Savivaldybės taupo mokytojų sąskaita, tvirtina profsąjungos

Vaikai
Vaikai
  © Kauno rajono savivaldybė

Ikimokyklinio ugdymo mokytojų atlyginimams savivaldybės skiria 48 mln. eurų mažiau, nei turėtų. Todėl priešmokyklinio ugdymo mokytojų yra per mažai, o esantys turi dirbti viršvalandžius, už kuriuos taip pat nėra mokama.

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS), atliko savivaldybių apklausą ir išsiaiškino, jog savivaldybės taupo mokytojų sąskaita. Pagal galiojančius įstatymus savivaldybės savo biudžetuose turėtų skirti 91 mln. eurų, o skiria per pus mažiau - 43 milijonus.

„Mes negalime sakyti, kad dėl to yra nemokami mokytojams atlyginimai. Jie mokami pagal įstatymą yra nustatytas koeficientas. Bet yra kita problema, todėl, kad savivaldybės neskiria tiek lėšų, kiek turėtų, nėra kuriami nauji etatai. Ta visa suma, kurios jie neskiria galėtų tapti virš 3700 naujų etatų, tiek naujų mokytojų galėtų ateiti“, - sako LŠMPS pirmininkas Egidijus Milešinas.

LŠMPS pirmininkas teigia, kad mokytojai skundžiasi, nes jiems yra per sunku dirbti, trūksta mokytojų ir todėl jie turi dirbti viršvalandžius.

„Dabar yra nustatytą, kad mokytojai 33 valandas per savaitę dirba su vaikais ir dar 3 valandas per savaitę jie turėtų dirbti nekontaktinį darbą, tai yra: ruošimasis, bendravimas, popierių tvarkymas ir t.t., bet daugumoje įstaigų tų nekontaktinių valandų nėra, nes mokytojos tiesiog nespėja ir dirba visas 36 kontaktines valandas, o taip yra nes nėra kitų mokytojų“, - teigė E. Milešinas.


Mokiniai

Mokiniai© Andrius Ufartas / Fotobankas

Preliminariais LŠMPS skaičiavimais, Lietuvoje yra apie 10 tūkst. ikimokyklinio ugdymo mokytojų. Tai reiškia, jog kiekvienas iš jų per mėnesį vidutiniškai negauna 400 eurų arba per visą Lietuvą nėra finansuojama virš 3700 ikimokyklinio ugdymo mokytojų etatų.

„Kreipėmės į LR Vyriausybę, ragindami keisti LR Vyriausybės nutarimą ir nebepalikti jame landų – savivaldybės švietimui pagaliau turi skirti tiek pinigų, kiek ir privalo. Kol kas panašu į tai, kad savivaldybės begėdiškai naudojasi teisės aktų spraga arba tiesiog, galimai, pažeidinėja įstatymus“, - pabrėžia E. Milešinas.

Švietimo mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM), paprašyta pakomentuoti situaciją savo atsakyme konstatavo, kad „savivaldybės turi užtikrinti savo savarankišką funkciją“, tačiau nepaaiškino, ar ministerija imasi veiksmų, kad ta funkcija būtų užtikrinta. 

„Mes susitiksime su profesinėmis sąjungomis, kurios rinko ir pateikė informaciją viešai. Savivaldybės, kurios daugiau skiria lėšų ikimokykliniam ugdymui, tuo aiškiai išreiškia požiūrį ne tik kaip į savarankiškos funkcijos vykdymą, bet ir kaip geriausią investiciją į ateitį“, - teigė ŠMSM atstovai.