Nepasiekiamas tikslas: globos namuose vis dar gyvena daugiau nei 1500 vaikų
SADM viceministrė: vaikų globėjų skaičius pamažu auga, tačiau jų nuolat trūksta

Mergaitė / Nuotr. autr. Allan Mas
Mergaitė / Nuotr. autr. Allan Mas
  © Pexels
Alfa.lt
2021-01-28 14:26

Nepaisant dar Dalios Grybauskaitės oficialiai deklaruoto siekio paversti Lietuvą valstybe be vaikų globos namų, daugiau nei 1,6 tūkst. vaikų vis dar gyvena globos institucijose. Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė teigia, kad nors budinčių globotojų ir globėjų skaičius pastaraisiais metais pamažu auga, jų nuolat trūksta visose šalies savivaldybėse. Vaikų, kurie gyvena globėjų šeimose, šiuo metu yra daugiau nei 4,6 tūkst.

„Lietuva be vaikų namų yra ne tik mūsų svajonė, bet ir svarbus įsipareigojimas vaikams, kuriems reikia ypatingos apsaugos. Šiandien jau galime džiaugtis tuo, kad didelius globos namus keičia jaukesni, šeimos aplinką primenantys bendruomeniniai globos namai, kad turime budinčius globotojus, kad atsirado globos centrai, kurie yra svarbus pagalbininkas vaikams, jų globėjams ir įtėviams“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministrė V. Augienė.

Vaikų gerovės centro „Pastogė“ pranešime teigiama, kad visoje Lietuvoje jau yra išplėtotas globos centrų tinklas, kur būsimi ir esami globėjai, įtėviai bei budintys globotojai gauna pagalbą ir paramą, specialistų konsultacijas jiems rūpimais klausimais, padedama kartu įveikti iškilusius iššūkius. Nuo šiol papildomai arba po darbo valandų bus galima konsultuotis pradėjusioje veikti Įvaikinimo ir globos skambučių linijoje.

„Siekiame ir toliau skatinti šeimas pasiryžti globai ar įvaikinimui ir padėti joms šiame kelyje, kuris dažnai pilnas iššūkių ir naujų išbandymų – juk vaikas ateina į naują šeimą, atsinešdamas savo gyvenimo istoriją, kuri pilna sudėtingų, dažnai trauminių patirčių ir išgyvenimų“, – teigia V. Augienė.


Vilma Augienė

Vilma Augienė© Paulius Peleckis / Fotobankas

Ketinantiems globoti ar įvaikinti bus suteikta aiški informacija

Lietuvoje pradeda veikti Įvaikinimo ir globos skambučių linija, joje bus konsultuojama visais rūpimais klausimais, susijusiais su globa. 

Įvaikinimo ir globos skambučių linijos konsultantai suteiks reikalingą informaciją bei konsultuos rūpimais klausimais, susijusiais su globa, budinčio globotojo veikla, įvaikinimu. Paslauga nemokamai galės naudotis bet kurie šalies globėjai, budintys globotojai, įtėviai ar asmenys, ketinantys tapti globėjais, budinčiais globotojais, įtėviais bei besidomintys globa ir įvaikinimu asmenys.

„Tikime, kad Įvaikinimo ir globos skambučių linija prisidės prie to, kad globėjų ir įtėvių atsiras dar daugiau ir kad jiems reikalinga pagalba būtų nutolusi daugiausia vieno skambučio atstumu. Kiekviena nauja globėjų ir įtėvių šeima – tai dar vienas žingsnis link Lietuvos be vaikų namų, o kaip visi žinome, net ilgiausias kelias prasideda nuo vieno žingsnio“, – pasakoja socialinės apsaugos ir darbo viceministrė.

Pasak Rugilės Ladauskienės, globos centrų įveiklinimo projekto vadovės, įvaikinimo ir globos skambučių linija prisidės prie esamų globėjų ir įtėvių gerovės.

„Centralizuota ir neatidėliotinai teikiama informacija suteiks dar didesnį stabilumą ir saugumą esamiems įtėviams, globėjams ar budintiems globotojams, o besidomintiems ar ketinantiems globoti, įvaikinti bus suteikta aiški informacija, ko, kaip nurodo apklausos, šiuo metu stokojama“, – sako R. Ladauskienė.