A. Veryga: VPT galėtų pati paimti ir nupirkti COVID-19 tyrimams reikalingų medžiagų

A. Veryga
A. Veryga
  © Fotobankas
BNS
2020-11-26 14:57

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), dėl pirkimų kritikuojanti Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją (NVSPL), galėtų pati nupirkti COVID-19 tyrimams reikalingų medžiagų.

„O gal nori VPT paimt ir nupirkt, jeigu jie taip gerai žino, ką galima, ko negalima. Iš tikrųjų tai atsibodo jų tie komentarai. Jeigu turi pasiūlymų, gali pateikt laboratorijai, ji visą laiką laukia pagalbos“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė A. Veryga.

Jis tvirtino, kad NVSPL šiuo metu stengiasi daryti viską, kad medžiagos, kurios turėtų baigtis gruodžio viduryje, gydymo įstaigas, laboratorijas, mobiliuosius punktus pasiektų greičiau, nei vykdant įprastus pirkimus.

„Stengiamasi suktis iš situacijos kaip įmanoma didinant viešumą, skaidrumą ir aišku, kad tokio mechanizmo anksčiau ir nereikėdavo, nes tokio ir proceso nebūdavo, nebūdavo tokių poreikių“, – teigė sveikatos apsaugos ministras.

Poreikio nebuvo įmanoma suplanuoti

Jo teigimu, laboratorija laukia ne komentarų ar kritikos, o pasiūlymų ir pagalbos.

„Panašu, kad VPT įstrigo praeitame laikmetyje ir iš jo niekaip nesugeba išlipti. Panašu, kad šitai tarnybai jokia ekstremali situacija iki šiol nėra įsigaliojusi, tai gaila, kad taip yra“, – sakė A. Veryga.

„Noriu paraginti, jeigu kolegos iš VPT turi ne komentarų, o pasiūlymų, juos pateikti raštu, o gal net gyvai nuvažiuoti į laboratoriją ir pakonsultuoti darbuotojus, kurie vykdo viešuosius pirkimus“, – pridūrė jis.

Ministras pabrėžė, kad neįmanoma planuoti, kokia situacija šalyje bus po pusės metų, kiek bus nustatoma atvejų ir kokios testavimo apimtys bus reikalingos.

„Testų pirkimas buvo planuojamas gerokai iki šiandien ir kiekiai buvo skaičiuojami pagal tas žinias, kurias mes turėjome po pavasario, tai yra po pirmosios karantino bangos bei net ir žinant ir ruošiantis antrajai karantino bangai turbūt niekas negalėjo nuspėti, kad būtent tiek atvejų bus, būtent tiek testų reikės atlikti ir pagal tuo metu atliktus planavimus ir skaičiavimus, pagal prognozes, kurios tuo metu buvo, testų turėjo užtekti tikrai ilgesniam laikui“, – sakė A. Veryga.

„Deja, gyvenimas savo korekcijas įneša ir turime tikrai daugiau atvejų, negu tikėjomės ir galėjome įsivaizduoti, atliekame daugiau tyrimų, negu buvo suplanuota, ir natūralu, kad įvykti pirkimams, kurie buvo suplanuoti pagal grafiką, tiesiog nebeužtenka laiko“, – sakė jis.

Ministras ragino visus, siūlančius geriau planuoti, įvardyti tikslius skaičius, pagal kuriuos reikėtų atlikti pirkimus, tačiau siūlė tuo pačiu prisiimti ir atsakomybę, akcentuodamas, kad įsigijus per daug priemonių, įstaigoms lygiai taip pat grėstų nemalonumai.

„Aš priminsiu, kad tyrimų skaičius nuo 5 tūkst. iki 15 išaugo – toks nedidelis pasikeitimas, kuris ir nulėmė – vis naujoms laboratorijoms įsitraukiant, vis didesniam skaičiui atsirandant galimybių išsitirti ir nebuvo žinoma, kad toks skaičius bus tiriamųjų, kad tiek bus užsikrėtusių“, – kalbėjo A. Veryga.

Statistikos departamento duomenimis, rugsėjį dienos tyrimų skaičius svyravo nuo kiek daugiau nei tūkstančio iki beveik 6 tūkst., spalį – nuo 3 tūkst. iki beveik 12 tūkst., lapkričio pabaigoje tyrimų skaičiai svyruoja tarp 5 tūkst. ir beveik 15 tūkst. per dieną.

Siūlo tobulinti įstatymą

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad įstatymai jau buvo keičiami, kad kai kuriuos pirkimus, esant ekstremaliai situacijai, būtų galima vykdyti greičiau, tačiau šie pokyčiai nebuvo pakankami.

„Kai kas buvo keista, bet, matyt, kad nepakankamai, nes VPT tiesiog aiškina įstatymus savaip, turi savo interpretaciją, turi savo matymą. Aš nesu didelis viešųjų pirkimų žinovas. Manau, kad tam mes turime institucijas, kurios vėlgi, jeigu mato, kad yra viešumo, skaidrumo rizika, turėtų siūlyti įstatymų pataisas“, – kalbėjo A. Veryga.

Kadenciją baigiantis ministras žadėjo, kad kaip Seimo narys konkrečius siūlymus mielai registruos ir teiks.

VPT laikinoji vadovė Jovita Petkuvienė ketvirtadienį BNS teigė, kad „patobulintų“ neskelbiamų derybų, kuriomis NVSPL vadovas Danas Bakša žada įsigyti trūkstamų koronaviruso tyrimams reikalingų medžiagų, nenumato Viešųjų pirkimų įstatymas.

„Įstatymas tokio pirkimo būdo kaip patobulintos neskelbiamos derybos nenumato. Neskelbiamos derybos yra neskelbiamos derybos“, – teigė J. Petkuvienė.

„Jeigu laboratorija mano, kad kreipimasis į daugiau tiekėjų nei į vieną, čia kažkokį kitokį padaro tą pirkimo būdą, tai vis tiek lieka neskelbiamos derybos“, – pridūrė ji.

VPT vadovė taip pat teigė, kad ketinama padėti laboratorijai su metodine medžiaga apie pirkimus.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.