Fidelis ir bandonija – ar girdėjote apie juos?

Muzikantai
Muzikantai
  © Etaplius
Etaplius.lt
2020-08-11 09:47

Šiais menininkų laikais muzika ir dailė keliauja greta. Bet išties žinote instrumentų paskirties ar atsiradimo istoriją?

Bandonija – dumplinis liežuvėlinis aerofoninis muzikos instrumentas, vokiška koncertinos atmaina.

Keturbriaunio korpuso galuose įtaisyti diskanto ir boso mygtukai. Tempiant ir suglaudžiant dumples, garsų aukštis kinta.


Muzikantai

Muzikantai© Etaplius

Tautodailininkas Albertas Martinaitis ir kraštotyrininkas Albinas Batavičius mėgaujasi bandonijos skambesiu. (Irminos Kėblienės nuotr.)

Bandonijos istorija

1840 m. bandoniją sukonstravo H. Bandas Vokietijoje.

Lietuvoje (daugiausia Žemaitijoje) ėmė plisti nuo XIX a. II pusės, daugiausia „Alfred Arnold“ Vokietijos firmos bandonijos.

Nuo XX a. I pusės kartais vartojamos ir vietinių meistrų darbo bandonijos.

Bandonijos paskirtis

Plintant bažnytinei muzikai buvo sudėtinga į kiekvieną vietovę išvežti ar pagaminti tiek daug vargonų. Bandonijos skleidžiamas garsas yra švelnus, tad bandonija turėjo pakeisti vargonus mažuose kaimeliuose. Ir išties kūriniai, atlikti bandonija, niekuo nesiskiria nuo vargoninių versijų.

Dabar bandonija yra populiarus instrumentas, griežiama solo ir duetu, kaimo kapelose, folkloro ansambliuose.

Net Argentinoje ir Urugvajuje bandonija tapo įžymi ir dabar ja yra atliekama tango muzika.

Fidelis, arba smuikas, – styginis instrumentas, turintis keturias stygas, suderintas kvintomis. Tai yra pats mažiausias ir aukščiausiai suderintas instrumentas, priklausantis styginių smuiko šeimai. Šiai šeimai taip pat priklauso violončelė ir altas.

Smuiko istorija

Smuikas pasirodė šiaurės Italijoje ankstyvame XIV a. Manoma, kad pirmieji smuikų gamintojai sudėjo tris skirtingus to meto muzikinių instrumentų tipus: senovinį tristygį smuiką, Renesanso fidelį ir lyrą da braccio.

Pirmasis tikslus instrumento apibrėžimas, aprašant ir jo skambesį, pasirodė Epitome musical rubrikoje Jambe de fer žurnale 1556-aisiais.

Pats žymiausias smuikas pasaulyje

„Mesijas“, arba „Le Messie“, (taip pat žinomas kaip Salabue), kurį 1761 m. pagamino Antonijus Stradivarijus, lieka pirmykščiu smuiku, kuris dar niekad nebuvo panaudotas. Dabar jis yra Oksfordo Ešmolio muziejuje.

Šiandien instrumentai iš smuikų „Aukso amžiaus“, ypač gamintų Stradivarijaus ir Guaneri del Gesu, yra ieškomiausi smuikininkų ir kolekcionierių.

Kuo skiriasi smuikas ir fidelis?

Šnekamojoje kalboje smuikas kartais vadinamas fideliu. Dažniausiai smuikas fideliu vadinamas tuomet, kai juo grojama tradicinė liaudies muzika. Tokie smuikai kartais derinami kitaip negu įprastiniai, siekiant palengvinti tam tikros rūšies muzikos grojimą.