„Alfa taškas“: būstų renovacija – valstybės ar savivaldybių rūpestis?

V. Serbenta (kairėje) ir D. Kvedaravičius
V. Serbenta (kairėje) ir D. Kvedaravičius
Alfa.lt
2021-01-20 09:27

„Per pastaruosius 57 metus šiluminės energijos kainos Lietuvoje sumažėjo vidutiniškai 50 proc.– laidoje „Alfa taškas“ teigė Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) direktorius Valius Serbenta, komentuodamas gyventojų apklausos duomenis, rodančius išskirtinai didelį nepasitenkinimą išlaidoms vandeniui, elektrai bei dujoms.

„Nuo Europos rodiklių neatsiliekame – šiandien Lietuvoje yra maždaug 8,7 proc. renovuotų daugiabučių, t. y. per 3  tūkst. namų, o šiuo metu renovacijos procese yra dar pusantro tūkstančio daugiabučių“, – teigė aplinkos viceministras Darius Kvederavičius.

Viceministras pastebi, kad renovacijų pasiskirstymas tarp savivaldybių yra netolygus. Anot D. Kvederavičiaus, tam tikrose savivaldybėse yra net 48 proc. renovuotų daugiabučių, o kai kuriose – vos keli procentai.

V. Serbenta laidoje atkreipė dėmesį į didmiesčius, kur pastatų atnaujinimo procentas siekia tik 5 proc.

„Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad senos statybos daugiabučių namų gyventojai norėtų atnaujinti savo pastatus, yra pasirengę dalyvauti valstybės remiamoje programoje, tačiau mieliau dalyvautų savivaldybių inicijuotose programose“, – teigė BETA direktorius.

„Buvome nustebinti, kad įgyvendinus projektus gyventojams vertingiausias pokytis yra pasikeitusios komforto sąlygos, t. y. tai, kad būstuose tampa visada šilta, vasarą butai neperkaitinami, skirtingai nei iki tol, žiemą taip pat visada pastovi temperatūra“, – kalbėjo V. Serbenta.

Aplinkos viceministras teigė: „Europos Komisija įvardija namų ūkius kaip vieną pagrindinių emisijos, klimato kaitą sukeliančių dujų šaltinių. Gyventojams aiškiai matoma nauda yra mažesnės sąskaitos už šildymą, didesnis gyvenimo komfortas, geresnė kokybė, tačiau mes turime nepamiršti, kad renovacijos nauda ir vienas pagrindinių tikslų yra šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimas. Todėl nauja politinė valdžia mano, kad valstybė čia turėtų prisiimti daug aktyvesnį vaidmenį ir nepalikti šio proceso vien savivaldai ir gyventojams, o visgi imtis lyderio vaidmens.“

Plačiau apie tai – laidoje „Alfa taškas“.

JWPLAYER_MAIN:698