Kazlų Rūda nuo šiol turės miesto atsiradimo legendą
Ji įprasminta miesto parke

Kazlų rūda
Kazlų rūda
  © Fotobankas
BNS
2020-09-26 18:56

Kazlų Rūda nuo šiol turės miesto atsiradimo legendą, ji ant metalinių lentelių, esančių šalia ką tik sukurtų medinių skulptūrų, įprasminta centriniame miesto parke, šią savaitę pranešė savivaldybė.

Manoma, kad Kazlų Rūdos vietovardžiui pradžią davė XVI-XVIII a. iš Mozūrijos miško atsikėlęs verslininkas, bajoras Kazla su savo šeima, vėliau jo vardu pavadinta čia išaugusi gyvenvietė, o žodis „Rūda“ siejamas su rūdos gavimo ir apdorojimo vietomis, kurių čia buvo gausu.

„Ilgus amžius snūduriavo mėlynai žalios Sūduvos girios. Visokia gyvastis čia per kraštus veržėsi: urzgė, maurojo, baubė ir dantis su nagais medžioklei galando. Pavasariais sugrįžusių sparnuočių giesmės pro saulę su mėnesiu į dangų kilo ir šviesų džiaugsmą žemei dovanojo. Lietaus girdomi ir vėtrų plakami, augo ir klupo, seno ir puvo galiūnai medžiai“ , – rašoma legendoje.

„Nei reikėjo, nei trūko čia žmogaus, bet jis ėmė ir atkako... iš Mozūrijos. Ir ne vienas, o su visa krūva ratuotų, batuotų, vyžotų ir žiponuotų šeimynykščių. Kaip medum teptas rodėsi ateiviams sraunių upių ir judrių upelių išbėginėtas, klampių pelkių pilnas miškingas kraštas. Savo giminę į Sūduvą atvedęs bajoras Baltramiejus Kazla, drūtas, ūmaus būdo vyriškis, naujose žemėse šaknis įleisti panūdo. O ir Jadvyga, jo žmona, paragino naują gyvenimą čia pradėti, sau ir gausiai šeimynai gerovę pakloti!“, – teigiama joje.

Kazlų Rūdos savivaldybė legendos sukūrimo konkursą paskelbė kovo pradžioje, kadangi šiemet minimas savivaldybės dvidešimtmetis. 

Savivaldybės teigimu, prie legendos kūrimo prisidėjo istorikas Juozas Banionis, kalbininkas Aldonas Pupkis, vietos lietuvių kalbos, etikos ir teatro mokytojai, visuomenininkai.

Legendą surašė Kazio Griniaus gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Daiva Gražulienė, ją redagavo A. Pupkis.

„Pats kūrybinis procesas buvo tikrai įdomus, įtraukus ir naudingas grupės nariams. Diskusijose išsiaiškinome daug naujų įdomių dalykų apie savo kraštą“, – pranešime teigė kūrybinės grupės koordinatorė Odeta Pučinskienė.

„Tikimės, jog ši legenda tarnaus kaip kultūrinis, kūrybinis, istorinis naratyvas, perteikiant mūsų krašto istoriją. Taigi kūrybinė grupė veiks ir toliau“, – sakė ji.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.