Estai įsileidžia „Huawei“ į šalies 5G tinklus

Kinų telekomunikacijų kompanija "Huawei"
Kinų telekomunikacijų kompanija "Huawei"
  © SCANPIX
Alfa.lt
2021-03-03 16:57

Estija prisijungia prie tų Europos šalių, kurios nedraudžia Kinijos technologijų savo 5G tinkluose, pranešė Delfi.ee. Ketvirtadienį šalies vyriausybė patvirtins komunikacijos tinklų saugumo reguliavimo tvarką, kuri bus laisvesnė, nei siūlyta anksčiau.

Pirmajame dokumento projekte buvo įtrauktas imperatyvas draudžiantis įrangą bei programinę įrangą, jei jos gamintojas registruotas ne ES, NATO arba EBPO šalyse. Tai būtų reiškę atsisveikinimą su Kinijos, Indijos ir daugelio kitų šalių gamintojais.

Ekonomikos ir komunikacijų ministerijos vadovas Andresas Suttas išleido šį potvarkį, tačiau vėliau pakeitė nuomonę. A. Suttas ketvirtadienį pateiks naująjį projektą Saugumo komitetui (Saugumo policija KaPo, Žvalgybos agentūra ir kt.). Jame nebebus automatinio draudimo naudoti įrangą, kurią pagamino už minėtų bendrijų ribų registruoti gamintojai.

Projekte yra ir kitų palengvinimų, liečiančių „Huawei“ (aktas buvo sukurtas faktiškai specialiai šiai kompanijai, pagal JAV rekomendaciją) ir „Elisa“ – jo partneriams Estijoje.

Pavyzdžiui, buvo ištęstas laikotarpis, per kurį turi būti pakeičiama saugumo rizikai jautri įranga ir programinė įranga.

Ankstesniame nutarimo projekte buvo numatoma pakeisti tokią įrangą iki 2024 m. sausio 1 d., o dabar laikotarpis pratęstas iki 2025 m. gruodžio 31 d., taigi, tam duodami 5, o ne 3 metai.

Visgi, svarbiausiems šalies komunikacijų tinklams griežti suvaržymai įsigalios nedelsiant.

„Elisa Estonia“ vadovas Sami Seppanenas pažadėjo paduoti valstybę į teismą, kai tik jo kompanijai būtų uždrausta įsigyti minėto teisės akto draudžiamą įrangą. Kompanijai tai atneštų dešimčių milijonų eurų nuostolius, nes „Elisa“ naudoja „Huawei“ tinklo įrangą, kurią būtų reikėję pakeisti „Ericsson” arba „Nokia“ produktais.