„Alfa taškas“: COVID-19 ribojimai pagal skaičius – nelogiški?
Skiepytis nenorintys mokytojai gali būti priversti atlikti testus

L. Slušnys (kairėje) ir S. Čaplinskas
L. Slušnys (kairėje) ir S. Čaplinskas
Alfa.lt
2021-02-23 15:58

„Lietuvoje mes darome pavėluotai, per jėgą, kol, kaip liaudis sako, „daeina“ elementarūs dalykai“, – kritikos dabartinėms kovos su pandemija priemonėms laidoje „Alfa taškas“ negailėjo prof. Saulius Čaplinskas. 

Jis pridūrė, kad ne tik pas mus, bet ir pasauliniu mastu „lipama ant to paties grėblio“, tačiau Lietuva linkusi kopijuoti tuos blogus pavyzdžius, ar kalbama apie kaukes, ar greituosius testus.

„Mano žinia yra tokia: jei žmogus dėvės kaukę lauke, ji sudrėks ir įėjus į patalpą ji praras savo apsaugines savybes. Tokiu atveju bus daugiau žalos negu naudos“, – aiškino S. Čaplinskas. Vis dėlto jis pažymėjo, kad jau pasiektas didžiulis laimėjimas – žmogus be kaukės uždaroje patalpoje atrodo keistai.

Laidoje „Alfa taškas“ taip pat dalyvavęs medikas, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Linas Slušnys savo ruožtu sakė, kad kaukės įveda drausmės, o virusas neišgaruos kaip dūmas.

„Turbūt ir tokio visiško uždarymo būtų nereikėję, jei mes būtume sugebėję tvarkyti sveikatos sistemą taip, kad sunkių ligonių nebūtų šimtai, o tik keliasdešimt, keliolika žmonių per dieną. Tuomet mūsų sveikatos sistema būtų visiškai susitvarkiusi (...) ir niekas į karantiną nebūtų kreipęs dėmesio“, – sakė jis.

Vis dėlto S. Čaplinskas toliau kritikavo dabartinius Vyriausybės veiksmus: „Mes Lietuvoje nustatėme (nežinau, kas pakišo tą mintį), kad atlaisvinti bus galima tada, kai bus pasiektas tam tikras skaičius užsikrėtimų, tai nėra logiška. Pirmiausia, reikėtų žiūrėti į tuos sunkius atvejus, kitaip sakant, kad nebūtų mirčių ir kad būtų kuo mažiau užsikrėtimo atvejų. Bet pasiekti, kad tų užsikrėtimo atvejų būtų 10–20 šimtui tūkstančių gyventojų, gali būti, kad mes išvis jų nepasieksime šiais metais. Čia ir yra nelogiškumas.“

L. Slušnys paaiškino, kad gruodį situacija buvo labai bloga, bet dabar mokomasi ir bandoma keisti taisykles.

„Suvaldyti infekciją yra tik du keliai, t. y. diagnostika – nustatyti užsikrėtusius, kad jie izoliuotųsi ir gydytųsi, bei skiepai. Visa kita – kaukės, atstumo laikymasis ir t. t. – yra svarbu, bet tai kaip papildomos priemonės, o karantinas yra kraštutinė priemonė tik tam, kad atidėtume problemų sprendimą“, – teigė S. Čaplinskas. Anot jo, dabar tempiama guma, atidėliojamas problemos sprendimas kaip ir pirmojo karantino metu. Esą Vyriausybė „varo valstiečių vagą ir dar kreiviau“.

Seimo narys kolegai priminė, kad vakcinos atsirado tik prieš Kalėdas ir jų gauname ne tiek, kiek norime.

„Kai turime sprogstančią sveikatos sistemą, kitos išeities kaip karantinas aš nematau“, – sakė L. Slušnys.

Į klausimą apie pagausėjusias kalbas, kad mokytojai vis dažniau atsisako ne tik skiepytis, bet ir testuotis, Seimo narys atsakė: „Kaip gydytojams, taip ir mokytojams turės atsirasti nuostata, kad jei neatliko testo, negali vesti pamokų (...) bent jau tol, kol COVID-19 pandeminė situacija. Tai yra įmanoma ir artimiausiu metu apie tai teks galvoti.“ Jis pridūrė, kad privalomas testavimas taip pat gali būti įtvirtintas dirbantiems su žmonių srautais (pvz., prekybos centruose).

Plačiau apie tai – laidoje „Alfa taškas“.

JWPLAYER_MAIN:748