EK vadovė ragina Europą radikaliai sumažinti taršą ir dėl pandemijos kurti „Europos sveikatos sąjungą“
A. Navalno apnuodijimas rodo, kaip Rusija elgiasi tarptautinėje arenoje; papildyta 13.00

EK pirmininkė U. von der Leyen
EK pirmininkė U. von der Leyen
  © SCANPIX
BNS
2020-09-16 12:37

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen trečiadienį pranešė, kad Komisija, reaguodama į ekstremalią klimato padėtį, siūlys iki 2030 metų 55 procentais sumažinti taršą Europoje.

„Suprantu, kad šis padidinimas nuo 40 iki 55 [procentų] kai kam yra per didelis, o kai kam – nepakankamas“, – sakydama savo pirmąjį metinį pranešimą kalbėjo U. von der Leyen.

„Mums 2030-ųjų tikslas yra ambicingas, pasiekiamas ir naudingas Europai“, – pridūrė ji.

Ambicingesnį tikslą remia ES galios Prancūzija ir Vokietija, taip pat stambusis verslas, bet jį santūriai vertins nuo anglių priklausomos rytinės bloko narės.

ES lyderiai bandys dėl tikslo susitarti per viršūnių susitikimą spalio mėnesį, o vėliau jam turės pritarti Europos Parlamentas, kur dauguma europarlamentarų nori ambicingesnio plano.

Taršos mažinimo tikslas yra svarbus U. von der Leyen metinio pranešimo Europos Parlamentui pasiūlymas, išdėstytas keli mėnesiai po to, kai ES lyderiai sutiko su jos istoriniu Europos gaivinimo po pandemijos planu.

U. von der Leyen sakė, kad 30 proc. 750 mlrd. eurų plano išlaidų bus skirta klimatui palankiems projektams, finansuojant vadinamosiomis žaliosiomis obligacijomis.

Ragina dėl pandemijos kurti „Europos sveikatos sąjungą“

U. von der Leyen trečiadienį taip pat paragino Europos Sąjungos nares kurti stipresnę sveikatos apsaugos sąjungą ir pažadėjo biomedicinos tyrimų agentūrą bei pasaulinį viršūnių susitikimą.

Sakydama savo pirmąjį metinį pranešimą, U. von der Leyen kalbėjo, kad koronaviruso pandemija akcentavo glaudesnio bendradarbiavimo būtinybę.

„Europos žmonės vis dar kenčia“, – sakė ji.

„Man visiškai akivaizdu: mums reikia kurti stipresnę Europos sveikatos sąjungą, – pažymėjo EK vadovė. – Mums reikia stiprinti savo pasirengimą krizėms ir sienų nepaisančių grėsmių sveikatai valdymą.“

Kreipdamasi į Europos Parlamentą, U. von der Leyen sakė, kad Europos Komisija stengsis sustiprinti Europos vaistų agentūrą (EMA) ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrą (ECDC).

U. von der Leyen paskelbė, kad kuriama nauja agentūra moderniems biomedicinos tyrimams BARDA.

EK pirmininkė pažadėjo kitais metais drauge su Italijos premjeru Giuseppe Conte (Džuzepe Konte) ir Didžiojo dvidešimtuko (G-20) pirmininke Italija sušaukti pasaulinį viršūnių susitikimą sveikatos apsaugos klausimais, kurio metu būtų pasidalyta koronaviruso krizės patirtimi.

„Tai parodys europiečiams, kad mūsų Sąjunga saugo visus“, – sakė ji.

Sveikatos apsaugos politika išlieka ES valstybių narių atsakomybė. Nors Briuselis bandė koordinuoti bloko atsaką į pandemiją, šalys taikė labai įvairias karantino ir sienų apsaugos priemones.

A. Navalno apnuodijimas rodo, kaip Rusija elgiasi tarptautinėje arenoje

EK pirmininkė U. von der Leyen teigė, kad rusų opozicionieriaus Aleksejaus Navalno apnuodijimas dar kartą parodo, kaip Rusija elgiasi tarptautinėje arenoje.

„Visiems, pasisakantiems už glaudesnius santykius su Rusija, noriu pasakyti, kad Aleksejaus Navalno apnuodijimas chemine medžiaga - ne vienkartinis atvejis“, - sakydama savo pirmąjį metinį pranešimą Europos Parlamente kalbėjo U. von der Leyen.

Pasak EK vadovės, panašiai Rusija elgėsi dėl Gruzijos, Ukrainos, taip pat dėl buvusio Rusijos šnipo Sergejaus Skripalio apnuodijimo. S. Skripalis ir jo dukra buvo apnuodyti 2018 metais Anglijos Solsberio mieste tos pačios grupės medžiaga, kaip ir A. Navalnas.

„Ši tendencija nesikeičia, ir joks dujotiekis [„Nord Stream 2“] to nepakeis“, - pridūrė U. von der Leyen.

Garsiausias Rusijos opozicijos politikas A. Navalnas praėjusį mėnesį pasijuto blogai lėktuve, skridusiame iš Sibiro, kur jis buvo nuvykęs tirti korupcijos ir propaguoti savo „išmaniojo balsavimo“ kampanijos prieš regionų rinkimus.

Lėktuvui skubiai nutūpus 44 metų politikas buvo nugabentas į Omsko miesto ligoninę, o po kelių dienų pervežtas į Berlyno kliniką, kur gydytojai nustatė, kad jis buvo apnuodytas Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga iš „Novičioko“ grupės. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.