Kosovo premjeras pritaria idėjai pervadinti ginčytiną ežerą D. Trumpo garbei

Gazivodos/Ujmano ežeras
Gazivodos/Ujmano ežeras
  © SCANPIX
Alfa.lt
2020-09-26 13:30

Atsitiktinai išsakyta remarka gali padėti išspręsti diplomatinį ginčą ir būti įamžinta Balkanų žemėlapyje.

Portalas „Radio Free Europe/Radio Liberty“ pranešė, kad Kosovo premjeras Avdullahas Hotis palaikė pasiūlymą tiek Kosovo, tiek Serbijos teritorijoje esantį ežerą pervadinti JAV prezidento Donaldo Trumpo garbei.

Dabar šis vandens telkinys serbų yra vadinamas Gazivodos, o kosovarų – Ujmano ežeru. Galbūt klausimas, kaip vadinti ežerą, neatrodytų kaip labai didelė problema, tačiau tai yra vienas Serbijos ir Kosovo derybininkų nesutarimų JAV moderuojamose derybose, kurios užsibaigė pasirašius bendrą ekonominių santykių normalizavimo susitarimą Vašingtone.

Per šias derybas D. Trumpo specialusis pasiuntinys derybose Richardas Grenellis galimai pasiūlė, tikriausiai pusiau juokais, išspręsti ginčą paprasčiausiai pervadinus ežerą JAV prezidento garbei.

Tačiau feisbuke Kosovo premjeras A. Hotis šią idėją palaikė.

„Aš sveikinu ambasadoriaus Grenellio pasiūlymą Ujmano ežerą pavadinti prezidento Trumpo ežeru kaip garbingą ypatingo vaidmens pasiekiant istorinį susitarimą dėl ekonominių santykių tarp Kosovo Respublikos ir Serbijos ženklą, nes tai yra didelis žingsnis link politinio susitarimo, kuris galiausiai lemtų vienas kito pripažinimą“, – rašė šalies premjeras.

Šalies vadovas paminėjo, kad „Kosovas jau yra pavadinęs ne vieną aikštę amerikiečių garbei, tarp kurių yra prezidentai Billas Clintonas ir George‘as Bushas, senatorius Bobas Dole‘as, valstybės sekretorė Madeleine Albright, dėl jų indėlio į Kosovo laisvę ir nepriklausomybę nuo Serbijos“.

Kosovo nepriklausomybės karas pareikalavo 10 tūkst. aukų – dauguma jų buvo etniniai Kosovo albanai. Kovos buvo užbaigtos po 78 dienas trukusio NATO oro pajėgų bombardavimo Serbijoje.

Kosovas, kuriame didžiąją gyventojų dalį sudaro albanai, paskelbė savo nepriklausomybę 2008 m. Nors dauguma Vakarų valstybių šalies suverenitetą pripažino, Serbija ir jos sąjungininkės Rusija ir Kinija iki šiol panašaus žingsnio žengti nesirengia.