Saugomų teritorijų įstatyme 2001 metais atvėrė Seimas. Pagal naują šio įstatymo redakciją privačių sklypų saugomose teritorijose skaidyti nevalia, o valstybės žemėje – leista.

Audito komiteto pirmininkas kaltino A. Stancikienę ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorę Rūtą Baškytę, kad jos nesaugojo valstybinės žemės ir leido formuoti sklypus prie pastatų, nors Kuršių nerijoje patikėjimo teisę žemę valdo Klaipėdos apskrities administracija. „Niekur nuo atsakomybės už valstybės turtą nedingsite, brangiosios pareigūnės“, – replikavo A. Skardžius.

Tuo metu posėdyje dalyvavęs Klaipėdos apskrities viršininkas Vytautas Rinkevčius tegalėjo pasakyti, kad tuo klausimu nėra pasirengęs kalbėti.

„Jeigu matėte problemą, kodėl per dešimt metų nepateikėte įstatymo pataisų?“ – atsakomybės iš KNNP vadovės A. Stancikienės ir R. Baškytės reikalavo Audito komiteto narė Loreta Graužinienė.

A. Stancikienė informavo, kad dėl minėtų 35 atvejų kreiptasi į prokuratūrą arba teismus.

„Man vadovaujant nė vienas žemės sklypas nebuvo suskaidytas. <...> O tai, kad iš esmės yra nesivadovaujama įstatymais, mes priėjome prie teisinio nihilizmo. Ir norėčiau pasakyti, kad teismuose savivaldybė yra atsakovai“, – kalbėjo KNNP vadovė.

Per posėdį žodis jai suteiktas tik po to, kai parlamentaras Petras Gražulis apkaltino ją tylėjus dėl unikalios gamtos žalojimo. „Dėl vieno vagonėlio keliate tokį triukšmą. O dėl to kad skaidomi sklypai, statomi namai – tylėjote. Kaip suprasti tokią poziciją?“ – tiesiog rėkė parlamentaras.

R. Baškytei žodis suteiktas tik po to, kai posėdyje dalyvavę žalieji su Antanu Terlecku priešakyje to griežtai pareikalavo. „Suteikite žodį arba neleisime jums iš čia išeiti!” – kovingai parlamentarams pareiškė buvęs disidentas.

Neringos bendruomenės atstovu prisistatęs Viktoras Valceris KNNP direktorę kaltino, kad ši persekioja kurorto merą, seniūnę, kad ji blokuoja svarbių projektų tvirtinimą. Anot jo, nesprendžiami klausimai dėl kelio į Nidą platinimo, Nido oro uosto rekonstrukcijos, socialinio būsto suteikimo.

„Šie klausimai nesprendžiami dėl kelių pareigūnių užsispyrimo. Tuo metu reikėtų pasidomėti parko direkcijos turto naudojimu. Bendruomenės narių dėka užfiksuotas turto sunaikinimas. Parko darbuotojų šeima išmesta iš buto ir apgyvendinta nelegalioje parko pirtyje. Parkas valdo daug vilų, o parko darbuotojai gyvena vienas tvarte, kitas – pirtyje, trečias – sandėlyje. Mes reikalaujame atsakomybės“, – kalbėjo V. Valceris.

A. Stancikienei pasiaiškinti dėl mestų kaltinimų neleista.