Vilniaus kongresų rūmų projekto ateitis – vis dar miglota

Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rekonstrukcijos projekto vizualizacija.
Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rekonstrukcijos projekto vizualizacija.
  © Alfa.lt
Arvydas Jockus | Alfa.lt
2020-10-05 06:30

Šiemet parengtą Vilniaus kongresų rūmų (buvusių Vilniaus koncertų ir sporto rūmų) techninį projektą turės įvertinti nepriklausomi ekspertai, tačiau nežinoma, kada toks vertinimas galėtų įvykti.

Šiuo metu Turto bankas nėra pradėjęs pirkimo procedūros, nėra parengtos ir pirkimo sąlygos.

Tik po to, kai gaus nepriklausomų ekspertų vertinimą, Turto bankas spręs, ar įmonių konsorciumo parengtą Vilniaus kongresų rūmų projektą galutinai įsigyti ir prašyti jam statybos leidimo bei skelbti rangovų konkursą.

Be kitų dalykų, nepriklausomi ekspertai turės įvertinti, ar techninio projekto kaina nėra išpūsta, o sprendiniai tinkami ir pagrįsti.

Apmokėjo 40 proc. techninio projekto kainos 

Vilniaus kongresų centro techninis projektas Turto bankui buvo pateiktas šių metų kovo mėn. Per tą laiką projektas buvo tikrinamas, atlikta bendroji projekto ekspertizė: vertinta, ar projektas atitinka galiojančius teisės aktus ir normas. Vėliau pagal bendrosios ekspertizės pateiktas pastabas projektas buvo tikslinamas ir pateiktas užsakovui patvirtinti rugpjūčio pabaigoje.

Techninį projektą rengė keturių įmonių konsorciumas, susidedantis iš bendrovių „Archimenai“, „Projektavimo ir restauravimo institutas“, „Vilniaus architektūros studija“ ir Sigito Kuncevičiaus projektavimo firmos.

Šiuo metu yra apmokėta 40 proc. techninio rengimo sutarties vertės, kas sudaro kiek daugiau nei 270 tūkst. eurų su PVM.

„Techninis projektas – tai statybų, ar šiuo atveju rekonstrukcijos, projekto pirmasis etapas. Techniniame projekte nustatomi projektuojamo statinio esminiai funkciniai (paskirties), architektūros (estetiniai), technologijos, techniniai, ekonominiai, kokybės reikalavimai bei kiti rodikliai ir charakteristikos. Tik turint techninį projektą galima gauti statybos leidimą. Remiantis techniniu projektu bus parinktas statybos rangovas, rengiamas darbo projektas, parenkami statybos produktai ir įrenginiai bei atliekami statybos darbai“, – Alfa.lt aiškino Turto banko Komunikacijos skyriaus komunikacijos konsultantė Jolita Skinulytė-Niakšu.

Pasak jos, Turto bankui pateiktą Vilniaus kongresų centro techninį projektą sudaro daugiau nei 5000 puslapių įvairios informacijos, brėžinių ir vizualų. Projektą parengti rangovams prireikė kiek daugiau nei metų.

Lieka daug neatsakytų klausimų

Turto bankas šio techninio projekto dar nepriėmė, kadangi bus atliekama jo nepriklausoma ekspertizė. Tačiau nėra žinoma, nei kada ji bus pradėta, nei kada baigta.

„Ekspertizė dar nepradėta. Šiuo metu rengiamasi jos pirkimui“, – teigė J. Skinulytė-Niakšu.

Todėl Turto bankas šiuo metu negali nurodyti nei ekspertizę atliksiančių įmonių ar asmenų –profesionalių ekspertų.

Kol nėra paskelbtas pirkimas, Turto bankas negali nurodyti ir to, kiek lėšų numatoma išleisti nepriklausomai ekspertizei.

Į Alfa.lt klausimą, kokios sąlygos iškeltos nepriklausomai ekspertizei, tai yra į kokius konkrečius klausimus ekspertai turėtų atsakyti, Turto banko atstovė atsakė, kad sąlygos šiuo metu dar rengiamos.

Turto banko vadovas Mindaugas Sinkevičius rugsėjo mėn. viešojoje erdvėje teigė: „Kai turėsime atsakymus, viešai juos pristatysime visuomenei.“

Tačiau Turto bankas šiuo metu negali atsakyti, per kiek laiko nuo atsakymų gavimo toks pristatymas galėtų įvykti.

Alfa.lt teiravosi, koks numatomas veiksmų planas, jeigu nepriklausoma ekspertizė turės svarbių pastabų, pavyzdžiui, kad projekto kaina pasirodys išpūsta, sprendiniai netinkami ir nepagrįsti, ir kiek laiko dėl to gali būti atidėtas numatomas kreipimasis dėl statybos leidimo ir rangovų konkurso skelbimas.

„Techninis projektas turėtų būti tikslinamas pagal pateiktas pastabas. Trukmė vėlgi priklauso nuo pastabų pobūdžio ir kaip greitai jas sugebės pataisyti techninio projekto rangovai“, – atsakė Turto banko atstovė.

Bus skelbiami du konkursai – rangos ir pastato operatoriaus. Planuojama, kad pats Vilniaus kongresų centras savo veiklą pradės 2023 m.

Vilniaus koncertų ir sporto rūmų pastatas bus išplėstas nuo 15,6 tūkst. iki 18 tūkst. kv. m ir pritaikytas Vilniaus kongresų centro veiklai. Bus perplanuojamos patalpos, pritaikant jas konferencijoms, kongresams ir kitiems kultūriniams renginiams. Čia bus įrengta iki 10 įvairaus dydžio konferencijų salių, didžiausia kongresų salė – 2400 vietų, kultūriniuose renginiuose bus galimos iki 4000 vietų.

Pagal galimybių studiją, veikiantis Kongresų centras per metus generuos apie 40 tūkst. turistų srautą į Lietuvą, o jos ekonominis poveikis sudarys 110 mln. eurų per metus.

Projekto įgyvendinimas užtruko

Turto bankas dar šių metų pradžioje planavo paskelbti būsimo Konferencijų ir kongresų centro, kuris iškils vietoj Vilniaus koncertų ir sporto rūmų, rangovo bei operatoriaus konkursus, bei parengti techninį projektą. Tačiau darbai užtruko.

Vilniaus koncertų ir sporto rūmai yra pripažinti kultūros paveldo objektu, todėl jie rekonstruojami neprarandant jo saugotinų kultūrinių savybių.

2015 m. Turto bankas, įgyvendindamas projektą, valstybės nuosavybėn iš Šiaulių banko už 5,6 mln. eurų įsigijo Vilniaus koncertų ir sporto rūmų pastatų kompleksą, esantį Vilniuje, Rinktinės g. 1, ir šiuo metu jį valdo patikėjimo teise.

Turto bankas 2016 m. jau buvo skelbęs rūmų rekonstrukcijos konkursą, kurį nutraukė tais pačiais metais, o 2017 m. pradžioje nutraukė derybas su bankrutuojančios Vilniaus statybų bendrovės „Active construction management“ (buvusi „Irdaiva“), restruktūrizuojamos įmonės „LitCon“ ir „Pamario restauratoriaus“ konsorciumu.

2017 m. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba paskelbė, kad vienas Turto banko pirkimo komisijos narių tuo pat metu dirbo ir „Irdaivoje“. Tarnyba atliko kratas bendrovėje, jos vadovas ir savininkas Irmantas Kubilius buvo sulaikytas, vėliau įmonei pateikti įtarimai.

Viešųjų pirkimų tarnyba 2016 m. nurodė Turto bankui iš naujo svarstyti konkurso biudžetą bei konsorciumo pasiūlytą kainą, kuri pasirodė per didelė, – ji siekė 27,79 mln. eurų.

2018 m. pabaigoje Finansų ministerija padidino projekto biudžetą – dabar jis siekia iki 29 mln. eurų (su PVM).

Vyriausybė rūmų atnaujinimą yra pripažinusi valstybei svarbiu projektu.

Sutvarkys aplinką buvusių žydų kapinių vietoje

Šių metų liepos 8 d. Vilniaus miesto taryba pritarė savivaldybės administracijos ir Turto banko jungtinės veiklos sutarčiai, o kartu – savivaldybės dalyvavimui įgyvendinant Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių teritorijos Rinktinės gatvėje sutvarkymo projektą.

„Planuojama, kad šioje vietoje stovintys Vilniaus koncertų ir sporto rūmai bus pritaikyti tarptautinius standartus atitinkančio Vilniaus kongresų centro veiklai“, – teigta savivaldybės pranešime.

Turto bankas turėtų rekonstruoti bei išplėsti 1971-aisiais pastatytus Vilniaus koncertų ir sporto rūmus, o savivaldybė tuo metu pasirengusi apsaugoti ir įamžinti šio pastato prieigose esantį objektą – valstybės saugomą Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių vietą.

Tvarkant kapinių teritoriją numatyta įrengti pėsčiųjų takus, žydinčias vejas, atnaujinti dangas, mažosios architektūros elementus, teritorijos apšvietimą, įrengti teritorijos laistymą, taip pat atlikti kitus būtinus teritorijos sutvarkymo darbus – atnaujinti esamas atramines sienas, laiptus, įrengti informacinius ženklus apie vietos istoriją. Visi suplanuoti darbai buvusių kapinių vietos teritorijoje ir apsaugos zonoje yra suderinti su Lietuvos žydų bendruomene ir Europos žydų kapinių išsaugojimo komitetu. Sutarta, kad ši rekonstrukcija padėtų ir apsaugoti, ir pritaikyti pažinimui bei naudojimui Vilniaus kongresų centro prieigas.

„Kapinių teritorija bus tvarkoma laikantis pagarbumo ir ramybės principo bei itin griežto apsaugos režimo. Žydų kapinių teritorijoje negalimi kasimo darbai, tad naujos takų dangos, pieva ir gėlynai bus įrengti ant esamų betoninių plokščių užpylus grunto“, – aiškino projektą pristačiusi Vyriausiojo miesto architekto skyriaus vyresnioji patarėja Rūta Matonienė.

Dėl tų pačių priežasčių šioje teritorijoje nebus sodinami nauji medžiai – bus išsaugomi esami. Pėsčiųjų takai ir pandusai bus irgi įrengiami ant esamų betoninių plokščių.

Naujieji partneriai, kartu sudėjus, tvarkys beveik 4 ha ploto teritoriją, kurioje stovi ir senieji Vilniaus koncertų ir sporto rūmai. Preliminari visos buvusių kapinių teritorijos aplinkos tvarkymo darbų kaina yra 3,4 mln. eurų. Vilniaus miesto savivaldybės dalis preliminarioje projekto vertėje yra apie 2,35 mln. eurų, Turto banko – apie 1 mln. eurų.