TOK prezidento laiškas olimpiniam judėjimui: pasirengimas žaidynėms, saugumas ir solidarumas

Thomas Bachas/TOK nuotr.
Thomas Bachas/TOK nuotr.
LTOK | Alfa.lt
2020-09-24 18:31

Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Thomas Bachas išsiuntė antrąjį laišką olimpiniam judėjimui, pavadintą „Olimpizmas ir koronavirusas“, kuriame kalba apie optimizmą rengiantis Tokijo olimpinėms žaidynėms.

TOK prezidento T. Bacho laiškas:

Po pirmojo pranešimo „Olimpizmas ir koronavirusas“ balandį mūsų žinutė apie teigiamą sporto poveikį visuomenės sveikatai ir socialinei bei ekonominei sritims įgavo reikšmingos varomosios jėgos. Dabar matome, kad sportas visuotinai laikomas vienu esminių veiksnių kovoje su pandemija, kuri vis dar išplitusi daugelyje šalių. Sportas taip pat pripažintas neatsiejama kitose šalyse vykstančio atsigavimo nuo krizės sprendimo dalimi.

Laimei, vėl galime mėgautis vykstančiais sporto renginiais. Itin teigiama reakcija į šiuos renginius aiškiai parodo, kad sporto, kaip neatsiejamos mūsų gyvenimo dalies, sugrįžimo ilgėjosi ne tik sportininkai ir sporto organizacijos, bet ir visa plačioji visuomenė. Taip pat įsitikinome, kad sportinę veiklą įmanoma organizuoti saugiai net atsižvelgiant į taikomus apribojimus. Visa tai suteiks mums daugiau pasitikėjimo ir ryžto ruošiantis būsimiems renginiams, įskaitant Tokijo olimpines žaidynes. Norėčiau padėkoti visiems žmonėms, kurie padėjo mums tiek daug pasiekti nenuilstamai dirbdami visuomenės labui, ir visiems jums, sporto bendruomenės nariams, kurie itin atsakingai ir kūrybingai prisidėjote prie sporto renginių organizavimo ir visų jų dalyvių sveikatos apsaugojimo.

Šie ankstyvi pasiekimai padeda mums laukti laikų, kai daugelis šiuo metu taikomų gyvybiškai svarbių apribojimų bus sušvelninti. Tačiau planuodami būsimus sporto renginius privalome ir toliau elgtis atsakingai. Virusas dar neįveiktas. Turime ir toliau stengtis padėti jį suvaldyti bei prisidėti prie visuomenės atsigavimo po krizės.

Planuodami būsimus renginius turime elgtis atsakingai ne tik mūsų suinteresuotųjų šalių, bet ir visos sporto bendruomenės labui. Iš patirties žinome, kad kiekviena nesėkmė, turinti poveikį vienam iš mūsų, turi poveikį mums visiems ir gali sunaikinti visus bendrus kelių pastarųjų mėnesių pasiekimus.

Atsižvelgdami į šį kontekstą, stengiamės įvertinti pažangių testavimo metodų, leisiančių užtikrinti organizuojamų renginių saugumą, potencialą. Be jau esamų testavimo metodų, į rinką tiekiami arba dar kuriami įvairūs taip vadinamieji greitieji testai. Tokie greitieji testai, naudojami kartu su kitais kovos su koronavirusu būdais, tampa svarbia priemone visų dalyvių saugumui užtikrinti.

Be šių gerų naujienų apie testavimo galimybes, yra ir labai daug vilčių teikiančių signalų iš mokslininkų ir medikų bendruomenės apie galimybę sukurti patvirtintas vakcinas per kelis ateinančius mėnesius, o gal net iki šių metų pabaigos.

Kartu naudojamos pažangios testavimo galimybės ir vakcinos padės organizuoti sporto renginius daug saugiau. Planuodami būsimus renginius, visi mes turėtume atsižvelgti į šių naujų priemonių atsiradimo laiką. Todėl prie daugybės įvairių TOK planuojamų scenarijų pridėjome dar vieną, leidžianti pilnai išnaudoti testavimo ir vakcinų galimybes.

Viena vertus, per kelias pastarąsias savaites tapo akivaizdu, kad galime užtikrinti didelių sporto renginių saugumą net ir be vakcinos. Kita vertus, privalome suprasti, kad net testavimo metodai ir vakcinos negali būti laikomi „sidabrine kulka“, išspręsiančia visas mūsų problemas. Tiesiog šiuo metu dar nieko nežinome apie bet kokį galimų vakcinų poveikį. Vis dėlto, yra daug pagrindo atsargiam optimizmui.

TOK ir toliau atidžiai stebės šių priemonių kūrimo eigą. Taip pat stengiamės įvertinti, kokį poveikį tokios priemonės galėtų turėti sporto renginių organizavimui, pradedant nuo būtinybės pakeisti tam tikras mūsų atitinkamų organizacijų taisykles ir baigiant medicininiais, ekonominiais, socialiniais ir logistiniais aspektais. Šiuo tikslu ir toliau tęsime glaudų bendradarbiavimą su Pasaulio sveikatos organizacija, viešosiomis institucijomis, medicinos bei mokslo ekspertais ir farmacinėmis bendrovėmis. Taip pat stengiamės pasisemti patirties iš tų sporto organizacijų, kurioms pastaruoju metu pavyko sėkmingai suorganizuoti sporto renginius. Be abejo, visomis įžvalgomis pasidalinsime su visais suinteresuotais olimpinio judėjimo nariais, kad jomis galėtume pasinaudoti visi drauge.

Per pastaruosius mėnesius pademonstravome, kad iš tiesų esame #StipresniKartu. Įkvėpti šios solidarumo dvasios, turėtume ir toliau stengtis prisidėti prie viruso suvaldymo ir prie atsigavimo po visuotinės krizės. Norėčiau iš anksto padėkoti visiems jums už nuolatinį bendradarbiavimą siekiant mūsų visų bendro tikslo per sportą nešti pasauliui viltį ir tikėjimą.