M. Špokas: „Huawei“ yra JAV juodajame sąraše, o mes gyvename Europoje

Prieš penketą ir daugiau metų niekam neužkliuvo  „Huawei“ logotipas ant šalies rinktinės marškinėlių
Prieš penketą ir daugiau metų niekam neužkliuvo „Huawei“ logotipas ant šalies rinktinės marškinėlių
  © Andrius Ufartas / Fotobankas

Šalies interneto platybėse sklinda dviprasmiška žinia: Lietuvos krepšininkai vilkės „Huawei“ logotipu papuošus marškinėlius, tai vadinama būsimu tarptautiniu skandalu, nes prieštaringai vertinamas Kinijos technologijų gigantas „Huawei“ tapo pagrindiniu Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) ir rinktinių rėmėju.

Į JAV juoduosius sąrašus įtraukta Kinijos informacijos ir ryšio technologijų kompanija „Huawei“ šalies krepšinio federacijos vadovų negąsdina. Šią savaitę LKF oficialiai pranešė pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią tarptautinė bendrovė tapo pagrindine Lietuvos krepšinio federacijos ir rinktinių rėmėja. „Huawei“ prie LKF rėmėjų rato prisijungė po 5 metų pertraukos. Ši bendrovė nuo 2020-2021 metų sezono taps ir vardine Moterų lygos rėmėja.

„Pirmiausia labai džiaugiamės, kad randame partnerius. Juos ypač sunku rasti tokiu metu, kai pandemijos krizė yra apėmusi visą pasaulį, - Alfa.lt kalbėjo LKF generalinis sekretorius-direktorius Mindaugas Špokas. – Kitas dalykas – su mumis dirba rimčiausios pasaulinės ir Lietuvos įmonės, kaip „Nike“, „Renault“, „Hesburger“, LIDL. Su „Huawei“ dirbome ir prieš penkerius metus, džiaugiamės, kad tas bendradarbiavimas grįžta, kadangi mes „meškeres buvome užmetę“ 2018 metais. Bandėme iš Azijos rinkų gauti aštuonias įmones. Matote, kiek laiko užtruko, kad prieitume iki galutinio sutarimo. Mūsų biudžetas susidaro labai paprastai: 63 procentus sudaro rėmėjų lėšos, o 17 proc. lėšų skiria valstybė. Klausimas – kaip mums išgyventi už tuos 17 procentų, nes nuo to nukenčia ne vyrų rinktinė, kuri rungtyniauja be atlygio. Džiaugiamės, kad mums pavyko vėl atnaujinti santykius su „Huawei“, kuri mus mato kaip rinkodaros partnerius“.Mindaugas Špokas

Mindaugas Špokas© Paulius Peleckis / Fotobankas

„Huawei“ vardas pastaruoju metu ypač smarkiai linksniuojamas Jungtinėse Amerikos Valstijose. JAV valstybės sekretorius Mike‘as Pompeo prieš mėnesį pareiškė, jog šalis apriboja „Huawei“ galimybes naudotis amerikietiškomis technologijomis. Tokiu būdu JAV sumažino „Huawei“ galimybes, pasak M. Pompeo, „kelti grėsmę pasaulio tinklų vientisumui ir amerikiečių asmeniniams duomenims“. JAV prekybos departamentas į sąrašą bendrovių, kurios negali gauti tam tikrų JAV konfidencialių technologijų, iš viso yra įtraukęs per 150 su „Huawei“ susijusių bendrovių.

JAV aktyviai ieško sąjungininkų kitose valstybėse, kurių vyriausybės uždraustų naudoti „Huawei“ įrangą kuriant naujos kartos 5G mobiliojo ryšio tinklų infrastruktūrą. Prie raginimo boikotuoti Kinijos bendrovę yra prisijungusios Australija, Japonija, tačiau Europa gyvena pagal savo taisykles. Europos Sąjungos bendrijos šalys yra sutarusios dėl bendro taisyklių ir procedūrų rinkinio, o jame kol kas nėra nurodytos jokios konkrečios įmonės, kurios keltų didesnę grėsmę nei kitos.

„Mes neturime jokių STT ar VSD pažymų, kad su kuria nors įmone negalima bendrauti, - kalbėjo M. Špokas. - Dabar „Huawei“ produkciją ir paslaugas galima legaliai įsigyti parduotuvėse, nors kai kas nori parodyti, kad tai yra nelegalu. Mes gyvename teisinėje valstybėje. Jei prekė būtų draudžiama įstatymu, mes jos negalėtume reklamuoti“.

M. Špoko žiniomis, „Huawei“ yra visų šalies telekomunikacijų partnerių paslaugos tiekėjas, taip pat ši bendrovė patenka į didžiausių išmaniųjų telefonų gamintojų trejetuką ir savo produkciją tiekia daugiau nei 150 pasaulio valstybių.

„Mes juk nereklamuojame dopingo, narkotikų ar ginklų, tai būtų jau kriminalas. Mes kalbame apie telekomunikacijų įmonę, kuri šalyje veikia legaliai, moka mokesčius, tiesia tinklus. Ir kažkas bando mums moralizuoti arba net teigti, kad mus nupirko. Galiu visus nuraminti – tai nėra milijoninė suma“, - kalbėjo M. Špokas.

Jis teigė sulaukęs pavydžiai nustebusių kolegų skambučių iš Latvijos ir Estijos dėl į Lietuvą atėjusio LIDL, su kuriuo federacija pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį. Prieš penkerius metus slovėnai teiravosi, kaip LKF pavyko susitarti su „Huawei“, nes tuomet Lietuvoje buvo rengiami „Huawei Cup“ turnyrai.

„Yra taisyklės, reglamentai ir mes jų laikomės. Jei važiuodamas automobiliu aš matau „plytą“ – nevažiuoju, nes žinau, kad bus ir pasekmė. „Huawei“ yra JAV juodajame sąraše, mes gyvename Europoje. O Europoje „Huawei“ stipriai remia sportą, kultūrą. Ši bendrovė Europoje yra viena didžiausių futbolo ir regbio rėmėjų“, - sakė LKF generalinis sekretorius-direktorius.