Pranašo Mahometo karikatūra Prancūzijoje ir masiniai protestai Artimuosiuose Rytuose: kas atsitiko?

Deginami E. Macrono atvaizdai Stambule
Deginami E. Macrono atvaizdai Stambule
  © SCANPIX
Alfa.lt
2020-11-03 06:42

Nepasitenkinimą sukėlusių Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono remarkų apie islamą ir pranašo Mahometo karikatūros sukeltas skandalas darosi sunkiai suvaldomas. Musulmonų pasaulis protestuoja ir ragina nebepirkti prancūziškų prekių. Kaip buvo prieita prie šios situacijos?

Portalo DW duomenimis, E. Macronas sukėlė viso pasaulio musulmonų nepasitenkinimą, paskelbus pažadą kovoti su „islamiškuoju separatizmu“ ir apgynė laivę šalyje viešinti religinių veikėjų karikatūras. Šie veiksmai sukėlė daugybę protesto akcijų, boikotų ir pasmerkimų. 

Ką padarė E. Macronas?

Prancūzijos prezidentas po vieno šalies mokyklos mokytojo nužudymo dėl rodytų pranašo Mahometo karikatūrų išsakė savo palaikymą įtvirtintiems žodžio laisvės principams bei sekuliarioms vertybėms. Jis drąsiai apgynė teisę kurti pašiepiančius piešinius ir pabrėžė, kad „asmeniškai karikatūrų nepasmerks“.

E. Macrono Vyriausybė artimiausiu metu ruošiasi išleisti naują įstatymą kovai su „islamistų separatizmu“. Šalies vadovo teigimu, islamistai Prancūzijoje yra sukūrę paralelinę kultūrą, kuri atmeta prancūziškas vertybes, papročius ir įstatymus.

Jis taip pat teigė, kad islamą, kaip religiją, visame pasaulyje yra ištikusi krizė, o musulmonų pozicijos įvairiais klausimais „griežtėja“.

Penktadienį nemenką erzelį sukėlusios karikatūros buvo vaizduojamos ant valdžios institucijų visoje Prancūzijoje.

Kas lėmė tokius E. Macrono žodžius?

Kaip dalį pamokos apie žodžio laisvę istorijos mokytojas Samuelis Paty parodė savo mokiniams porą pranašo Mahometo karikatūrų, kurias 2015 m. buvo išleidęs satyros žurnalas „Charlie Hebdo“. Būtent dėl šių karikatūrų buvo įvykdytas ne vienas teroro aktas, iš kurių žinomiausias – 12 žmonių nužudymas prie pat žurnalo redakcijos pastato.

Po bendruomenės skundų dėl šios pamokos S. Paty buvo brutaliai nužudytas ir nukirsdintas netoli savo mokyklos. Šį kruviną išpuolį surengė 18-metis čečėnų kilmės ekstremistas.

Pranašo Mahometo vaizdavimas daugeliui musulmonų yra šventvagystė. Nors tai nėra konkrečiai uždrausta Korane, kai kurios religinės taisyklės draudžia musulmonams savo pranašą vizualiai bet kokiais būdais atvaizduoti.

Prancūzijoje „Charlie Hebdo“ karikatūros yra tapusios tam tikromis sekuliarių tradicijų, besitęsiančių nuo pat Didžiosios Prancūzijos revoliucijos laikų, ikonomis. 

Kaip reagavo islamiškasis pasaulis?

Daugelis islamiškųjų valstybių pasmerkė E. Macrono aršų karikatūrų gynimą ir paragino boikotuoti prancūziškas prekes.

Didžiausią nepasitenkinimą pademonstravo Turkija, kurios prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, jau kurį laiką garsėjantis kritikos priėmimo stoka, teigė, kad E. Macronui reikalingas „psichinės sveikatos patikrinimas“, ir apkaltino politiką vykdant antiislamistinę politiką.

„Jūs tikrąja prasme esate fašistai, jūs tikrąja prasme esate nacizmo grandinės dalis“, – apkaltino Europą savo valstybę kaip diktatorius valdantis Turkijos prezidentas, gėdingai palyginęs dabar gyvenančius musulmonus Europoje su nacių laikais gyvenusiais žydais.

„Nežiūrėkite į prancūziškas prekes, nepirkite jų“, – pirmadienį teigė R. T. Erdoganas.

Prancūzija savo piliečius Turkijoje perspėjo „būti budrius“ dėl „vietinio ir tarptautinio“ konteksto ir vengti bet kokių susirinkimų ar demonstracijų viešose vietose.

Islamo gimtine laikoma Saudo Arabija pasmerkė „įžeidžiančias“ islamo pranašo karikatūras ir atmetė bet kokias religijos ir terorizmo sąsajas.

Prekybininkai Jordanijoje, Kuveite ir Katare pašalino prancūziškas prekes iš lentynų, o Kataro universitetas atšaukė kitą savaitę turėjusią vykti prancūzų kultūros savaitę.

Protestai taip pat buvo organizuojami Irake, Sirijoje, Libijoje, Gazos Ruože ir Bangladeše, pastarajame susirinkus dešimtims tūkstančių žmonių, iš kurių dalis degino E. Macrono atvaizdus.

Pakistano premjeras Imranas Khanas teigė, kad E. Macronas skatina prieš islamą nutaikytą sentimentą ir specialiai provokuoja musulmonus. Prancūzijos prezidentą taip pat pasmerkė ir oficialioji Libijos valdžia, Palestinos teroristinė organizacija „Hamas“, Afganistano Talibanas ir Libano šiitų organizacija „Hezbollah“. 

Kaip reagavo Europa?

Europos lyderiai išreiškė palaikymą E. Macronui ir sukritikavo prieš jį rengiamas atakas, ypač iš Turkijos.

„Tai yra stipriai įžeidūs komentarai ir jie yra kardinaliai nepriimtini, ypač prancūzo mokytojo Samuelio Paty nužudymo fone“, – teigė Vokietijos kanclerės Angelos Merkel atstovas spaudai Steffenas Seibertas.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas Turkijos vadovo žodinius išpuolius prieš E. Macroną pavadino „nauju dugnu“.

Italijos, Nyderlandų ir Graikijos premjerai irgi išreiškė palaikymą Prancūzijai.

Kai kurie ES pareigūnai taip pat pasmerkė R. T. Erdogano komentarus, EK perspėjant Turkijos prezidentą, kad jis ir toliau gadina savo šalies viltis prisijungti prie Europos Sąjungos.

Kokia reakcija į įvykius buvo pačioje Prancūzijoje?

Po R. T. Erdogano pareiškimų Prancūzija atšaukė savo ambasadorių Turkijoje.

Prancūzijos musulmonų tikėjimo taryba (CFCM), kuri iš esmės yra pagrindinė musulmonų organizacija šalyje, patvirtino, kad islamą išpažįstantys asmenys šioje šalyje „nėra persekiojami“.

„Prancūzija yra nuostabi valstybė, musulmonai piliečiai nėra persekiojami, jie laisvai gali statyti mečetes ir laisvai išpažinti savo religiją“, – teigiama organizacijos pareiškime.

CFCM vadovas Mohammedas Moussaoui paragino Prancūzijos musulmonus „ginti valstybės interesus“.

„Mes žinome, kad tokių kampanijų propaguotojai teigia, kad jie gina islamą ir Prancūzijos musulmonus, bet mes raginame juos būti racionalesnius. Visos šios šmeižto kampanijos prieš Prancūziją yra nenaudingos ir tik skaldo“, – teigė M. Moussaoui.

Jo teigimu, šalies įstatymai suteikia žmonėms „teisę nekęsti“ karikatūrų, tačiau jis remia E. Macrono poziciją.

Prancūzijos didžiausia prekybininkų asociacija „Medef“ irgi parėmė šalies valdžią.

„Aš raginu visas kompanijas atsispirti šiam šantažui ir kol kas iškęsti šį boikotą“, – teigė asociacijos vadovas Geoffroy Roux de Bezieux.

Jo teigimu, kartais ateina „laikas, kai reikia savo principus iškelti aukščiau už galimybę sėkmingai plėsti savo verslus“.