Vyriausybės komisija nusprendė COVID-19 vakciną užsakyti visose ją gaminančiose bendrovėse

Vakcina nuo koronaviruso. Scanpix
Vakcina nuo koronaviruso. Scanpix
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2020-09-23 10:33

Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisijoje (NSK) pritarė sprendimui pirkti COVID-19 vakciną per Europos Sąjungos (ES) bendrųjų pirkimų mechanizmą diversifikuojant įsigijimus iš skirtingų gamintojų, kuriuos atrinko Europos Komisija ir su kuriais buvo sudarytos išankstinės vakcinų pirkimo–pardavimo sutartys.

Pasak Vyriausybės pranešimo, nuspręsta rinktis maksimaliai atsargų variantą, kai Vyriausybė pasisakys dėl kiekvienos sutarties, pagal kurią potencialios vakcinos perkamos.

„Nerizikuosime ir nebandysime atspėti, kuri konkrečiai iš klinikiniuose tyrimuose lyderiaujančių kompanijų pirmoji sukurs vakciną, iš esmės mažinančią riziką užsikrėsti, susirgti sunkesnėmis koronaviruso formomis bei būti viruso platintoju. Jei taip darytume, galime likti be jokios vakcinos, o tai Lietuvai būtų tikra tragedija“, – sakė premjeras S. Skvernelis.

Jis pabrėžė, jog vakcinų pirkimo sąlygos yra tokios, kokios yra: jas suderina EK ir jų keitimo galimybės yra itin ribotos. Todėl šiame etape kiekviena šalis pirkėja rizikuoja nusipirkti per didelį vakcinų kiekį arba prarasti dalį sumokėtų pinigų. Kita vertus, pirkimą vykdanti EK garantuoja jo skaidrumą ir patikimumą.

„Šiandien niekas nepasakys, kuriai iš septynių kompanijų, su kuriomis jau pasiekti EK preliminarūs sutarimai, pasiseks pirmajai. Todėl sudarysime sutartis dėl užsakymų su jomis visomis. Sutartis, kurios tenkintų bent didžiąją dalį mūsų poreikių. Vos tik vakcina bus išbandyta ir patikrinta, sieksime kuo greičiau ją gauti. Tikrai nebūsime „bandomaisiais triušiais“, į Lietuvą įsileisime tik saugias, mokslininkų ištirtas ir Europos vaistų agentūroje įvertintas vakcinas“, – teigia Vyriausybės vadovas.

Jo teigimu, pagrindinis NSK apsisprendimo kriterijus buvo toli gražu ne kaina.

„Net jei sumokėtume maksimalią įmanomą sumą, visoms kompanijoms, su kuriomis potencialiai bus sudarytos sutartys, valstybės išlaidos vakcinai sudarytų apytiksliai 40 eurų žmogui. Tikrai nemanau, kad tokia kaina būtų per didelė“, – pabrėžė  S. Skvernelis.

Vyriausybė siekė, kad sprendimas dėl vakcinos įsigijimo būtų priimtas Valstybės gynimo taryboje, tačiau prezidentas Gitanas Nausėda nesutiko, kad VGT svarstytų šį klausimą. Prezidento nuomone, sprendimą dėl vakcinos įsigijimo ir atsakomybę už jį turi prisiimti Vyriausybė.