Smirdanti situacija: kas dešimtas Lietuvos gyventojas neturi namuose tualeto
Viena liūdniausių situacijų visoje ES

Lauko tualetas
Lauko tualetas
  © Pixabay.com
Alfa.lt
2020-11-24 14:44

2019 m. apie 2 proc. ES gyventojų savo namuose neturėjo tualeto su nuleidžiamu vandeniu, pranešė statistikos tarnyba „Eurostat“. Tačiau ši menkai higieniška situacija nėra vienoda visose bendrijos narėse.

Pasirodo, net kas ketvirtas (24,2 proc.) žmogus Rumunijoje tvirtino, kad savo namuose neturi nuleidžiamo tualeto. Panaši, nors ir mažiau liūdna situacija fiksuojama Bulgarijoje (13,7 proc.), Lietuvoje (10 proc.), Latvijoje (8,7 proc.), Estijoje (4,7 proc.) ir Vengrijoje (3,1 proc.).

Net 19-oje ES narių tualetų savo namuose neturi tik iki 1 proc. gyventojų, mažiausiai – Švedijoje (arti 0 proc.), Liuksemburge, Maltoje, Nyderlanduose ir Slovėnijoje (po 0,1 proc.), taip pat – Vokietijoje (0,2 proc.).

Situacija iš lėto gerėja

Lauko tualetai ir prasta nuotekų valymo tvarka nėra tikrai naujiena Lietuvai, o dėl šių problemų mūsų šalis jau yra sulaukusi ir priekaištų iš Europos Komisijos, galimai kainuosiančių ne vieną milijoną eurų.

Vos į ES įstojusi Lietuva kartu įsipareigojo susitvarkyti ir savo miestų nuotekų valymą pagal esančią direktyvą. Pagal ją visose daugiau kaip 2 tūkst. gyventojų turinčiose aglomeracijose, kuriose gyvena apie 98 proc. lietuvių, turi būti įrengtos tinkamos miesto nuotekų surinkimo ir valymo sistemos.

Su šia užduotimi mūsų valstybei susitvarkyti sekėsi sunkiai, todėl EK pradėjo pažeidimo procedūrą, o Lietuva esamas problemas su direktyvos įgyvendinimu turi įgyvendinti iki 2023 m. To nepadarius, minimali bauda Lietuvai siektų 560,9 euro, maksimali – 33,7 tūkst. eurų per dieną, kol bus ištaisyti pažeidimai, bei vienkartinė bauda – mažiausiai 464 tūkst. eurų.

Panašu, kad situacija pamažu taisosi – nuo 2017 m., kai EK pirmą kartą pradėjo pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą, neturinčių namuose tualetų žmonių skaičius sumažėjo nuo 12,2 iki 10 proc.