Nestabili ekonominė padėtis bei kokybiškų ugdymo paslaugų stoka drastiškai sumažino gimstamumą

Kūdikis
Kūdikis
  © SCANPIX

Kasmet vis po kelis procentus mažėjantis šalies gimstamumas praėjusiais metais krito beveik 3 tūkstančiais. Aktyvių mamų sambūrio atstovė tikina, kad tokį spartų kritimą lėmė nestabili ekonominė padėtis bei subalansuotos ir tęstinės šeimos politikos nebuvimas. Sociologas sako, kad tam įtakos turėjo emigracija ir prieš kelis dešimtmečius fiksuotas itin mažas gimstamumas, kurio padariniai jaučiami būtent dabar.

„Subalansuotos ir tęstinės šeimos politikos nebuvimas lemia mažėjantį gimstamumą. Kol kas šeimos politika suvokiama tik kaip Socialinės apsaugos ministerijos atsakomybė, todėl ir visa apimančio požiūrio į ją sukurti neįmanoma“, – tikina Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio (NAMS) atstovė Rasa Žemaitė.

Remiantis Statistikos departamento pateiktais duomenimis, Lietuvoje praėjusiais metais gimė 24,5 tūkst. vaikų Tai 11 proc. mažiau nei 2019 metais ir mažiausias skaičius per pastaruosius 30 metų.  

„Taip yra dėl to, kad kol kas Lietuvoje šeimos politika yra taškinė, tai yra tiek, kiek lieka lėšų ir dėmesio nuo visų kitų politinių aktualijų. Su tokiu požiūriu nei stabilumo, nei saugumo, reikalingo ilgalaikėms investicijoms, kokie ir yra vaikai, įgyvendinti ryžtis tikrai sudėtinga. Ypač žinant, jog dabartinės šeimos – ne pokario kontekste gyvenančios, gimdančios, nes pastojo, o vis dažniau planuojančios, kada vaikeliui gimti yra geriausia“, – piktinosi NAMS atstovė.


Kūdikis

Kūdikis© SCANPIX

Kaip dar vieną gimstamumo mažėjimo priežastį ekspertė įvardijo nestabilią ekonominę padėtį, kuri negarantuoja darbo vietos ir stabilių pajamų.

„Nepaisant šios krizės laikotarpiu taikomų aktyvių darbo vietos išsaugojimo priemonių, deja, šeimos nesijaučia saugiau. Patirtis rodo, kad valdžių keitimosi metais pirmos pradedančios nukentėti nuo krizių yra būtent dirbančios šeimos su vaikais.

Kylant ekonomikai, gerėjant statistiniam gyvenimo lygiui, daugeliui šeimų pajamos nekyla taip greitai, kaip brangsta pragyvenimo lygis ir išlaidos, susijusios su vaiko išlaikymu ir paslaugų įperkamumu“, – Alfa.lt sakė R. Žemaitė.

Šeimos yra paliktos suktis, kaip gali

Aktyvių mamų sambūrio atstovė pastebi, kad galimybė derinti tėvystę su darbu, ypač privačiame sektoriuje arba dirbant žemesnės kvalifikacijos pareigose, yra labai ribota. Pašnekovė elitines mokyklas bei korepetitorius įvardija kaip sunkiai prieinamą prabangą.

„Priemonių, padedančių derinti šeimą ir darbą, labai stinga ir, galima sakyti, beveik nėra, išskyrus darželius. (...) Kokybiškos vaikų ugdymo paslaugos yra arba sunkiai prieinamos, arba neįperkamos vidutines pajamas gaunančioms šeimoms. Nepaisant vienos didžiausių mokestinių naštų darbo pajamoms, šeimos yra paliktos suktis, kaip gali, kai vaikai užauga iki darželinio ar mokyklinio amžiaus.

Reikalinga valstybės praktinė pagarbos dirbančioms šeimoms išraiška, o ne kalbėjimai apie išskirtinai vertinamas šeimas. Prieinamas ir įperkamas būstas, realios nuomos kompensacijos ir ne tik lengvatinės paskolos“, – nuogąstavo NAMS atstovė.


Mažyliai

Mažyliai© Unsplash.com

Statistikos departamentui fiksuojant mažiausią gimusiųjų skaičių per pastaruosius 26 metus, Vilniaus universiteto socialinių mokslų daktaras prof. Romas Lazutka įsitikinęs, kad tai yra praeities padariniai.

„1994–1995 m. buvo ypač sunki ekonominė padėtis, todėl tada buvo labai sumažėjęs gimdymas, o tai atsiliepia dabarčiai. Tuomet tėvai mažau gimdė, bijodami dėl vaikų ateities, ir dabar ta karta suaugo, pasiekė tą amžių, kai jau patys gimdo“, – aiškino sociologas.

Profesorius įžvelgė ir antrą gimstamumo mažėjimo priežastį – emigracija. Jo teigimu, išvažiuojančių į užsienį vis dar yra labai daug.

„Antra priežastis yra ta, kad labai daug išvažiavo. Moterys gimdo, bet gimdo kur nors Airijoje ar Norvegijoje, o Lietuvoje gimdančių yra mažiau. (...)Tai nereiškia, kad vienai moteriai tenkantis vaikų skaičius yra sumažėjęs, tiesiog tų moterų, kurios gimdo, skaičius yra sumažėjęs“, – sako R. Lazutka.

Tai dar ne karantino kaltė

„Negalima galvoti, kad čia, tarkime, dėl karantino mažiau gimdo, nes tie vaikai pradėti buvo jau tada, kai karantino dar nebuvo. Jie pradėti buvo tada, kai ekonominė padėtis dar buvo gera ir buvo optimizmas, tad panašu, kad tai tėra tam tikras aidas nuo ankstesnių laikų“, – tikino sociologas.


Romas Lazutka

Romas Lazutka© Dina Sergijenko