Šalies pedagogų bendruomenę kiršina ne visiems mokami priedai už darbą pandemijos metu

Moksleiviai
Moksleiviai
  © BNS

Lietuvoje veikiančios dvi švietimo darbuotojų profesinės sąjungos nesutaria, ar pradinukų mokytojams turėtų būti mokami priedai ir paskatinimai už darbą karantino metu.

Rudenį paskelbto karantino metu daugumai šalies vaikų teko tęsti mokslus nuotoliniu būdu. Išimtis taikyta tik pradinukams ir darželinukams – pastariesiems kontaktinis ugdymas nutrauktas nebuvo. Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) pirmininkas Egidijus Milešinas tikina, kad dėl tokių sąlygų mokytojams turėtų būti išmokėti priedai prie atlyginimų.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas sako, kad nevienodai mokami priedai kiršina pedagogų bendruomenę ir kelia papildomų problemų ir taip iššūkių kupinu metu.

„Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo specialistų darbo sąlygos nukrypsta nuo normalių darbo sąlygų, o darbdavio pareiga tokiu atveju yra mokėti darbuotojui didesnį darbo užmokestį. Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga reikalauja padidinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo darbuotojų darbo užmokestį 15 proc., kol šie darbuotojai galės dirbti normaliomis darbo sąlygomis. Visi mūsų iškelti reikalavimai – mokytojų teisių apsauga ir gynimas, kurie įtvirtinti Lietuvoje galiojančiuose įstatymuose ir teisės aktuose“, – pabrėžia LŠMPS pirmininkas Egidijus Milešinas.

Su tuo nesutinka Švietimo darbuotojų profsąjungai vadovaujantis A. Navickas, jo manymu, priedai turėtų būti mokami visiems pedagogams, o jų dydį galėtų nustatyti Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM).

„Darbo krūvis ir sąlygos pasunkėjo ir nuotolinį darbą dirbantiems pedagogams. Kiek dabar gauname signalų, šiuo metu vyrauja tokia chaotiška situacija, kai vienose mokyklose (priedus) moka, kitose ne, vienur yra tų pinigų, o kitur jau ne. Tai labai skaldo bendruomenę. Manome, kad ministerija turėtų kažkaip suvienodinti tuos priedus ar bent jau kažkaip pasisakyti šiuo klausimu“, – įsitikinęs A. Navickas.

Nuotoliniu būdu vaikus ugdantys pedagogai sakosi net nedrįstantys pasvajoti, kad jiems būtų kompensuotos dėl darbo iš namų padidėjusios elektros sąnaudos ir įrangos amortizacija.

A. Navickas pripažįsta, kad situacija dėl aprūpinimo priemonėmis darbui namuose jam yra žinoma, tačiau kol kas realiai apčiuopiamo sprendimo nepavyko rasti.

„Taip, be abejo, dirbant iš namų padidėja elektros sąnaudos, reikia mokėti už internetą. Tačiau labai sudėtinga paskaičiuoti, kiek tos elektros ir to interneto būtent yra skiriama darbui. Kita vertus, mokykla privalo aprūpinti darbo priemonėmis. Yra mokytojų, kurie kėlė šį klausimą, tačiau tuomet jiems mokyklos administracija vietoje kompensacijos sako galinti sudaryti sąlygas dirbti nuotoliniu būdu iš klasių ir tuo viskas pasibaigia“, – pasakojo A. Navickas.

Kiekvienas svarstymas apie galimus priedus mokytojams už darbą karantino metu sukelia dalies tėvų pasipiktinimą: esą namuose likę vaikai paliekami ne pedagogų, o tėvų priežiūrai, tad ir priedus gauti turėtų jie.

Šiuo metu šalies pradinukai išsiųsti paankstintų žiemos atostogų, tad tėvai už likusius namuose sveikus vaikus negali tikėtis jokių išmokų.

Atostogoms pasibaigus, Vyriausybė spręs dėl pradinukų mokymo organizavimo, ar sugrįžti mokytis į klases, ar mokymą tęsti nuotoliniu būdu.

Jeigu būtų nuspręsta pradinukų mokymą tęsti iš namų, nedarbingumo pažymėjimai galės būti išduodami ir ligos išmokos mokamos tiems tėvams, kurie imsis padėti pradinukams ar specialių poreikių turintiems vaikams mokytis.