​Ar žinote, kas yra „jamais vu“?

Entuziazmas
Entuziazmas
  © 123rf.com
Alfa.lt
2014-10-10 18:00

Jamais vu – tai būsena, atvirkštinė deja vu būsenai. Jei pastaroji – tai įkyrus jausmas, kad kažkada viena ar kita situacija jau buvo, tai jamais vu – apėmusi įkyri mintis apie tai, kad esama (eilinė, paprasta) situacija tokia yra vienintelė ir unikali.

Deja vu charakterizuojama kai kuriais žmogaus smegenų darbo ypatumais (ypatingai – atminties). Jei žmogus neįprastai ryškiai atsimins prieš akis nuplevenantį klevo lapą, tuo pačiu kramtydamas žemuoginę kramtomąją gumą, stabtelėjęs praleis juodą automobilį, jis sustings, kai šie trys dalykai vėl susijungs į vieną visumą. Grįžimo į praeitį jausmas neapleis, net jei mieste apstu juodų automobilių, visur gatvėse auga klevai, o žemuoginė kramtoma guma – jo mėgstamiausia. Svarbiausia, kad žmogus deja vu momentu buvo kiek apspangęs, susimąstęs.

Statistikos duomenimis, 97 proc. žmonių reguliariai jaučia deja vu efektą.

Jamais vu būna gerokai rečiau. Artimą žmogų priimti kaip svetimą praktiškai neįmanoma – jamais vu atvejų sveikos psichikos žmogus beveik nepatiria, atvejai tokie reti, kad net nėra jų statistikos. Dažniausiai jamais vu apima žmogų jam esant pakitusios psichikos – paveikus alkoholiui, narkotikams ar esant afekto būsenai.

Daugiausia jamais vu atvejų nustatoma seniems žmonėms, kenčiantiems nuo senatvinio marazmo. Kartais šis jausmas apima žmones, kurie kartoja vieną ir tą patį žodį keletą kartų ir pamiršta jo prasmę, dėl ko ilgai abejoja ir teisingu jo parašymu.