Nauja JK kovos su nutukimu kampanija gali tapti pragaru maitinimosi sutrikimų turintiesiems

JK premjeras B. Johnsonas
JK premjeras B. Johnsonas
  © SCANPIX
Alfa.lt
2020-08-14 11:09

Naujausia Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono strategija kovojant su koronavirusu – padaryti šalies gyventojus plonesnius, praneša portalas CNN.

Išleista „Geresnės sveikatos“ (angl. „Better Health“) strategija imsis kovoti su įsisenėjusia nutukimo problema šalyje, tačiau šios politikos kritikai bijo, kad šios priemonės gali pakenkti maitinimosi sutrikimų turintiems asmenims.

Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenimis, Jungtinė Karalystė turi vieną didžiausių nutukusių žmonių santykį pasaulyje – beveik vienas iš trijų suaugusių žmonių šioje šalyje yra laikomas nutukusiu.

Būtent dėl šios problemos 2018–2019 m. Anglijoje į ligonines buvo paguldyta per 11 tūkst. žmonių – tai ypač neramina pandemijos akivaizdoje. Taip pat, pasak „Public Health England“, nutukę ar didelį antsvorį turintys asmenys turi didesnę riziką mirti ir nuo COVID-19.

Tarp naujųjų priemonių yra draudimas iki 21 val. reklamuoti nesveiką maistą, įvairios svorio metimo iniciatyvos ir pasiūlymas kavinėms bei restoranams nurodyti, kiek jų pateikiami patiekalai turi kalorijų.

Pristatydamas strategiją, B. Johnsonas prakalbo ir apie savo gan sudėtingas patirtis. Šiais metais per patį JK karantino įkarštį premjeras buvo užsikrėtęs koronavirusu ir buvo nugabentas į ligoninės intensyviosios terapijos skyrių.

Politikas tvirtino, kad ligos metu jis buvo „gerokai per didelio svorio“.

„Aš buvau per storas, – socialiniame tinkle „Twitter“ paviešintame vaizdo įraše teigė premjeras. – Amžių amžius norėjau numesti svorio. Ir kaip daugelis žmonių, aš sunkiai susitvarkau su savo svoriu.“

Vaizdo įraše JK lyderis teigė, kad svorį metantys žmonės gali tam tikra prasme apsaugoti ir visą Nacionalinę sveikatos tarnybą (NHS).

„Jei tik jums pavyktų bent kiek sumažinti savo svorį ir apsaugoti savo sveikatą, jūs apsaugotumėte ir NHS“, – teigė B. Johnsonas.

JK valdžia tikisi, kad ši kampanija paskatins antsvorio turinčius žmones vidutiniškai numesti apie 2,5 kg, teigdama, kad toks pokytis leistų per artimiausius 5 metus NHS sutaupyti 105 mln. svarų. 

Tačiau ši strategija sulaukė tam tikro nepasitenkinimo iš kai kurių aktyvistų ir su maitinimosi sutrikimais kovojančių asmenų.

Apie 1,25 mln. žmonių JK turi kokį nors maitinimosi sutrikimą, teigia šiems žmonėms pagalbą suteikianti labdaros organizacija „Beat“. Maždaug 20 proc. anoreksija sergančių žmonių suserga sunkia sutrikimo forma. Būtent anoreksija yra vienas daugiausia gyvybių pareikalaujantis psichinis sutrikimas.

„Maitinimosi sutrikimai šioje valstybėje yra rimta problema, – teigė parlamentinės maitinimosi sutrikimų grupės pirmininkė ir liberalų parlamentarė Wera Hobhouse. – Reikalauti restoranų rodyti patiekalo kalorijų kiekį gali gerokai pakenkti nuo sutrikimų sveikstantiems asmenims.“

Labdaros organizacijos „Beat“ atstovas spaudai Tomas Quinnas atkreipė dėmesį, kad net ir pats B. Johnsono pateiktas sugretinimas tarp svorio metimo ir pagalbos NHS gali būti žalingas.

„Kai kurios kalbos vietos gerokai stigmatizuoja, – teigė T. Quinnas. – Yra suformuojama potekstė, kad nutukę žmonės NHS kainuoja daugiau ir taip kenkia kitiems žmonėms. Jei tu mesi svorį, kad gelbėtum gyvybes, tai loginė išvada ta, kad tavo svorio nemetimas kitus žmones gali pražudyti.“

„Didelis dėmesys yra skiriamas individui“, – pridūrė atstovas ir pabrėžė, kad tikrai per mažai dėmesio yra skirta platesniems visuomenės veiksniams, kurie prisideda prie nutukimo.