Lietuvos psichoterapeutai siūlo terapiją nuo homoseksualizmo
Veiklą vertins valstybinės institucijos

LGBT piketas
LGBT piketas
  © Paulius Peleckis / Fotobankas

Lietuvos bioetikos komisija ketina įvertinti šalies psichoterapeutus, kurie iki šiol laikosi pozicijos, kad homoseksualizmas yra liga. Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (VASPVT) savo ruožtu vertins, ar gydytojai, siūlydami sveikatos priežiūros paslaugas LGBT+ asmenims, nepažeidžia įstatymų, tikindami pacientus, esą jų orientacija yra sutrikimo požymis, liga, trauma bei patologija, bei siūlydami juos gydyti terapijos būdu.

Tokie sprendimai priimti po to, kai LGBT+ bendruomenės atstovas kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) su prašymu ištirti gydytojų psichiatrų Gintauto Vaištokos, Kęstučio Ramanausko bei gydytojo dermatovenerologo Mindaugo Burago pasisakymus ir veiksmus, kurie galimai skatina LGBT+ bendruomenės diskriminaciją bei ragina homoseksualius asmenis gydytis.

SAM tikina, kad tokių pažeidimų vertinimas yra ne jų kompetencija, todėl visa LGBT+ atstovo pateikta informacija yra perduota Bioetikos komisijai bei Akreditavimo tarnybai.

„Sveikatos apsaugos ministerija neturi teisės aktais jai suteiktų įgaliojimų vykdyti tyrimų ar taikyti jokių poveikio priemonių dėl drausminės atsakomybės ne ministerijos darbuotojams ar ne ministerijos paskirtiems pavaldžių įstaigų vadovams. Už tinkamą įstaigos veiklos administravimą atsakingas įstaigos vadovas“, – teigė SAM Spaudos tarnybos patarėja Neringa Mikėnaitė.

Siūlo terapiją nuo homoseksualizmo

Žurnalisto, LGBT+ atstovo Jono Valaičio tikinimu, homoseksualumą sutrikimu laiko ir specialistai, ne itin susiję su psichinės sveikatos sritimi, tačiau siūlantys tariamą pagalbą gydant nuo homoseksualumo. Vienas jų – gydytojas dermatovenerologas M. Buragas, save taip pat pristatantis ir seksologu.

Gydymo įstaigos „Homo Sanus“ puslapyje buvo teigiama, kad homoseksualumas yra sutrikimas, o nuo jo siūlomas ir gydymas.


"Homo Sanus" puslapyje teikiama informacija

"Homo Sanus" puslapyje teikiama informacija

Tiesa, susisiekus su M. Buragu, medikas gynėsi ir tikino, kad jis homoseksualumo nelaiko liga.

„Šiaip homoseksualumas nėra susirgimas ir tai nėra gydoma. O jeigu ten parašyta taip, tai, matyt, padaryta klaida. Reikia pasakyti, kad rašant tą tekstą galbūt ne visai tiksliai yra pasakyta“, – Alfa.lt sakė M. Buragas.

Po Alfa.lt skambučio „Homo Sanus“ puslapyje seksologo paslaugų aprašymas pasikeitė, jame homoseksualizmas nebebuvo vertinamas kaip sutrikimas.


LGBT vėliava

LGBT vėliava© Pixabay.com

Lietuvos bioetikos komiteto direktorė Asta Čekanauskaitė patvirtina, kad jie vertins minėtų medikų viešus pasisakymus.

„Mes su medžiaga susipažinome ir ją išsinagrinėjome, kaip etikos komiteto kompetenciją nusistatėme, kad vertinsime, ar tie vieši pasisakymai atitinka profesinės etikos normas, tai yra ką jie sako viešai“, – sakė A. Čekanauskaitė.

Save pristato seksologu, nors toks galimai nėra

„Kitas dalykas, kurio vertinimas jau priklausys nuo kitos institucijos vertinimo, tai yra ar M. Buragas, kuris yra dermatovenerologas, o save pristato seksologu, nepažeidė etikos normų. Mes vertinome tą situaciją ir supratome, kad tokios kaip gydytojo seksologo normos nėra, o gydytojo dermatologo norma neapima seksologo paslaugų. Bet šis klausimas turės būti vertinamas Akreditavimo tarnybos, nes jie licencijuoja specialistus. Tad, kai Akreditavimo tarnyba nustatys ir ištirs, ar jis teikia teisingą informaciją, tada mes jau kaip Etikos komitetas galėsime pasakyti, ar čia yra etikos pažeidimas, ar ne“, – Alfa.lt sakė Bioetikos komiteto direktorė.

Lauks pasiaiškinimų

A. Čekanauskaitė teigė, kad kol kas komitetas dar negali įvertinti, ar medikai pažeidė etikos normas, kadangi tai gali būti tiesiog žurnalistų parašytas tekstas, kuris yra ištrauktas iš konteksto.

„Mes negalime vertinti, ką jie gali gydyti ir kaip jie gydo, bet mes galime vertinti, ką jie kalba. Mes negalime vertinti tik tuo, kas yra interneto portaluose, tad mes rengiame kreipimusis į tuos tris gydytojus su prašymu tiesiog pateikti savo paaiškinimą ir priežastis, dėl ko jie taip kalba“, – tikino komiteto direktorė.


LGBT

LGBT© Organizatoriai

Akreditavimo tarnyba Alfa.lt teigė, kad labai neseniai iš SAM gavo informaciją apie minėtus medikus, todėl vertinimas dar nepradėtas.

„Patvirtiname, jog Sveikatos apsaugos ministerija ką tik pateikė Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai informaciją dėl Jūsų laiške minėtų gydytojų. Šiuo metu atliekamas pateiktos informacijos vertinimas“, – teigė VASPVT direktorė Nora Ribokienė.

„Homoseksualizmas išgydomas“

LGBT+ atstovas SAM pateikė informaciją ir apie psichiatrą G. Vaištoką, kuris žiniasklaidai yra pareiškęs, kad homoseksualumas yra sutrikimas, traumos priežastis ir gali būti išgydomas.

„Taip, tai nėra lengva, bet per psichoterapijos istoriją yra daromi tyrimai, yra visai nesenų tyrimų, kurie rodo, kad šitie emociniai sužeidimai yra išgydomi, ir tada, kada gyja tas sužeidimas, potraukis gali keisti kryptį. Čia nėra, kad žmogų galima priversti pakeisti potraukį, su tuo potraukiu nėra dirbama psichoterapiniame procese. Dirbama kaip ir su visais psichologinių sužeidimų atvejais“, – prieš kelerius metus 15min interviu metu kalbėjo G. Vaitoška.

Psichoterapeutas tuo metu tikino, kad LGBT+ bendruomenė yra emocinio sužeidimo bei traumos priežastis.

„Čia jautri tema, nes niekas nenori būti sutrikęs ar sergantis. Jei žiūrėtume terminą, kas yra patologija, tai yra kentėjimas. Tai čia yra toks emocinis kentėjimas, sužeistumas. Kada jis gyja, keičiasi tada“, – apie homoseksualumą kalbėjo Lytiškumo ugdymo kursų autorius.


Psichoterapeutas Gintautas Vaitoška

Psichoterapeutas Gintautas Vaitoška© Paulius Peleckis / Fotobankas

Klaipėdos šaukimo punkte ne vieną dešimtmetį dirbęs psichiatras Kęstutis Ramanauskas taip pat pakliuvo į LGBT+ bendruomenės akiratį  jis prieš penkerius metus kalbėdamas apie psichologinius testus šauktiniams neslėpė, kad testu iš dalies gali būti mėginama išsiaiškinti šauktinio seksualinę orientaciją.

„Pagal tai aš juos ir nurašau. Nors sakoma, kad ligos nėra, ji yra. Psichoelgesio sutrikimai yra ne ta orientacija. Nors kiti kitaip mano. Juk toks žmogus bus patyčių objektas kariuomenėje ir jis neištarnaus visų devynių mėnesių“, – naujienų portalui Klaipėda.diena.lt interviu metu teigė psichiatras.

Homoseksualumas nėra liga

Dar 1973 m. JAV psichiatrų asociacija nusprendė išbraukti homoseksualumą iš psichikos sutrikimų ir ligų sąrašo. 1992 m. taip pat pasielgė ir Pasaulio sveikatos organizacija. Kiek vėliau, 2014 m., Lietuvos psichologų sąjunga paskelbė poziciją, kad tikrosios LGBT+ asmenų problemos kyla dėl diskriminacijos.

LGBT+ atstovas J. Valaitis kreipdamasis į SAM tikino, kad tokių licencijuotų medikų skleidžiama dezinformacija tik sustiprina ir taip įsišaknijusį neigiamą visuomenės požiūrį į LGBT+ asmenis.

„Viešoje erdvėje pateikiami jų teiginiai, esą homoseksualumas yra pagydomas, leidžia daryti prielaidą, kad kyla rizika, jog toks specialistas gali verstis žalinga gydymo nuo homoseksualios ar biseksualios orientacijos. Tokia padėtis psichinės sveikatos srityje sėja didelį nerimą, kadangi LGBT asmenys ir taip yra linkę dažniau susidurti su psichologinėmis ar psichinėmis problemomis, tad jiems šios srities specialistų konsultacijos kartais tampa būtinos, tačiau susidūrus su netinkamos kvalifikacijos psichologais ar psichiatrais kyla rizika, jog LGBT+ asmenų, besikreipiančių pagalbos, emocinė būklė gali ne pagerėti, o net pablogėti“, – kreipdamasis į SAM teigė J. Valaitis.


Jonas Valaitis/Virginijos Kesminės nuotr.

Jonas Valaitis/Virginijos Kesminės nuotr.