JAV žvalgyba: Kinija nori „nenuspėjamo“ D. Trumpo pralaimėjimo per rinkimus

JAV prezidentas D. Trumpas
JAV prezidentas D. Trumpas
  © SCANPIX
BNS
2020-08-08 12:03

Kinija stiprina pastangas paveikti lapkritį vyksiančius JAV prezidento rinkimus ir nori, kad Donaldas Trumpas juos pralaimėtų, nes laiko jį „nenuspėjamu“, penktadienį pareiškė viena aukšto rango amerikiečių žvalgybos pareigūnas.

„Mūsų vertinimu, Kinijai parankiau, kad prezidentas Trumpas, kurį Pekinas laiko nenuspėjamu, nelaimėtų perrinkimo“, – sakė Nacionalinio kontržvalgybos ir saugumo centro direktorius Williamas Evanina.

„Kinija plėtė savo įtakos pastangas prieš 2020 metų lapkričio [rinkimus], kad formuotų politikos atmosferą Jungtinėse Valstijose, spaustų politinius veikėjus, jos laikomus nusistačiusiais prieš Kinijos interesus, ir nukreiptų arba atremtų Kinijai reiškiamą kritiką“, – sakoma W. Evaninos pranešime.

Jis atkreipė dėmesį į Kinijos kritiką D. Trumpo pastangoms suvaldyti koronaviruso epidemiją, JAV sprendimą uždaryti Kinijos konsulatą Hjustone, taip pat į JAV administracijos poziciją Kinijos veiksmų Honkongo ir Pietų Kinijos jūros atžvilgiu.

„Pekinas pripažįsta, kad visos šios pastangos gali paveikti prezidentines varžybas“, – konstatavo W. Evanina.

D. Trumpas entuziastingai pritarė perspėjimui, kad Pekinas jį laiko Kinijai pavojingu veikėju.

„Kinija labai norėtų rinkimų, kuriuose Donaldas Trumpas pralaimėtų miegaliui Joe Bidenu, – žurnalistams sakė prezidentas. – Jie svajotų, kad mūsų šalis priklausys jiems.“

W. Evanina taip pat nurodė, kad Iranas naudojasi per socialinius tinklus skleidžiama dezinformacija, kad suskaldytų JAV visuomenę ir pakenktų D. Trumpui. Tuo metu Rusija kišasi, siekdama pakenkti D. Trumpo varžovo demokrato J. Bideno kampanijai.

„Rusija naudojasi virtine priemonių, pirmiausiai kad apjuodintų buvusį viceprezidentą Bideną ir tai, ką ji laiko antirusišku „isteblišmentu“, – sakė W. Evanina.

„Tai atitinka Maskvos viešą kritiką jo atžvilgiu, kai jis buvo viceprezidentas – už jo vaidmenį [Baracko] Obamos administracijos politikoje dėl Ukrainos, taip pat už jos palaikymą antiputiniškai opozicijai Rusijos viduje“, – aiškino pareigūnas.

D. Trumpas atmetė perspėjimą, kad Rusija nori jo perrinkimo, ir tvirtino, kad dar joks JAV lyderis nebuvo griežtesnis Maskvos atžvilgiu negu jis.

Kai buvo priminta, kad šį perspėjimą pateikė jo paties žvalgybos agentūra, D. Trumpas atsakė: „Na, man nerūpi, ką kažkas sako.“

W. Evanina, kuris yra aukščiausio rango pareigūnas, stebintis grėsmes artėjantiems rinkimams, daugiau detalių apie kišimąsi iš išorės nepateikė.

JAV žvalgyba anksčiau buvo paskelbusi išvadą, kad Rusijos 2016 metais organizuotos didelio masto kibernetinės atakos ir socialinių tinklų kampanija padėjo D. Trumpui rinkimuose įveikti demokratę Hillary Clinton.

„Užsienio pastangos paveikti mūsų rinkimus arba į juos kištis yra tiesioginė grėsmė mūsų demokratijos sanklodai“, – perspėjo W. Evanina.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.