Politologai įvertino kandidatus į ministrus: trūksta patirties, didelė Laisvės partijos įtaka
Nesutariama, ar prezidentas vėl neužlips ant A. Dulkio grėblio

Ingridos Šimonytės programinės krypties „Kad laimėtume mes visi“ pristatymas gegužės 7 d. Vilniuje
Ingridos Šimonytės programinės krypties „Kad laimėtume mes visi“ pristatymas gegužės 7 d. Vilniuje
  © Greta Skaraitienė / Fotobankas

Kandidatė į premjerus Ingrida Šimonytė Gitanui Nausėdai pristatė siūlomą ministrų kabineto sudėtį. Paviešintos beveik visų kandidatų į būsimus ministrus pavardės – kol kas tik neįvardyta, kas galėtų tapti žemės ūkio ministru. Politologai pabrėžia, kad kandidatūros dar nėra suderintos ir greičiausiai galutinė ministrų kabineto sudėtis bus kiek kitokia.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docento Kęstučio Girniaus teigimu, I. Šimonytė turi suprasti, kad prezidentas greičiausiai atmes vieną ar du teikiamus ministrus. Realu, kad tarp nepatvirtintųjų atsidurs ir buvęs Valstybės kontrolės vadovas Arūnas Dulkys, kuris šiuo metu planuojamas teikti į sveikatos apsaugos ministrus.

Priešingos nuomonės laikosi Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, politologas Vytautas Dumbliauskas. Jo teigimu, prezidentas padarytų klaidą, nepatvirtindamas A. Dulkio kandidatūros.

„Manau, kad G. Nausėda padarytų klaidą, jei nepatvirtintų A. Dulkio. Jis jau tada užsitraukė nemalonę viešojoje erdvėje, kai pakeitė A. Dulkį. Aš neradau žmogaus tarp politikų ar specialistų, kurie galėtų prastai atsiliepti apie jį. Valstybės kontrolė jam vadovaujant dirbo puikiai“, – įsitikinęs V. Dumbliauskas.


A. Armonaitė

A. Armonaitė

Pasisekė Laisvės partijai

K. Girniaus nuomone, dalybose labiausiai pasisekė Laisvės partijai – politikos naujokė gavo tris svarbias ministerijas: Ekonomikos ir inovacijų, kuriai vadovauti siūloma Aušrinė Armonaitė, Teisingumo, kuriai vadovauti turėtų Evelina Dobrovolska, ir Susisiekimo, kurios ministru galėtų būti paskirtas iki tol nedaug žinomas Kasparas Adomaitis.

Pasak politologo, vertinant kandidatūras, akivaizdu, kad kai kurie jų turi mažai patirties.

„Klausimas kyla dėl A. Armonaitės, kuri neturi didelės patirties ekonomikos srityje ir gana skeptiškai žiūri į tą „Gerovės valstybę“, kurią prezidentas vis akcentuoja. Čia gali kilti rimtesnis konfliktas. Jei ji nebūtų partijos pirmininkė, ko gero, jos kandidatūrą būtų svarstoma atmesti. Ji būtų sunkiai suderinama su prezidento noru kurti gerovės valstybę, nes tada reikėtų kelti mokesčius, o A. Armonaitė tam priešinasi“, – vertino politikos ekspertas.

K. Girnius sako, kad Finansų ministerijai vadovauti siūloma Gintarė Skaistė taip pat turi mažai patirties, tačiau dirbti jai būtų lengviau nei A. Armonaitei.

„G. Skaistė neturi rimtos patirties Finansų ministerijoje, bet aš manau, kad tai ne problema, nes tą sritį greičiausiai kuruos pati I. Šimonytė. Turėdama kompetentingus patarėjus ir premjerės paramą, ji galės tą darbą atlikti“, – vertino politologas.

G. Skaistės kandidatūrą gynė ir pati I. Šimonytė spaudos konferencijos metu. Būsimos Vyriausybės vadovės manymu, G. Skaistė turi pakankamai patirties vadovauti ministerijai.

„Kaip ekonomikos mokslų daktarė ji tikrai apie finansus išmano pakankamai, kad galėtų dirbti Finansų ministerijoje“, – įvertino I. Šimonytė.

MRU politologo V. Dumbliausko vertinimu, Laisvės partijai atitekusios trys reikšmingos ministerijos kelia klausimų.

„Man truputį neramu, nes ta Laisvės partija yra toks šviežias produktas, kiek primena Arūno Valinsko suburtą Tautos prisikėlimo partiją. Žinome, kuo baigėsi tas projektas. Laisvės partija per daug nauja ir šviežia, o ministerijos, kurioms vadovauti siūlomi politikos naujokai, išties rimtos“, – vertino politologas.


Simonas Gentvilas

Simonas Gentvilas© LNK

Tūpsnis liberalams – Simono Gentvilo kandidatūra

Praėjusią kadenciją Seime Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotoju buvęs Liberalų sąjūdžio frakcijos narys S. Gentvilas spėjo užsitraukti visuomenės nemalonę, pareiškęs, kad Lietuvoje kertama per mažai miškų.

Interneto platformoje Peticijos.lt jau buvo žaibiškai surinkta daugiau nei penki tūkstančiai parašų, prašančių neleisti Liberalų sąjūdžiui perimti Aplinkos ministerijos.

I. Šimonytė teigė sulaukusi iš aplinkosaugos bendruomenių ir palaikymo, ir abejonių.

„Aš manau, kad tai yra tolesnių diskusijų ir darbo planavimo klausimas, taip pat ir su prezidentu diskusijos, kaip suplanuoti pirmus žingsnius, jeigu kandidatūra būtų patvirtinta, kad visos abejonės būtų išsklaidytos ir ministras gautų pakankamą laiką įrodyti, kad jam labai rūpi aplinka ir aplinkosauga“, – teigė ji.

V. Dumbliausko nuomone, S. Gentvilas turi stiprią verslo grupių paramą, o K. Girniaus vertinimu, padėtis kur kas paprastesnė: jaunojo politiko užnugariu galimai yra jo tėvas – Liberalų sąjūdžio narys Eugenijus Gentvilas.

„Manau, kad negeras ženklas, kad vos paminėjus jo pavardę kilo toks didžiulis ažiotažas. Manau, kad prezidentas vis vien atmes kelias kandidatūras, ir tikėtina, kad S. Gentvilas gali į tą sąrašą patekti“, – vertino V. Dumbliauskas.

K. Girniaus nuomone, jei S. Gentvilo kandidatūra prezidentūrai būtų nepriimtina, ji jau būtų pasiuntusi signalą.

„Nebūtina to sureikšminti, bet tėvas jį, be abejo, tvirtai palaiko. Ir, kiek aš suprantu, prezidentūra neturi didesnių priekaištų. Manau, kad, jei prezidentas ar jo komanda būtų tvirtai nusistatę, kad S. Gentvilas netinka, jie būtų apie tai pasakę ir jo kandidatūra nebūtų siūloma“, – vertino K. Girnius. 


Vyriausybės rūmai

Vyriausybės rūmai© Šarūnas Mažeika / Fotobankas

Visos įvardytos kandidatūros:

Aplinkos ministras – Simonas Gentvilas (Liberalų sąjūdis);

Energetikos ministras – Dainius Kreivys (Tėvynės sąjunga);

Finansų ministras – Gintarė Skaistė (Tėvynės sąjunga);

Krašto apsaugos ministras – Arvydas Anušauskas (Tėvynės sąjunga);

Kultūros ministras – Simonas Kairys (Liberalų sąjūdis);

Socialinės apsaugos ir darbo ministras – Monika Navickienė (Tėvynės sąjunga);

Susisiekimo ministras – Kasparas Adomaitis (Laisvės partija);

Sveikatos apsaugos ministras – Arūnas Dulkys (Tėvynės sąjunga);

Švietimo, mokslo ir sporto ministras – Jurgita Šiugždinienė (Tėvynės sajunga);

Teisingumo ministras – Evelina Dobrovolska (Laisvės partija);

Ekonomikos ir inovacijų ministras – Aušrinė Armonaitė (Laisvės partija);

Užsienio reikalų ministras – Gabrielius Landsbergis (Tėvynės sąjunga);

Vidaus reikalų ministras – Agnė Bilotaitė (Tėvynės sąjunga).

Žemės ūkio ministras – kol kas neįvardytas.