Nuo režimo nukentėjęs baltarusis prašo Lietuvos prokurorų pradėti tyrimą dėl kankinimų
Papildyta 12.25

Baltarusijos jėgos struktūrų siautėjimas
Baltarusijos jėgos struktūrų siautėjimas
  © SCANPIX
BNS
2020-11-27 11:45

Nuo Baltarusijos režimo jėgos struktūrų nukentėjęs baltarusis penktadienį kreipėsi į Lietuvos prokurorus, prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl kankinimų, pripažįstant juos nusikaltimais žmoniškumui.

Skundą pateikė į Vilnių iš Minsko neseniai persikėlęs Baltarusijos pilietis Maksimas Chorošinas. Jis teigia, kad spalio 13 dieną buvo žiauriai sumuštas režimui lojalių jėgos struktūrų pareigūnų.

M. Chorošinas pasakojo, kad su žmona dalyvaudavo protesto akcijose Baltarusijoje. Vieną dieną prie jo namų atvyko trys automobiliai su 12 kaukėtų žmonių, ir jį išsivežė. Baltarusis teigė iš pareigūnų sužinojęs, kad buvo sekamas.

Pasak jo, pareigūnai, kaltindami dėl dalyvavimo opozicijos mitinge, jį mušė lazdomis ir kumščiais, jis kelis kartus buvo praradęs sąmonę.

M. Chorošinas per spaudos konferenciją Vilniuje pasakojo, kad jis iki šiol yra persekiojamas, sulaukia grasinančių skambučių.

„Aš per stebuklą išvengiau kalėjimo dėl to, kad teko bėgti į Lietuvą. Bet iki šiol man skambina tardytojas, sulaukiu skambučių iš nežinomų numerių ir grasinimų, kad manęs laukia Minske“, – sakė M. Chorošinas.

„Tai, kas šiandien vyksta Baltarusijoje, iš tiesų baisu. Jeigu kas nors mano, kad kas nors panašaus vyksta ir kitur XXI amžiuje Europos centre, – vargiai. Mes labai tikimės didelio viešumo ir tarptautinės pagalbos“, – teigė M. Chorošinas.

Baltarusio advokatas Giedrius Danėlius sakė, kad toks Baltarusijos pareigūnų elgesys prilygsta kankinimui, o už jį gali būti persekiojama tarptautiniu mastu.

„Tokie veiksmai yra uždrausti tarptautinės teisės, ir Lietuvos baudžiamasis kodeksas numato atsakomybę už veikas, kurias draudžia tarptautinė teisė, konkrečiai – 100.3 straipsnis, draudžiantis kankinimus. Iš Maksimo pasakojimų mes matome, kad jis buvo kankinamas, ir tai vykdoma valdžios institucijų. Mes padavėme pareiškimą Generalinei prokuratūrai, kad būtų pradėtas tyrimas“, – per spaudos konferenciją sakė advokatas.

Jis pažymėjo, kad Lietuvos teisė suteikia galimybę baudžiamąjį persekiojimą vykdyti už akių, kai kaltinamojo nėra Lietuvoje.

„Mes manome, kad šioje situacijoje yra reali galimybė pradėti baudžiamąjį persekiojimą dėl tarptautinės teisės pažeidimų ir manome, kad tai bus geras pavyzdys“, – pažymėjo G. Danėlius.

Jis pabrėžė, kad nukentėjusysis atpažino jį sumušusį asmenį, todėl baudžiamoji byla „yra ne tik deklaratyvi, politinė galimybė, bet aiški teisinė galimybė persekioti tokius žmones“.

Pareiškime teisėsaugai nurodoma, kad Baltarusijos pilietį sumušęs vyras panašus į Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos Kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija vyriausiosios valdybos (GUBOPiK) viršininką Nikolajų Karpenkovą.

„Aš dar nesu pasirengęs sakyti, kad tai buvo asmeniškai N. Karpenkovas, bet pažiūrėjęs į šio asmens nuotrauką, taip pat į kitų GUBOPIK darbuotojų fotografijas, esu beveik tikras, kad tai buvo jis. Aš galiu drąsiai sakyti, kad sugebėsiu atpažinti šį asmenį. Šis vyras yra vyresnis nei 45 metų su maišais po akimis, vilkėjo juodą striukę, juodus džinsus, juodus batus – pagal visą aprašymą asmuo panašus į N. N. Karpenkovą“, – sakoma M. Chorošino pareiškime.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.