Internete jaunieji chuliganai virsta ereliais: berniukui grasino „sulaužyt“ ir „nušluoti namą“

Nusikaltimai internete
Nusikaltimai internete
  © Unsplash.com

Turbūt kiekvienas, susidūręs su internetu, žino, kad virtualioje erdvėje jaučiamasi drąsiau, galima išsakyti žodžius, kuriuos tiesiai į akis vargu ar išdrįsi išsakyti. Nuotolinis bendravimas drąsos suteikia ir jauniesiems nusikaltėliams – internete jie ryžtasi grasinimams, kurių gyvai galbūt ir nepakartotų.

Tačiau už drąsesnius grasinimus ir atsakomybė didesnė. Šiaulių apylinkės teismo Pakruojo rūmų teisėja Rima Razumienė jau įsiteisėjusiu nuosprendžiu išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje itin neigiamą charakteristiką turinčiam nepilnamečiui Pakruojo rajono gyventojui buvo pateikti kaltinimai dėl turto reketo.

Kaip paaiškėjo, vos pradinį išsilavinimą turintis paauglys jau pakankamai gerai išmanė kriminalinį pasaulį ir nusikaltėlių subkultūrą – iš matymo pažįstamą berniuką kaip taikinį nusižiūrėjęs paauglys per feisbuko programėlę „Messenger“ 2020 m. rugpjūčio pradžioje ėmė skambinėti ir rašyti žinutes, grasindamas, kad sužinos, kur šis gyvena, atvažiavęs „nušluos jo namą“, kad jam baigsis blogai, jį „sulaužys“, „perlauš“, sumuš, „išnešios po kambarį“, nukentės kitas jo šeimos narys, nurodydamas „laukti atvykstančių svečių“, kad „yra bachuriukai, kurie atvažiuos ir sulaužys“. Ir taip pat žadėjo, kad viso to pavyks išvengti, jei vaikas sumokės 50 eurų.

Nukentėjusiojo būta nepėsčio – vaikas užblokavo reketininką, kad šis nebegalėtų jam nei skambinti, nei siuntinėti žinučių, taip pat kartu su motina kreipėsi į policiją. Tačiau paauglys po kelių savaičių priminė apie save – per pažįstamą merginą perdavė naujus grasinimus, o kartu pareikalavo jau ne 50, bet 500 eurų.

Nusikaltimas – nesudėtingas, o nusikaltėlis greitai buvo surastas. Kaip paaiškėjo, tai buvo iki šiol neteistas, tačiau jau spėjęs į policijos akiratį pakliūti, mokymo įstaigoje itin neigiamai charakterizuojamas paauglys iš probleminės šeimos.

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktas paauglys kaltę pripažino, tačiau teigė, kad nukentėjusysis – pats kaltas: esą buvo vaikui patikėjęs asmenines paslaptis, o šis ėmė apie jas kalbėti kitiems. Kai draugai ėmė skambinti ir sakyti, kad jis yra apkalbamas, nepilnametis ir susisiekė su nukentėjusiuoju, reikalaudamas susimokėti.

Paauglys gynėsi, kad neketino išties smurtauti prieš pažįstamą, tenorėjo jį pagąsdinti. Žinučių tikslas esą buvo ne gauti pinigų, o įbauginti, kad vaikas nekalbėtų. „Pinigų prašiau šiaip sau, kad susiprastų, nebekalbėtų, neturėjau tikslo prievartauti pinigų, net nebūčiau ėmęs pinigų“, – bylos metu sakė teisiamasis.

Tačiau nukentėjęs nepilnametis pateikė visai kitokią versiją. Vaikas teigė, kad reketuotoją pažįsta iš matymo, prieš maždaug metus laiko yra su juo bendravęs, taip pat žino, kad šis draugavo su jo bendraklase, yra turėjęs reikalų su policija.

Anot nukentėjusiojo, istorija prasidėjo nuo paauglio skambučių, į kuriuos jis nenorėjęs atsiliepti, mat pažinęs, kas jam skambina. O kai atsiliepė, paauglys jam pradėjo priekaištauti, kad esą jis paskleidė kalbas, kad jį sumušė ir nuviliojo jo merginą. Pašnekovas prašė pasakyti jo adresą, kad galėtų atvažiuoti pasišnekėti, o vėliau pradėjo grasinti, kad pats susiras jo adresą ir atvažiuos, „nušluos jo namą“, sakė, kad „jam baigsis blogai“.

Nepilnametis pasakojo, kad vėliau paauglys jam skambino ne vieną kartą, tačiau jis neatsiliepdavo. Todėl nuteistasis pradėjo siųsti balso pranešimus bei žinutes, kuriose vėl grasino, kad jį „sulaužys“, „sumuš“, „išnešios po kambarį“, „nukentės kitas šeimos narys“, jei bus nesumokėti 50 eurų.

„Sakė, kad tai yra „nalogas“, jei nori ramiai gyventi“, – teigė nukentėjusysis.

Vaikas teigė, kad pats tokių grasinimų neišsigando, tačiau bijojo dėl kartu gyvenančios sesers. Pats paauglys, anot nukentėjusiojo, didelės baimės nekėlė, tačiau pastarasis turi daug draugų, kurie yra grįžę iš kalėjimo.

Nors reketuotojas dar nebuvo teistas ir yra nepilnametis, turto prievartavimas buvo įvertintas kaip pakankamai rimtas nusikaltimas. Teismas paaugliui skyrė 6 mėnesius laisvės atėmimo, tačiau bausmės vykdymą atidėjo vieniems metams. Taip pat nuteistajam skirti 6 mėnesiai – per šį laikotarpį paauglys turi naktimis būti namuose, taip pat sugrįžti prie mokslų, kuriuos, kaip pats teigė, metė, nes tekdavo anksti keltis.