​4 vienatvės mitai: tikėti ar ne?

Tobula ir vieniša
Tobula ir vieniša
  © 123rf.com

Ar gyventi vienam – tragedija? Anaiptol ne, tvirtina amerikiečių sociologas Ericas Klinenbergas. Jis pastebi, kad pasaulyje daugėja sąmoningai vienišų žmonių, ir pranašauja, kad ateityje vienišo gyvenimo būdas gali net nustelbti šeiminį variantą.

Smulkiau visa tai sociologas E. Klinenbergas aiškina savo knygoje „Gyvenimas solo: nauja socialinė realybė“ ir paneigia populiariausius mitus apie vienatvę.

1 mitas. Mes neprisitaikę gyventi vieni.

Tai gali nuskambėti ciniškai, bet šeimos ir socialinių ryšių branginimą nuo seno nulėmė išgyvenimo uždaviniai. Šiandien tokios būtinybės nebėra, bent jau Vakarų pasaulyje.

Panagrinėkime keturis pagrindinius faktus, nulemiančius šiais laikais populiarėjantį gyvenimą be šeimos.

  • Gyvenimas solo suteikia vertingų resursų kūrybai ir asmenybės vystymuisi.
  • Moters vaidmens pasikeitimas. Moterys gali dirbti ir uždirbti lygiai taip pat, kaip vyrai. Jos neprivalo laikyti savo gyvenimo tikslu aukojimosi dėl šeimos ir vaikų gimdymo.
  • Komunikacijos priemonių revoliucija – telefonas, televizorius, internetas – suteikė galimybę nebesijausti atskirtam nuo viso pasaulio.
  • Masinė urbanizacija. Išgyventi vienam mieste yra gerokai lengviau nei kaime.


2 mitas. Gyventi vienam reiškia kentėti.

Vienišiai – tie, kurie gyvena vieni, o ne tie, kurie kenčia nuo vienatvės, pabrėžia sociologas E. Kleinenbergas. Atskirti vienumos nuo vienišumo jausmo supratimus – būtina. Šios dvi sąvokos daugumoje kalbų ir kultūrų tapatinamos. Jei gyveni vienas, vadinasi, esi vienišas! Jei žmogus nėra pakankamai išsivystęs kaip asmenybė, jis tikrai kentės nuo vienatvės. Jam reikės tinkamo pašnekovo. Brandžioms asmenybėms vienatvė – didelė prabanga ir net išsigelbėjimas.

3 mitas. Vienišiai yra nenaudingi visuomenei.

Šiuolaikinį miestietišką gyvenimo būdą daugiausia formuoja vienišiai ir jų poreikiai. Barai ir sporto klubai, skalbyklos ir maisto pristatymo į namus paslaugos atsirado dėl to, kad jų paslaugų reikia žmonėms, kurie gyvena vieni. Kai tik jų skaičius mieste pasiekia tam tikrą ribą, visuomenė atsiliepia į jų poreikius, kurdama naujas paslaugų rūšis, kurios praverčia ir šeimas turintiems žmonėms. Anot E. Kleinenbergo, žmonijos vystymąsi dabar labiausiai stimuliuoja vienišiai.

4 mitas. Mes visi bijome vienatvės senatvėje.

Kaip parodė tyrimai, pagyvenę žmonės, kurie kelis šimtmečius buvo laikomi nepajėgiais gyventi vieni, dabar dažniausiai pasirenka būtent tokį gyvenimą. Pagrindinė priežastis – „sureguliuotas“ įprastas gyvenimo būdas. Į jį sunku įtraukti „naują žmogų“. Jie nieko nenori keisti. Neturi noro taikytis su svetimais įpročiai ar derinti prie kito žmogaus.

​4 vienatvės mitai: tikėti ar ne?

Tobula ir vieniša
+2