„Laimingi žmonės“ vaikus nori padrąsinti, paguosti ir pralinksminti

Spektaklis „Negalima!“
Spektaklis „Negalima!“
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2014-09-26 15:23

Teatre rugsėjis visuomet reiškia naujo kultūrinio sezono pradžią, o VšĮ „Laimingi žmonės“ komandai dar ir premjerą, su kuria šį rudenį pasitinka jaunuosius žiūrovus. 

Paskutinį rugsėjo sekmadienį Kaune režisierė, dramaturgė Agnė Dilytė ir scenografas Artūras Šimonis pristatys interaktyvų spektaklį, skirtą 7-14m. vaikams „Negalima!“. Tai jau septintasis bendras kūrybinio tandemo projektas, tačiau autorių teigimu, pastarasis autentiškas – tiek siužetu, tiek pateikimo forma.

Kokiomis aplinkybėmis gimė tema šiam spektakliui?

Artūras Šimonis: Geriausios idėjos spektakliams kyla visai netikėtai. Sunku įvardinti, kada ir kaip jos „įkrenta“ į galvą. Tačiau vienas įdomus dalykas yra tai, jog tada, kai mintis jau būna „užgimusi“, būtinai dar ir panaši situacija gyvenime nutinka. Tuomet įsitikini, kad tema tikrai aktuali ir gera. Taip nutiko ir su šiuo spektakliu. Praėjusią vasarą su žmona nebuvome įleisti į vieną renginį, nors buvo skelbiama, jog žiūrovai bus įleidžiami nemokamai. Kadangi mums tai negaliojo, draudimas „Negalima“ suteikė noro ir minčių apie draudimus pakalbėti išsamiau.

Agnė Dilytė: Šis spektaklis apie nemotyvuotus draudimus. Nuo pat vaikystės mes susiduriame su nepaaiškintais draudimais, todėl mūsų spektaklis „Negalima!“ tarsi protestas, kvietimas pamąstymui, diskusijai ar reikia tiek daug „Ne“ ir „Negalima“ žodžių gyvenime. Iš tiesų yra atvejų, kai vaikams reikia paaiškinti, sudrausminti, kada jie elgiasi nederamai. Tačiau daugelis draudimų gimsta dėl nekantrumo, blogos nuotaikos, nedėmesingumo, principų.

Kokią mintį spektakliu perteikiate mažajam žiūrovui?

A. Dilytė: Kadangi spektaklyje kalbama su vaikais apie neteisingas bausmes iš jų perspektyvos, mažus vaikus norima padrąsinti, paguosti, pralinksminti. Vaikai puikiai jaučia neteisybę, todėl norisi, kad neliūdėtų, jei kartais būna neteisingai nubausti.

Kokį draudimą įvardintumėte nemotyvuotu?

A. Šimonis: Visiems labai gerai žinomas draudimas, laimei, šiandien pasitaikantis vis rečiau, yra draudimas rašyti kairiąja ranka. Neabejoju, kad dažnas vaikas kasdien girdi daug kitų nepaaiškintų draudimų: „Neik ten!”, „Vyrams verkti draudžiama“, „Mergaitės taip nesielgia“ arba „Nekišk nosies, kur nereikia!“. Todėl šis spektaklis visiems, kurie į klausimą „Kodėl?“, gauna išmintingą atsakymą „Todėl!“. Beje, jis tinkamas ir tiems, kurie tuos draudimus kuria.

Ar norite pasakyti, jog siužetas skirtas vaikams, tačiau potekstė suaugusiems?

A.Dilytė: Iš tiesų spektaklio moralas, jog kartais su vaikais reikia elgtis jautriau, skirtas visiems suaugusiems žmonėms: tėvams, seneliams, mokytojams. Savaime suprantama, reikia daug kantrybės ir laiko, tačiau jautrumas ne mažiau svarbus bendraujant su vaikais.

Kokia forma jums pavyko perteikti tokią rimtą temą spektaklyje vaikams?

A.Dilytė: Spektaklis autentiškas, nes nėra jokios pjesės pagal kurią jis buvo sukurtas. Tai nauja, vaikams nepažįstama istorija, nauji personažai ir jų pokštai, atsiradę improvizacijos būdu, repetuojant. Siekiant atrasit naują, neverbalinį su vaikais būdą, spektakliui pasirinkta interaktyvi su žiūrovu forma. Vaikai turės galimybę išsakyti savo nuomonę apie tai, kas vyksta scenoje, šokti. Spektaklyje minimalūs dialogai jungiami su šiuolaikinio šokio elementais, daug dėmesio skiriama vokalui, muzikai, garsiniams žaidimams.

Kas tie personažai scenoje dėvintys tokius išskirtinius spalvingus, jūsų sukurtus kostiumus?

A.Šimonis: Tai trys jauni entuziastingi talentingi aktoriai, tačiau kaip vaikai juos pavadins, tuo jie ir bus (šypsosi). Tegul vaikai nusprendžia, kas veikia scenoje: žvėreliai, daržovės, stebuklingi elfai, o gal pyragėliai?!

Ką dar norėtumėte pasakyti būsimam spektaklio žiūrovui?

A.Dilytė: Neišsigąskite, kad taip rimtai kalbame, nes tai žaismingas, judesio kupinas spektaklis, apipintas spalvomis, įspūdingomis projekcijomis, muzika ir gera nuotaika. Tačiau iš tiesų, po nuotaikinga spektaklio forma slepiasi filosofinė, egzistencinė mintis. Todėl spektaklis patiks ir suaugusiems, nes jame atskleidžiama kaip draudimai, itin griežtas auklėjimas įtakoja pačius vaikus ir jų tarpusavio santykius.

Spektaklio autoriai, A. Dilytė ir A. Šimonis nemažai dėmesio skiria kūrybai vaikams. Už bendrus spektaklius „Neklausinėk, Julyte“, „Dėdės Tito džiazas“ 2010m. ir 2014m. buvo nominuoti „Auksiniu scenos kryžiu“.

Spektaklio premjera:

Rugsėjo 28 d. 13 val. Kaune, Girstučio kultūros centre, Kovo 11-osios g.

Spalio 12 d. 13 val. Vilniuje, Kameriniame teatre, Konstitucijos pr. 23.

Spalio 19 d. 13 val. Kaune, Girstučio kultūros centre, Kovo 11-osios g.

Spalio 25 d. 13 val. Šiauliuose, Kultūros centre, Aušros al. 31.