Koks požiūris į abortus vyrauja Europoje?

Piketas prie Lenkijos ambasados
Piketas prie Lenkijos ambasados
  © Edvard Blaževič
Alfa.lt
2020-11-22 13:49

Nepaisant abortų prieinamumo didžiojoje Europos dalyje, moterys kai kuriose šio žemyno šalyse susiduria su problemomis atlikti šią kontroversišką procedūrą, praneša naujienų tarnyba „Reuters“.

Abortų atlikimą dar labiau apsunkina ir šiuo metu siaučianti koronaviruso pandemija, perkrovusi sveikatos apsaugos sistemas ir uždariusi sienas. Kuriose valstybėse pasidaryti abortus yra įmanoma, o kuriose ne?

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos Reprodukcinių teisių centro duomenimis, ES abortai legalūs ir reikalaujantys tik moterų sutikimo yra Austrijoje, Belgijoje, Bulgarijoje, Kroatijoje, Kipre, Čekijoje, Danijoje, Estijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Vengrijoje, Airijoje, Italijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Portugalijoje, Rumunijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Ispanijoje ir Švedijoje.

Šešios Europos valstybės yra apribojusios arba visai uždraudusios abortus. Malta, Andora ir San Marinas išvis draudžia abortus, nebent kiltų grėsmė gimdyvės gyvybei. Monakas ir Lichtenšteinas leidžia juos atlikti tik tada, jei kyla grėsmė gimdyvės gyvybei arba išprievartavimo ir vaisiaus išsigimimo atvejais. Jeigu Lenkijoje įsigaliotų Konstitucinio Teismo sprendimas, abortai bus galimi tik prievartavimo, kraujomaišos ar gimdyvės gyvybės grėsmės atveju.

15 Europos valstybių, tarp kurių yra Italija ir Ispanija, yra įvedusios laiko tarpo tarp prašymo atlikti abortą ir pačios procedūros reikalavimą.

12 Europos valstybių, tarp kurių yra Vengrija ir Vokietija, moterys turi pereiti privalomą konsultacijų kursą, kuriame yra supažindinama su pačia procedūra ir bandoma įkalbėti tęsti nėštumą.

Italijoje abortai yra leidžiami tik pirmas 90 nėštumo dienų, tačiau net tada ne visada šią procedūrą išeina įgyvendinti. Remiantis šalies Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 69 proc. ginekologų ir 46 proc. anesteziologų nesutinka atlikti abortų dėl savų įsitikinimų. Tai priverčia ne vieną moterį ieškoti, kur nutraukti nėštumą, ar net kai kuriais atvejais išvykti iš šalies.

Nors Vokietijoje atlikti abortą yra legalu, tai gali būti laikoma nusikaltimu, jeigu neatitinka tam tikrų aplinkybių, tarp kurių – jis privalo būti atliktas per pirmas 12 savaičių nuo nėštumo pradžios. Po šio termino abortus galima atlikti tik dėl tam tikrų medicininių priežasčių arba po išprievartavimo ar kitokio seksualinio smurto.