​Savivaldos „karaliukai“: kaip korupcija įtariama merė pasijautė auka
Urbšys: įtariamosios elgesys – tipinis

Dalia Štraupaitė
Dalia Štraupaitė
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
„Alfa“ savaitė“
2014-10-13 11:11

Piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir kyšininkavimu įtariama Artūro Zuoko vadovaujamos Lietuvos laisvės sąjungos vicepirmininkė Visagino merė Dalia Štraupaitė bando vaizduoti korupcijos tyrėjų auką. Tačiau aiškėja įtariamos korupcijos jos vadovaujamoje savivaldybėje tradicijos.

Įtariamoji vadina auką

Visagino merė šiuo metu gydosi ligoninėje ir dėl suėmimo bei prastų kalinimo sąlygų Lietuvai grasina Strasbūro teismais. Pati Visagino merė D. Štraupaitė įtariama nurodžiusi keliems savivaldybės darbuotojams darbo metu ir po jo atlikti įvairiausius darbus tiek jos bute, tiek sodyboje, tiek mamos ūkyje. Merė taip pat įtariama ir kyšininkavimu.

Atliekant ikiteisminį tyrimą D. Štraupaitė buvo sulaikyta ir savaitei uždaryta į Šiaulių tardymo izoliatorių. Dėl prastų sąlygų merė teigia susirgusi plaučių uždegimu ir dėl to bei dėl esą neteisėtų kaltinimų žada kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą Strasbūre.

„Taigi yra namų areštas, nušalinimas nuo pareigų. Tai kodėl ta pati baisiausia priemonė? Moterį, tokio amžiaus, pagaliau. Taigi dabar mūsų toks moterų amžius. Na, tikrai ir yra visokiausios menopauzės. Kaip galima? Už ką? Už ką? Taigi turi būti moterims pagaliau sanitarinės normos, nors karštas vanduo apsipraust, moteris turi visokiausių higieninių reikalavimų. Ar galima taip elgtis apskritai? Ar galima laikyti žmogų, net žmogžudį“, – piktinosi įtariamoji Visagino merė D. Štraupaitė.

Pavaldinius pavertė tarnais

Tačiau Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius teigia, kad Visagino merė D. Štraupaitė greičiausiai buvo suimta tam, kad nedarytų poveikio kitiems bylos dalyviams. Esą aplink merę galimai suformuotas paklusnių tarnautojų kolektyvas, kuris dėl viršininko padaro vos ne bet ką.

„Žinių ir informacinių laidų metu buvo kalbinta eilė savivaldybės tarnautojų, kuriems taikomas valstybinės kalbos cenzas, mačiau, kad dauguma jų nežino valstybinės kalbos, tai logiška, kad jiems galėjo būti daroma įtaka, tampa labai paklusnūs, ir manau, kad tokiu būdu suformuojamas paklusnių „vasališkų“ tarnautojų kolektyvas ir jaučiamas nebaudžiamumas, kas ir paskatino šitą ikiteisminį tyrimą“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.

Iš merės sugyventinio reikia pirkti malkas?

Visagine taip pat neoficialiai kalbama, kad norintieji laimėti viešuosius konkursus privalo pirkti iš merės draugo įmonės tam tikrą jo produkcijos – malkų – kiekį. Taip pat esą vyksta ir kitokių įtartinų dalykų.

„Administracija pradėjo šilumos punktų daugiabučiuose modernizaciją. Tas punktų keitimas mūsų mieste kainavo du tris kartus daugiau nei kituose Lietuvos miestuose. O kodėl – paaiškinimo iš jų negauname. Taip pat tęsiami visokie projektai, kuriems reikia daug pinigų. Pinigų jiems trūksta, bet imami didžiuliai kreditai. Po to sugalvojo dar tokį pažintinį taką įkurti, kuris kainuos milijonus litų, o bus keli suoliukai ir stendai. Ir visada tokiems projektams ima pinigus iš bankų“, – piktinasi Visagino tarybos narys Olegas Davidiukas.

Anot Visagino tarybos nario, merė tokius dalykus turėtų žinoti.

„Visą šią politiką daro administracija, bet meras ir yra meras, kad reguliuotų, stabdytų ir panašiai. Deja, merės veiksmų nesijaučia. Iš principo taip išeina, kad ji tokius projektus palaiko“, – piktinasi Visagino tarybos narys O. Davidiukas.

Gailius: laikas savivaldoje atsisakyti „karaliukų“

„Manau, kad pavardinti epizodai, kai valstybės tarnautojai prisiima kaltę už savo vadovo padarytus Kelių eismo taisyklių pažeidimus, mus sugrąžina toli į praeitį – į sovietmetį, kai savivaldybėse ar kolūkiuose siautė „karaliukai“, tai nemanau, kad, gyvendami trečią dešimtmetį mūsų laisvoje Lietuvoje, turėtume taikstytis su šia situacija“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.

Savivaldybės merė visus šiuos kaltinimus kategoriškai neigia.

„Tai yra metodai, STT ištraukti iš konteksto, iš pokalbio telefonu, vieną sakinį, jį pradėti vertinti, pradėti spausti tuos žmones, su kuriais buvo kalbama, tuomet tada aaa, žmogus išsigando, jis tikrai pasakė tą sakinį, po spaudimu jis sako, taip buvo kalba“, – ginasi Visagino merė D. Štraupaitė.

Urbšys: įtariamosios elgesys tipiškas

Buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos viršininkas Seimo narys Povilas Urbšys sako, kad toks Visagino merės elgesys jo niekuo nestebina.

„Visagino merės, įtariamosios šioje byloje, elgesys nieko nesiskiria nuo kitų politikų elgesio, kurie papuola į tuos skandalus, nes vieni ir kiti kalba apie tai, kad tai politinis susidorojimas, kad jų atžvilgiu taikomos nežmoniškos sąlygos. Tai kad jie laikosi tos taktikos, tai yra suprantama“, – sako Seimo narys P. Urbšys.

Parlamentaras sutinka, kad sąlygos tardymo izoliatoriuje blogos, tačiau nurodo ir to priežastis.

„Šiaulių tardymo izoliatoriuje sąlygos yra blogos, bet vėl – kodėl jos tokios blogos? Tai tos išplitusios korupcijos mūsų valstybėje pasekmė, nes kiek mūsų valstybė yra apvaginėjama, tiek ir yra tos blogos sąlygos tiek įkalinimo vietose, tiek slaugos ligoninėse“, – sako Seimo narys, buvęs STT Panevėžio valdybos viršininkas P. Urbšys.